Benden

Motivasyon Eksikliği Nedir? 5 Adımda Nasıl Başa Çıkılır?

pexels-photo-193821-d2b9bd17

Belirlediğiniz ve gerçekleştirmek istediğiniz hedefe sizi harekete geçirebilecek ilgi, heves, coşku gibi itici güçler götürebilir. Bu itici güçlerin varlığı ve desteği motivasyon olarak adlandırılır. Yapılacaklar listenizde sınavlar, ev ödevleri, temizlik, spor ve daha birçok unsur yer alabilir. Hedeflerinizi gerçekleştirme noktasında sizi harekete geçmekten alıkoyan faktörler olabilir. Motivasyon eksikliği hedeflerinize ulaşmayı engelleyen en büyük etkenlerden biri. Harekete geçmek için ihtiyacınız olan içsel güç ve motivasyona doğru adımlar ile sahip olabilirsiniz. Motivasyon eksikliği ile 5 pratik adımda nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek üzeresiniz.

 

Motivasyon Eksikliği Nedir?

Motivasyon Eksikliği Nedir?

Motivasyon Eksikliği Nedir? 5 Adımda Nasıl Başa Çıkılır?

Hedefleriniz ve yapmak zorunda olduğunuz görevlerinizi gerçekleştirmek için yeterli istek ve ilgiye sahip olmayabilirsiniz. Hedefleriniz ufak görevleri veya hayatınızı gerçekten etkileyebilecek unsurları içerebilir. Motivasyon eksikliği sizi sürekli ertelemeye itebilir. Ne kadar çok ertelerseniz hedeflerinize ulaşmak o kadar zor olur. Herkes motivasyon eksikliğini hayatının bir döneminde hissedebilir. Burada önemli olan yanıt verme şeklinizdir. Doğru ve etkili bir şekilde kendinizi motive edebilirseniz hayatta başarılabilecek birçok şey var. Motive bir şekilde işe başlamanıza ve daha iyi performans göstermenize yardımcı olacak stratejileri deneyebilirsiniz.

Motivasyon Eksikliği Nasıl Giderilir?

1. Ne İstediğinize Karar Verin

Motivasyon Eksikliği Nedir?

Göremediğiniz bir hedefi vurmak oldukça zor. Bu nedenle, odaklanmak ve üzerinde çalışabilmek için kendinize zorlayıcı ancak bir o kadar da heyecan verici hedefler belirleyebilirsiniz. İstekleriniz doğrultusunda belirlediğiniz hedefler motivasyon eksikliği ile baş etmede size yardımcı olabilir. Heyecan verici hedeflerinizi öncelik sırasına göre bir deftere not alabilirsiniz. Bazen Defter’in tasarım defterleri başarıya giden yolda sizi motive edebilir.

2. Kendinize Bir Neden Belirleyin

Yaptıklarınıza dair belirlediğiniz nedenler yeterince ikna edici değilse motivasyon eksikliği ile karşılaşabilirsiniz. Kendinize bir neden belirlemek iç motivasyon eksikliğini giderebilir. İyi bir geleceğe sahip olmak, ailenizin gurur duyabileceği bir insan olmak, topluma katkı sağlamak ve daha birçok neden size ihtiyacınız olan motivasyonu sağlayabilir.

3. Büyük Hedefler Oluşturun

Motivasyon Eksikliği Nedir?

İç motivasyonu desteklemek üzere oluşturduğunuz hedefler küçük olduğunda harekete geçmek istemeyebilirsiniz. Hedefleriniz küçükse zihninizde sık sık ‘nasıl olsa yaparım, çok basit, iki dakikalık iş’ gibi erteleyici cümleler belirebilir. Öte yandan, büyük ve sınırları zorlayan hedeflere sahip olduğunuzda onlara ulaşmak için bir an önce işe başlamak isteyebilirsiniz. Kendinizi harekete geçirebilmek, iç motivasyon dengesini kurabilmek için büyük hedefler oluşturabilirsiniz. İlham veren büyük hedefler ile kendi sınırlarınızı zorlayın. Büyük hedefler üzerine yoğunlaşmak size iyi gelecek. Ve başardıkça daha fazlasını yapabilmek için devam edeceksiniz.

4. Yapılacaklar Listesini Yönetin

Hedeflerinizi not aldığınız defterin bir sonraki sayfasına küçük ama motive edici bir günlük rutin planı ekleyebilirsiniz. Yapılacaklar listesi hedefleriniz doğrultusunda ilerlemenize yardımcı olur. Planınızı yapmak istediğiniz görevleri gün ve saatlere bölerek oluşturabilirsiniz. Günlük planınıza size iyi gelecek mola saatleri eklemeniz oldukça önemli. Bu sayede, hedefleriniz üzerinden kolaylıkla ilerleyebilir ve kendinizi motive edebilirsiniz.

5. Kendinizi Ödüllendirin

Motivasyon Eksikliği Nedir?

Günlük çalışma planınızı tamamladıktan sonra kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Hedeflerinize ve ödüle odaklanarak çalışmak motivasyon eksikliğini giderebilir. Bunun yanı sıra, işiniz bittiğinde dilediğiniz gibi vakit geçirebileceğinizi kendinize hatırlatabilirsiniz. Küçük ödüller ve iç motivasyon desteği ile tüm hedeflerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Büyük hayallerinizin peşinden gitmek ve onları gerçekleştirebilmek için teşvik ve motivasyon ihtiyacınız olabilir. Oldukça geniş tasarım defter yelpazesine sahip Bazen Defter size iyi gelecek. Sizi teşvik edebilecek ve motivasyon eksikliği ile baş etmenize destek olabilecek tasarım defterlere ulaşmak için Bazen Defter’i vakit kaybetmeden ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir