45 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor

Orijinal fiyat: 240 ₺.Şu andaki fiyat: 192 ₺.
Orijinal fiyat: 240 ₺.Şu andaki fiyat: 192 ₺.
Orijinal fiyat: 240 ₺.Şu andaki fiyat: 192 ₺.
Orijinal fiyat: 240 ₺.Şu andaki fiyat: 192 ₺.
Orijinal fiyat: 180 ₺.Şu andaki fiyat: 144 ₺.
Orijinal fiyat: 240 ₺.Şu andaki fiyat: 192 ₺.
Orijinal fiyat: 180 ₺.Şu andaki fiyat: 144 ₺.
Orijinal fiyat: 240 ₺.Şu andaki fiyat: 120 ₺.
Orijinal fiyat: 180 ₺.Şu andaki fiyat: 144 ₺.
Orijinal fiyat: 240 ₺.Şu andaki fiyat: 120 ₺.
Orijinal fiyat: 240 ₺.Şu andaki fiyat: 192 ₺.
Orijinal fiyat: 180 ₺.Şu andaki fiyat: 144 ₺.

Hepimizin hayatımızda en az bir kere günlük defteri tutma deneyimi olmuştur. Bazılarımız bunu bir alışkanlık haline getirirken, bazılarımız için ise bu uğraş sadece bir heves olmaktan ileri gidememiştir. Hatta o kadar çok denemişizdir ki yeni yeni günlük defteri alıp, belki 4 ya da 5 deftere başlamış ve devamını getirememişizdir. Çünkü günlük defteri tutmak, anı defteri tutmak kadar kolay bir uğraş değildir.

İlk Günlük Defteri Deneyimimiz

Hemen hemen hepimizin ilk günlük defteri tutma deneyimi ilkokul çağlarına dayanmaktadır. Yaz tatili boyunca günlük defteri tutmak ve önemli günler için ayrıca kompozisyon hazırlamak, ilk yazma deneyimlerimizi edinmemizi sağlamaktadır. O zamanlar kıymetini bilmesek de şimdilerin yazın hayatına atılan kişilerinin temeli günlük defteri tutma ile atılmaktadır. İlkokul 4. sınıftan itibaren yazmaya başladığımız günlük defteri ödevi, bizim ileride yazmaya meraklı olup olmayacağımızı ve bu işten zevk alıp almadığımı tartmamıza yardımcı olur. Ailemiz ve öğretmenlerimiz, günlük defteri tutuş şeklimizden veya yazım türümüzden bizde bu cevherin olup olmadığını tespit edebilir. Çocuklukta önemini pek anlamasak da ödev adına bile olsa günlük defteri tutarken özel bir defter tercih edilmelidir. Yıllar sonra elimize aldığımızda, neler yazdığımızı merak ettiğimizde ve ilk yazma deneyimimizi saklamak istediğimizde özel tasarım günlük defteri tutmanın anlamı daha büyük olacaktır.

Günlük Defteri Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Günlük defteri, her gün yanımızda taşıyabileceğimiz bir boyutta ve ağırlıkta olmalıdır. Eğer sürekli bir günlük defteri tutma alışkanlığı edinmişsek çok az sayfalı defterler de işimizi görecektir. Bir ay için bir küçük defter harcamak, bu alışkanlığı edinen kişiler için eğlenceli olacaktır. Bazen Defter özel tasarım günlük defteri modelleri de bu amaçla üretilmiş. İçlerinde 3 farklı defterin bulunduğu A5 boyutundaki defter üçlüsü modelleri, hem tasarımları ile hem de kullanılış kolaylığı ile günlük defteri amacı ile kullanıma çok uygun.
  • Günlük defteri seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında defterin iç yapısı da bulunmaktadır. Defterin iç sayfalarının çizgisiz olması, günlükte yazdığımız anılara özel çizimler yapmamıza da yardımcı olacaktır. O gün hissettiğimiz çok acı bir duygu defterimizin o sayfasına kırık bir kalp çizmemizi gerektiriyorsa, çizgisiz defter modeli ile bu çok daha güzel görünecektir.
  • Günlük defteri alırken dikişli defter modelleri arasından tercih yapmak da önemlidir. Çünkü günlük defteri ileriye dönük saklamak istediğimiz anılarımızla doludur. Bu nedenle yırtılma, kopma ya da sayfaların dağılması gibi riskleri ortadan kaldırmak için dikişli defter modelleri arasından tercih yapmalıyız.
  • Günlük defteri kapak tasarımı ilgi çekici olmalıdır. Ruh halimizi yansıtacak ya da tarzımıza uygun günlük defteri kullanmak, defterimizi kullanırken çok daha motive olmamızı sağlayacaktır.

Günlük Defteri Tutma Kuralları Var Mıdır?

Günlük defteri tutma kuralları diye bir kısıtlama yoktur. Fakat defterin hem düzenli hem de sonradan okunurken daha anlamlı olması için bazı noktalara dikkat edilmelidir.

  • Günlük defteri tutarken tarih sıralamasına önem verilmelidir. Yani 3 Mayıs tarihinden sonraki sayfalara o günden sonraki günlerle ilgili not düşülmelidir. 3 Mayıs’tan sonra 2 Şubatla ilgili anı yazmak o günü anlatmak hem anlatırken hatırlamayı güçleştirecek hem de okurken karışıklığa neden olacaktır.
  • Günlük defteri tutarken bir başkasının eline geçebileceği ihtimalini düşünmeden içimizi özgürce dökmeliyiz. Günlük defteri tutmanın amacı, anıları taze tutmanın yanı sıra içimizi dökmektir. Bu noktada defterimizi emniyetli bir yerde tuttuğumuzdan da emin olmalıyız.
  • Günlük defteri tutarken renkli sticker ya da çizimlerden faydalanabiliriz. O günü değerlendirmek açısından şaşkın bir yüz ifadesi yapabilir ya da bir sticker ile o günü özetleyebiliriz.
  • Günlük defteri tutarken, önceki günleri ara ara okumalıyız. İki hafta önceki duygularımızla şu anki duygularımızın gidişatını ölçerek, mantıklı bir karar verme noktasında kendimizi eleştirme imkanı buluruz.
  • Son olarak, günlük defteri tutarken başkalarının stiline özenmemeliyiz. Bizim defterimiz yalnızca bize ait olacak. Bizim kalemimize özel olacak. Yazdıklarımızın okunabilir olması bu noktada bizim işimize yarayacak en önemli ölçüt olmalıdır.