Kitap İncelemeleri, Kütüphane

Gecenin Hikayesi Kitap Yorumu

İlk kitap yorumumun bana kitap okuma alışkanlığı kazandıran fantastik türden olmasını istedim. Son zamanlarda okuduğum bir seri seçip güncelliğini korumasına da dikkat ettim. Ephesus Yayınevinden yayınlanan, Nagihan Gökçe Kabal tarafından yazılan Gecenin Hikayesi Serisinden spoiler vermeden bahsedeceğim. Şimdiden iyi okumalar.

Gecenin Hikayesi, geceye doğan Maya Efnan adındaki bir genç kızın hikayesini anlatıyor. Bağımlıların ve Avcıların yaşadığı bu evrende Yıkıcı unvanı ile tüm türlerin korktuğu, çekindiğini Maya, yeni hayatında neleri seçeceğine karar veriyor. Annesinin neden öldürüldüğünü, babasının nerelerde olduğunu merak edip bunu bulmak için yola çıkan Maya, gerçekleri fantastik dünyanın içinde kaybolarak öğreniyor. Hayatına giren yeni insanlar ile her zaman yanında olan insanlara güvenmek arasında ince bir çizgi olduğunda ise seçimleri tüm serinin ilerleyişini etkiliyor.

1. AYLEMA

Serinin ilk kitabı olan Aylema, Amelya isminin tersten yazılışı. Seriyi okuduğunuzda Amelya ismiyle tanışmanızı istediğimden şu an sessizliğimi koruyorum. Ayrıca Aylema, kelime anlamıyla ruhun direnişi demek. Büyük bir acı karşısında gösterdiğin dirence denir.

Aylema’da farklı bir fantastik tür yorumu görüyoruz. Yazarımız diğer fantastik türlerde gördüğümüz olay üstüne olay olan hikayeleri bir kenara bırakıp karakterin duygu yoğunluğunu daha çok ortaya çıkardığı bir eser sunmuş. Yaşanan fantastik olayların yanında hissedilen duygular o kadar yoğun oluyor ki farklı bir bakış açısıyla fantastik tür okuyorsunuz.

Karakterimizin yaşadığı hisler derinlemesine betimlenirken kendinizden çok şey buluyor, kendi duygularınızı daha iyi anlamaya başlıyorsunuz. Bir yandan Bağımlıların ve Avcıların bu evrendeki yerini anlamaya çalışırken bir yandan yaşanan olayların üstesinden gelmeye çalışan kırılgan bir kalp ile karşılaşıyorsunuz.

En başında söylediğim gibi ilk kitapta olay üstüne olay görmüyoruz. Aksine karakterleri çok daha iyi tanıyoruz.

a. DORUK ILGAZ

Doruk karakteri annesi ve babası tarafından yalnız bırakılan Maya’nın tek odak noktası. Her duyguyu onunla yaşamış ve büyük bağlılık duymuş. Bu yüzden her zaman güvendiği ne olursa olsun yanında olmak istediği kişi hep Doruk.

b. MEYRA ILGAZ

Meyra, Doruk’un kız kardeşi. Aynı zamanda ana karakterimiz Maya’nın en yakın arkadaşı. Hem Doruk’a duymuş olduğu bağlılık hem de Meyra’nın en yakın arkadaşı olması aile olmalarını sağlamış diyebiliriz.

c. DİLA EFNAN

Maya’nın kan bağı olduğu bu hayatta yaşayan son akrabası, kuzeni.

d. AYAZ TOLUNAY

Maya Efnan’ın hayatına dokunup, hayatını değiştiren bir Soğuk. Kitabı okurken kendisini daha ayrıntılı tanıyacaksınız.

e. FETİH YARGICI

En güçlü bağımlılardan biri olup hayatını güce adayan Maya’yı derinden etkileyecek bir karakter.

Kitabın tüm döngüsünü değiştiren birkaç karakterden bahsettikten sonra her şeyin başladığı geceye dönmek istiyorum. Ayaz Tolunay, Maya Efnan’ın hayatına dokunduğu gecenin sabahı, kuzeni Dila’nın bir avcı olmadığı onun olduğunu öğrenip Avcılık okuluna gitmesi ile olaylar başlıyor. Avcılık okulunda geçirdiği sürede Fetih ve diğer karakter ile karşılaşıp hayatına yön veriyor.

2. AŞEKA

Serinin ikinci kitabı olan Aşeka, aşk kelimesinden türeyen bir sarmaşığın adı. Ya sarıldığı ağaçtan beslenirken ağacı o kadar tüketirmiş ki ağacı öldürürmüş ya da ağaç onu o kadar çok içine çekermiş ki ağacın gövdesinde kaybolur, ölürmüş.

Fetih Yargıcı ve Maya Efnan arasında yaşananlar da bu sarmaşığın hikayesine o kadar çok benziyor ki Maya Efnan aşeka, Fetih Yargıcı ise aşekanın sarıldığı ağaca benziyor.

Fantastik dünyada kendi yerini arayan Maya, sevdiklerinden ve onun gücünü emen insanlardan uzaklaşıp kendi yolunu çizmeye çalışıyor. Ailesi ve kendisi hakkında öğrendiği gerçekler onu sarssa da ayakta durmayı başarıyor.

Bu sırada ise bağlılığı her zaman süren Doruk ile aşık olup olmadığını çözemediği Fetih arasında gelgitler yaşıyor. Aşk ve bağlılık duygusunun hissettirdikleri iç içe geçip bir bilinmezliği doğru ilerliyor. Maya Efnan ise bunu çözmek için her şeyini veriyor.

3. DORA

Dora kelimesi zirve anlamına gelmekte. İsminden de anlaşıldığı gibi Maya Efnan, doruk noktasını yaşadığı ve zirveye ulaştığı bir hikayeyle karşımıza çıkıyor.

İlk iki kitapta kendini ve çevresindeki insanları sorgulayıp anladıktan sonra kendini bulup ne yapacağından emin bir şekilde ilerliyor. Seçimleri zaman zaman kendisine zarar verse de bu karmaşanın içinden çıkmak için her şeyini vermeye hazır hale gelen güçlü bir kadın karakter oluyor.

En sevdiğim karakter olan Fetih Yargıcı’dan bahsetmeden gitmek istemiyorum. En başından beri söylediği her şeyin gerçek olduğu, dürüstlüğe önem veren ama bildiklerinin de onu zalim yaptığı biri. Hayatın getirdikleri, istedikleri ve amaçları onu zalim olmaya zorlamış fakat bundan hiçbir zaman çekinmeyen her yerde rahatça söyleyip bununla savaşmaya hazır. Maya Efnan’a doğruları söylemesi onun gelişmesi için çabalaması hoşuma giden en önemli nokta. Zaman zaman Maya’nın canını yaksa da bunun bile gerekli olduğunu yazar çok iyi anlatmış. Maya hayatında yaşadığı her şeyi Dora kitabında daha güçlü olabilmek için yaşadı. Hepsi ona tecrübe oldu ve içindeki YIKICI kadını çıkardı.

Serinin ilk kitapta duygu yoğunluğunun fazlalığı ve olayların azlığı öne çıksa da Dora kitabını okuduktan sonra tüm fantastik açlığınızı gideriyorsunuz. Maya karakterini en fazla sevdiğim kendime en yakın bulduğum kitap Dora oldu. Hem yazarın hem karakterin zamanla geliştiği, ilk kitaptan daha güçlü bir anlatım olduğu ortada.

Gecenin Hikayesi, şu anlık dört kitaptan oluşacak gibi gözüküyor. İlk üç kitabı yayınevinden çıkmış olsa da dördüncü kitap yazım aşamasında. En yakın zamanda ellerimizde olmasını ve harika bir fantastik serinin sonunu görmeyi isterim. Daha önce bu tarz bir anlatımda fantastik seri okumadığınıza, Nagihan’ın bu türe yeni bir nefes getirdiğine eminim. Türk bir yazardan fantastik kitap okuma önyargısını kıracak ve daha fazlasını isteyeceksiniz.

Eğer yorumumdan sonra kitabı alırsanız Fetih Yargıcı’ya selamlarımı iletin. ?

Sevgilerle…

Gecenin Hikayesi Kitap Yorumu” ile ilgili yorumlar;

 1. Zehra dedi ki:

  Kaç yaş arası

 2. Polaris dedi ki:

  Ben 13 yasinda okudum biraz agir geldi

 3. Zeynep dedi ki:

  Arkadaşlar ben sadece dora kitabını aldım seri olduğunu bilmiyordum acaba anlamıyım 1 ve 2. Kitabını okumadım bağlantılı mı

  1. Ayşe Duman dedi ki:

   Evet almalısın, kitap zaten birbirinin devamı olduğu için ilk kitabı okumadan olaylarla bir anda karşına çıkabilir bu yüzden kafan karışabilir.

  2. Ayşe Duman dedi ki:

   Biraz geç oldu ben yeni gördüm cevap vermek istedim.

  3. ZEYNEP dedi ki:

   1. ve 2. kitabı okumadan asla bir şey anlamazsın. Mutlaka al

 4. ZEYNEP dedi ki:

  13 yaşındayım ve kitap bana hiç ağır gelmedi lakin Nagila’nın öyle güçlü bir kalemi var ki… Ben kendimi bildim bileli okurum, yazarım belki bu yüzden bana ağır gelmedi bilemiyorum. Gelirsek kitap hakkındaki düşüncelerime…zaten bu seri benim en sevdiğim kitaplarım. Ama açık konuşmak gerekirse herkesin okuyabileceği, anlayabileceği veya sevebileceği bir seri değil.Özellikle de betimleme sevmeyenler için doğru kitap değil. Ben bu kitaba 10/10 veriyorum.

 5. büşra dedi ki:

  sonunda maya ölmüyor dimi çok korkuyorum

 6. Lena dedi ki:

  Şey bende bu kitabın ikinci serisi ver aşeka lakin birinci serisi olan aylemayı okumadım okumam gerekiyor mu okumasam da aşekayı anlar mıyım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Bir insan dedi ki:

   Anlamazsın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir