Benden, Denemeler, Motivasyon

Yazgı mı? Yanılgı mı?

Sevgili gençler,genç okurlar hepinize mutlu günler diliyorum. Kısaca kendimden bahsettikten sonra bahsetmek istediğim konuya geçeceğim. Ben Gözde. Psikolojik danışmanım. Özel bir kolejde çalışıyorum.

Başımıza gelen olayların bir kısmı yazgımız bir kısmı da yanılgılarımızdır. Yanılgı dediğimiz şey ise çarpıtmalarımızdır esasında. Çarpıtmaların kaynağı da yanılgılar. Yani öyle olduğunu sandığımız şeyler. Biz bir olaya kendi bakış açımıza göre bir anlam yüklediğimizde o olayın sebebi o olmuş olmuyor çoğu zaman. Olayın harareti bazen yaşadıklarımız hakkında yanlış düşüncelere kapılmamıza sebep oluyor. Bizler yaşadığımız olaylara verdiğimiz tepkiler kadarız. Bu tepkiler davranışsal olarak kişiden kişiye çok farklılaşırken çalıştığım yaş grubu olarak ergenler, arkadaşlarım hatta aile üyelerim hepimizin ortak yaptığı şey duygusal incinmişliklerimizi kendimize göre yorumlayıp yanılgıya düşmemiz. Ve yine başlığımın diğer bir ifadesi olan yazgı kavramını ele alacak olursak,aynı kitle yaşadığı olayları “yazgım buymuş”diye yorumlayıp köşesine çekiliyor. Her iki duygu durumunun da sebebi çarpıtmalardır. Yaşadıklarımızı ne yazgım buymuş diye değerlendirip köşeye çekilmek ne de yanılgılarımızın farkında olmayarak iyice kötüye sürüklemek doğru değildir.

Başımıza gelen olayları sadece yazgı veya sadece yanılgı olarak görmek her İkisi de yanlış kararlar almamıza sebep olan bilişsel çarpıtmalardan ibarettir. O yüzden sizlere naçizane tavsiyem bir olayda öncelikli olarak bilişimize ( düşünce ) odaklanmak, sonra duygularımızı ele almak en sonda olaylara veya kişilere objektif olarak bakarak bunları davranışa dönüştürmek. Hepinize yazgınızın yanılgıya,yanılgınızın yazgıya dönüşmediği bir gün diliyorum.

author-avatar

Gizem Bulut Kimdir?

Hayalbaz, Öğretmen, Yaşam Koçu.Öğrencileriyle öğrenmeye ve öğretmeye devam ederken, Instagramda @gununmottosuu üzerinden kendine ve başka kalplere dokunmaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir