Benden, Ders Çalışma, Kütüphane, Motivasyon, Tavsiyeler

El Yazısı Nasıl Güzelleştirilir? 10+ Güzel Yazma Tekniği

El Yazısı Nasıl Güzelleştirilir?

El yazısı nasıl güzelleştirilir?” sorusunun popülaritesi her geçen gün dijital çağın gereklilikleri nedeniyle azalıyor olsa da halen daha el yazısının önem taşıdığı birçok nokta vardır. Okul ödevleri, tezler, sunumlar, mektuplar ve daha birçok amaç nedeniyle el yazısının güzel olması büyük önem taşıyan hususlardan biridir. Ayrıca devlet dairelerine veya çeşitli kurumlara yazılan dilekçeler ya da resmi evrakların da bir kısmı el yazısı ile iletildiği için “el yazısı nasıl güzelleştirilir?” sorusunun yanıtları aslında herkes için önem taşır.

El yazısı geliştirme konusunda en önemli faktörlerin başında sürekli olarak alıştırma yapma durumu yer alır. Bireyler ne kadar çok el yazılarını geliştirmek isterlerse o kadar çok bu konuda alıştırmalar yapmalıdırlar ki el yazısı konusunda net bir gelişme gözlemleyebilsinler. Elbette ki öncelikle el yazısı geliştirme işine nereden başlanacağı bulunmalı ve bir yol haritası da yazı durumuna göre çizilmelidir. El yazınızın çok kötü olduğunu düşünüyorsanız veya belirli bir seviyede el yazısına sahipseniz dahi çok daha iyisini elde etmek istiyorsanız, öncelikle yazı durumunuzu ya da el yazısı konusunda eksiklerinizi keşfetmeniz gerekir. Sonrasında ise el yazısı güzelleştirme konusunda size özel bir defter seçimi, oldukça önemlidir. Defterin sadece el yazısı antrenmanları için özel olması gerekir ve kaliteli yapraklarının olması da büyük gerekliliklerden biridir. Peki, el yazısı güzelleştirme konusunda yazı antrenmanı defteri neden önemlidir? En iyi yazı yazma defteri nasıl bulunabilir?

Yazı Antrenmanı Defteri

El yazısı güzelleştirme konusunda sürekli olarak çalışmanın ve tekrarın büyük önem taşıdığını belirtmiştik. Yapılacak olan tekrarların ve çalışmaların ise sıradan ders defterleri ile yapılması, ne yazık ki tahmin edilen kadar hızlı bir gelişim sağlamayacaktır. Sıradan ders defterleri büyük bir motivasyon kaybına neden olacak ve aynı zamanda kalitesizliklerinden ötürü de kalem tutuşunuzu dahi etkileyecektir. Bu yüzden yapraklarının kaliteli olduğu, genel yapısının da kalite koktuğu ve aynı zamanda bu işe sizi motive edecek bir defter seçmeniz gerekir. El yazısı antrenman defteri, el yazısı güzelleştirme süreci konusunda size her zaman için bir arkadaş olmalı ve yazı yazma konusunda motivasyonunuzu arttırmalıdır.

“El yazısı nasıl güzelleştirilir?” merakı içerisinde olan bireylerin, öncelikle iyi bir defter seçimi ile bu sürece atılmaları mümkün olacaktır. El yazısı alıştırmaları için alınacak olan defterde harf alıştırmaları, şekil alıştırmaları, çizim alıştırmaları ve metin alıştırmaları gibi birçok alıştırma yapılacaktır. Bu nedenle ister set olarak isterseniz de tek bir defter olarak el yazısı alıştırma defteri alabilirsiniz. El yazınızı çok daha istekli bir şekilde geliştirebileceğiniz ve motivasyonunuzu arttıracak olan defter modelleri bulamadıysanız da hemen aşağıda yer alan modellere göz atabilirsiniz:

[cizgisizdefter]

El yazısı nasıl güzelleştirilir?” sorusunu soran bireylerin el yazısı konusunda yaşamış oldukları en büyük problemlerden biri de yazının bir çizgi halinde değil de sürekli olarak aşağı veya yukarı doğru yönelmesidir. Bu eğriliğin ya da yönelmenin önüne geçmek adına da çizgisiz defter seçimi son derece önemlidir. Yukarıda el yazısı geliştirmek adına kullanabileceğiniz defterler ise çizgisiz ve tam olarak yazı eğikliği problemini ortadan kaldırmanıza olanak sağlayacak olan defterlerdir.

Kalem Tutuş Biçimini Değiştirmek

El yazısı nasıl geliştirilir?” sorusunun en önemli detaylarından biri de kalem tutuş biçimidir. Yazısının kötü olduğunu düşünen birçok bireyin yaşamış olduğu bu problemin başında yanlış kalem tutuş biçimi gelir. Birçok birey kalemi son derece sıkı ve sert bir şekilde tutar. Bunun yanı sıra kalem tutuşu sırasında yanlış parmakların kullanımı gibi problemlerle de karşılaşılabilir. Böylesi durumlarda ise doğru kalem tutuşunun nasıl olduğunu bilmek büyük bir gelişime sahne olacaktır.

El Yazısı Nasıl Güzelleştirilir?

El Yazısı Nasıl Güzelleştirilir?

El yazısı geliştirme konusunda kalem tutuşundan başlamak isteyen bireylerin öncelikle kalemi üç parmakla kavramaları gerekir. Orta parmak, baş parmak ve işaret parmağı ile ideal kalem tutuşu elde edilebilir. Bununla birlikte kalem söz konusu parmaklarla kavrandığında mutlaka rahat bir şekilde, sıkılmadan tutulmalıdır. Aşırı sıkı tutulan kalem, eklemlerin ve kasların da baskı altında olmasına yol açacaktır. Yazınızı etkileyecek ve aynı zamanda kaleme dahi zarar verecektir. İdeal kalem tutma kuvveti ise çok ince bir detayla kavranabilir. Kalem sıkmadan tutabilmek adına doğru kuvveti uygulamak önemlidir ve eğer kalemi tutarken tırnaklarınızda değişiklikler, beyazlamalar vb. durumlar görüyorsanız, kalemi çok sıktığınızı anlayabilirsiniz. Akıcı bir yazı temposu ve sizi yormayacak olan bir yazı yazma işlemi için mutlaka kalemin rahat bir şekilde tutulması gerekir. Çok gevşek ve çok sıkı bir kalem tutuşundan ziyade, ikisinin ortasını bulmak önemlidir.

Doğru Kalem Seçimi

El yazısı güzelleştirme konusunun en önemli detaylarından biri de kalemdir. Seçeceğiniz kalemin elinizde iyi durması, yazmayı teşvik etmesi, yazarken akıcılık sağlaması, hafif olması ve tutarken çok güç veya sıkı bir kavrama gerektirmemesi gibi detaylara dikkat edilmesi gerekir. Tükenmez kalem, kurşun kalem, pilot kalem, uçlu kalem vb. birçok kalem çeşidi vardır. Seçilen bir kalemin sürekli olarak kullanılması elbette ki söz konusu değildir ancak el yazısı geliştirme alıştırmaları yaparken sizin için en rahat olan kalem türü ile bu alıştırmalara devam etmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra kalemin yapısı yani, dış dizaynı ya da şekli gibi detaylar da önemlidir. Yapısal olarak parmaklarla bir bütün halini alabilen ve hafif olan kalemlerin tercih edilmesi, yazı güzelleştirme konusunda yardımcı olacaktır.

El yazısı güzelleştirme alıştırmaları için öncelikle çok rahat hissedilen bir kalem türü ile başlanabilir. İlerleyen süreçte ise tüm kalem türleri ile alıştırmalar sürdürülmelidir. Özellikle pilot kalem, tükenmez kalem ve dolma kalem gibi kalem türlerinin el yazısı konusunda gündelik hayatta en yaygın kullanılan kalemler oldukları bilinir. Bu yüzden de farklı kalem türleriyle de bu alıştırmaları sürdürmek, el yazısı güzelleştirme konusunda önemli bir avantaj sağlayacaktır.

El Yazısı Nasıl Güzelleştirilir?

El Yazısı Nasıl Güzelleştirilir?

Kağıt veya Defter Altında Çizgili Bir Kağıt Kullanımı

“El yazısı nasıl güzelleştirilir?” sorusuna yanıt arayan bireylerin öncelikle el yazısı alıştırmalarını yapacakları defterin çizgisiz bir defter olması gerektiğini daha önce de ifade etmiştik. Çizgisiz bir defterde veya kağıtta el yazısı yazan bireylerin en çok yaşadıkları problemlerden biri de satır çizgileridir. Böylesi kağıtlarda satır çizgisi olmamasından ötürü yazının genel çizgisi aşağı ya da yukarı doğru kayar. Yazının net bir çizgide olması söz konusu olmaz ve bir kere çizginin sapmasıyla birlikte kağıttaki tüm metinlerin sapması durumuyla karşılaşılabilir. Bu yüzden bir çizgi alışkanlığı edinebilmek adına çizgisiz kağıdın arkasına her zaman için bir çizgili kağıt konulmalıdır. Çizgili kağıdın çizgileri net bir şekilde çizgisiz kağıdın arkasından görülmüyorsa, mutlak suretle çizgilerin üzerinden tükenmez veya pilot bir kalemle geçilmelidir. Alt kısımda opak bir çizgi oluştuğu takdirde düz bir doğrultuda yazı yazmak kolaylaşacaktır. Yapılan güzel el yazısı yazma alıştırmalarıyla birlikte yazı çizgisi çok daha iyi bir hal alacaktır.

Bir Yazı Stili Belirleyin

El yazısını nasıl güzelleştirilir?” ve “el yazısı nasıl geliştirilir?” sorularına yanıt arayan bireylerin dikkat etmeleri gereken belki de en önemli unsur, bir yazı düsturu edinmektir. El yazısı konusunda gözlerine hoş gelen ve sürekli olarak o şekilde yazmak isteyecekleri bir yazı tipi belirlemek, el yazısının gelişmesi adına büyük önem taşır. Belirlenen yazı tipinin her harfi iyi bir şekilde analiz edilmeli ve sürekli olarak yapılacak güzel yazma alıştırmalarında da aynı yazı tipinin çıkarılması amaçlanmalıdır. Alıştırmaların süreklileşmesi ise bir müddet sonra hedeflenen yazının aynısının elde edilmesine yol açacaktır.

El Yazısı Kusurlarının Belirlenmesi

El yazısı nasıl güzelleştirilir?” sorusu özelinde bir hedef belirlemek veya bir yol haritası üzerinden ilerlemek adına, yazı konusunda bireyin kendi kusurlarını bilerek hareket etmesi, gelişmesi açısından önemli adımlardan biri olacaktır. El yazısı güzelleştirme konusunda kusurların belirlenmesi aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekildedir:

  • Hangi harfler hedeflenen yazı stilinden çok uzak?
  • Düz çizgileri mi yoksa oval çizimler mi problemli?
  • Köşe veya kenar çizimi konusunda durum ne?
  • Yazılarda titrek çizgiler var mı?
  • Satır çizgisi aşağı ya da yukarı doğru eğliyor mu?
  • Hızlı veya yavaş fark etmeksizin her zaman için mi yazıda bozukluklar var?

El yazısı nasıl güzelleştirilir?” sorusuna yanıt arayan bireylerin yazı kusurlarını tespit edebilmeleri adına öncelikle yukarıda yer alan sorulara yanıt vermeleri büyük önem taşır. Böylelikle yazılarındaki temel kusurları tespit eden bireyler, el yazısı güzelleştirme alıştırmaları konusunda nereden başlamaları gerektiğini de çok daha iyi bir şekilde keşfedebilirler.

El ve Bilek Kaslarının Rahatlatılması

Yazı yazmadan önce ve yazı alıştırmalarına başlamadan önce ufak ancak etkili detaylardan biri de mini el gevşetme hareketleridir. Elde yer alan kasların ve eklemlerin sert olması ya da açılmış olmaması gibi durumlar yazı performansını etkileyecek önemli unsurlardır. Yazı yazma alıştırmaları yapmadan önce veya direkt olarak yazı yazmaya başlamadan önce ellerin açma ve germe hareketleriyle rahatlatılması, çok daha iyi bir yazı stilinin elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Düzgü ve Oval Çizgi Alıştırmaları

El yazısı güzelleştirme alıştırmaları yaparken en çok dikkat edilmesi gereken ve ağırlık verilmesi gereken noktalardan biri de düz ve oval çizgi alıştırmaları yapmaktır. Bireylerin mutlaka yukarı, aşağı, yana ve çapraz olarak düz çizgi alıştırmaları ya da ok çizme alıştırmaları yapmaları gerekir. Bu alıştırmalarda elde edilen düzgün çizgi çizme alışkanlıkları ise yazı yazma yeteneğine doğrudan etki edecektir. Düz çizgiler kadar oval çizmek da önem taşıyan noktalardan biridir. Bir satır düz çizgi bir satır da oval çizerek çok daha verimli bir el yazısı güzelleştirme alıştırması yapılabilir. Böylelikle yazı yazma performansı çok daha ciddi bir şekilde artış gösterecektir.

Doğru Kağıt veya Defter Konumunuzu Belirleme

El yazısının güzelleşmesi konusunda ister alıştırma yaparken isterseniz de herhangi bir amaçla yazı yazarken doğru kağıt konumunun belirlenmesi, ince detaylardan biri olarak tanımlanabilir. Kağıt konumunun doğru olması, yazının düzelmesi konusunda büyük katkı sağlayacaktır. Her birey için aynı konumun doğru olduğunu düşünmek ise son derece yanlıştır. Kağıt konumları bireyden bireye farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden yazı yazma alıştırmaları sırasında kağıt konumlarının denenerek, en doğru kağıt veya defter konumunun tespit edilmesi, çok daha güzel bir el yazısı performansı elde edilmesine yol açacaktır. Kolun, bileğin, elin ve parmakların çok daha konforlu bir pozisyonda olacağı kağıt konumu tercih edilmelidir.

Resim Çizme Çalışmaları Yapma

Resim çizme çalışmaları yapma da el yazısının güzelleşmesine olanak sağlayacak unsurlardan biridir. Çizilen resimlerden elde edilen çizim yeteneğinin el yazısına yansıması kaçınılmazdır. Sonuç olarak el yazısı da aslında belirli çizimlerin bir araya getirilmesi olayıdır. Manzara resimleri, mekanik detayların olduğu resimler kısaca, detayların son derece fazla olduğu resimlerin çizilmesi durumunda bireylerin gitgide çok daha iyi bir çizim yeteneğine sahip olmaları kaçınılmaz bir hal alacaktır. Resim çizme yeteneğinin gelişmesiyle birlikte de bireyler çok daha iyi bir el yazısı yazma kabiliyeti elde edeceklerdir.

Yazı Şiddetini İyi Bir Şekilde Ayarlama

El yazısı nasıl güzelleştirilir?” sorusunun yanıtlarından biri de kalem tutma biçimi kadar yazı şiddeti ayarlama durumudur. Bazı bireylerin yazı yazarken, özellikle de uçlu kalemle veya kurşun kalemle yazı yazarken, kalem uçlarını sürekli olarak kırdıkları görülür. Kalem uçlarının sürekli olarak kırılması ise kalemle birlikte deftere uygulanan fazla güçten kaynaklanır. Kalemle birlikte deftere uygulanan güç arttıkça, yazı yazma çok daha zor ve konforsuz bir hale gelecektir. Bu yüzden de el yazısı konusunda son derece kötü sonuçlarla karşılaşmak son derece doğal bir durumdur.

El yazısının güzelleştirilmesi adına yapılması gereken doğru bir yazı şiddetinin belirlenmesidir. Kalem rahat ve güç uygulanmadan kullanılması, iyi bir el yazısı elde etme durumunun temellerini oluşturur. Kişi iyi bir el yazısına sahip olsa dahi uygulamış olduğu fazla güç nedeniyle çok kötü bir el yazısı elde edebilir. Bu yüzden el yazısı alıştırmalarının arttırılması ve öncelikli olarak da hafif bir güç ile yazı yazılması hedeflenmelidir. Çıkan sonuç ne olursa olsun, uzun metinler son derece hafif bir tutuş ve yazma gücü ile birlikte yazılmalıdır. Böylelikle zamanla elin yazı yazma konusunda ve özellikle de yazı yazma gücü konusunda hassasiyeti artacaktır. İyi bir yazı şiddetinin elde edilmesi durumunda ise kusursuz bir el yazısının elde edilmesi kaçınılmaz olacaktır.

El Yazısı Güzelleştirme Defterleri Edinme

El yazısı nasıl güzelleştirilir?” sorusunun yanıtlarından biri de güzel yazı yazma defterleridir. Güzel yazı yazma defterleri içi boş defterlerden çok farklıdır. Bu defterlerde özel alıştırmalar, harf ödevleri ve şekil çizme gibi birçok sayfa yer alır. Bu sayfaların yazı yazma alıştırmalarıyla birlikte kullanımı durumunda ise el yazısının gelişmesi kaçınılmaz bir hal alacaktır. Defter seçimi yaparken içeriğine dikkat etmek ve mümkünse hedeflemiş olduğunuz el yazısı stiline benzer alıştırmalar içeren defterleri tercih etmek, son derece iyi bir sonuç alınmasına yol açacaktır.

 

Ayrıca Şu İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir