Benden, Ders Çalışma, Kütüphane, Motivasyon

Sınav Stresiyle Başa Çıkmak Bölüm 2

Selam arkadaşlar. Nasılsınız ? Umarım hepiniz çok iyisinizdir. En son yazımda size kendi sınav stresimi ve nasıl başa çıktığıma dair bir adet öneri sunmuştum. Eğer uygulayanlar var ise yorumlarda konuşalım mutlaka. Bundan önceki yani ilk önerim derin nefes almak idi. Bende bu çok ise yarıyor gerçekten vücudumda hissetmeye çalışıyorum ve dolayısıyla da kaygımı düşünmüyorum. Bu da sınava ya da ders çalışmama odaklanmama çok yardımcı oluyor. Şimdi birkaç tane daha öneride bulunalım:

2. Su İçmek:

Su içmenin gündelik hayattaki faydası çeşitli uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Hatta günde 2-2.5 lt su içmemiz öneriliyor ki ben ders çalışırken de suyumu yanımdan eksik etmiyorum. Çünkü dikkatim dağıldığında veya kaygılandığımda çalışma masamdan kalkmak başka şeylerle ilgilenmek istiyorum. Ama bir bardak su yanımda olunca sanki sınavdaymışım ve sınavda da stresimin beni bırakmadığını hissedip hemen suyumu içip ders çalışmaya devam ediyorum. Çünkü öyle yapmak zorundayım. Sürekli bir şeylerden kaçmaktansa onlarla mücadele etmeyi tercih ediyorum.

3. Sağlıklı Atıştırmalıklar:

Yanımızda su bulundurduğumuz gibi çekmecemizde bir elma bir mandalina ya da sevdiğiniz bir meyve hazır olarak bulunabilir. Dikkatiniz dağıldığında en azından 3-4 dakikalık kendinize güzel teknolojiden uzak minik bir mola verebilirsiniz bu molada sıkılıp daha da kaygılanmak yerine küçük bir şeyler atıştırarak kendinizi dinleyebilirsiniz.

4. Meditasyon / Dinlendirici Müzikler:

Ders çalışırken hepimiz sıkılıyoruz ancak ders çalışmalarımızı kısa molalarla ödüllendirebiliriz. Ama bu ödülü teknolojiye değil de kendimize kendimizi dinlemeye ayırabiliriz. Bu küçük molalarda meditasyon yapabiliriz ya da müzik dinleyebiliriz (Müzik dinlerken telefonumuzu uçak moduna alıyoruz ki bildirim gelip dikkatimizi dağıtmasın.). Müzik dinlerken kendimizi dinlenmeye adapte edersek dinlenir ve dikkatimizi toplarız.

5. Güvenli yer çalışması:

Evet benim en sevdiğim ve kendimi çok fazla kaygılı hissettiğimde bir 15 dakika ara verip yatağıma uzanıyorum. Ardından gözlerimi kapatıyorum ve kendimi nerede olmak istiyorsam orada hayal ediyorum ki genelde burası bir dağ evi oluyor?. Çünkü üzerimde battaniyem elimde kitabım ve sıcak çikolatam karşımda şömine odunların yanma çıtırtısı ve yanımda minik bir kedim oluyor bu güvenli yer çalışmamda. Ben çok huzurlu oluyorum bu çalışmayı yaparken. Çalışma sürecinde gözlerimi hiç açmıyorum gözlerimi açarken de yavaş yavaş nefes alıp öyle açıyorum. Çünkü birden açınca kötü hissediyorum o kadar huzurlu bir yerden aniden gitmek kötü hissettiriyor. Ama mutlaka deneyin sizi kaygınızdan arındırıp huzur vereceğine inanıyorum . Deneyenler görüşlerini yapabilir yorumlara.

6. Hedefinizi Hatırlayın:

Arkadaşlar ders çalışma masamın karşısında büyükçe bir panom var ve bu panonun üzerinde benim hedefimi hatırlatan bir fotoğraf ve duvarda bir kalem var. Odama girenler duvardaki kalemi görüyorlar ve şaşırıyorlar. Ama bunlar benim umurumda değil çünkü bana iyi geliyor onlar. Sizde sürekli kendinize hedefinizi hatırlatın çünkü insanı aşırı motive ediyor ve stresinizden arındırıyor derse dönmenize yardımcı oluyor.

Stres serimi burada bitiriyorum ama ben bunu yenene kadar sizinle olacağım dolayısıyla kazandığım birikimleri size aktaracağım.

Kendinize çok iyi bakın ??❣

author-avatar

daffyducksblog Kimdir?

11.sınıfa gidiyorum ve hedefim tıp fakültesini kazanmak. Bu yolda benim gibi bir çok arkadaşım vardır eminim ki . Umarım hepimiz istediğimiz yerleri kazanırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir