Tanıtım Yazıları

Kendinize Özel Defterler Yapın

Kırtasiyelerden defter almamız mümkün fakat el emeğimizle yapacağımız defterin kullanışı daha keyifli olur. Defterin için doldururken hissedilenler özeldir. Anılarınızı, yaşadıklarınızı ve unutmak istemediğiniz her türden içeriği tüm detaylarıyla kendi el becerilerinizle yaptığınız defterde neden muhafaza edemeyesiniz? İçeriği önemli değil fakat yazma alışkanlığınız varsa ve defterler ile ilgileniyorsanız kesinlikle el yapımı defter ihtiyacınız olur. Çünkü dışarıda alacağınız defterler sizi yansıtmayabilir. Keyif alacağınız dizayn sahibi olmayabilir ve en önemlisi rengarenk kalemler ile onu dolduramayabilirsiniz.

Kendiniz yapabileceğiniz örnek bir defter

Japon dikişi nedir? Defter yaparken nasıl uygulanır?

Kiko Toji olarak adlandıran Japonların kullandığı cilt dikiş türüdür. Türkçe olarak kaplumbağa kabuğu olarak adlandırılan bu defter modeli fazla kullanılmamakla birlikte bilinmiyor. Yapılışı zor fakat detayları ile güzel görünümler sergilemektedir. Kendinize özgü motif ve desenler yaparak yaratıcı olabilirsiniz. Buda yapacağınız işin kalitesini gösterecektir.

Yapımında öncelikle kağıt boyutu belirlemeniz gerekecektir. Dilerseniz eşit boyutlarda keserek oluşturabilirsiniz fakat bir diğer seçeneği ise katlama yöntemidir. Kapak kısmında minimum 3 cm boyutlarından oluşan delikler açarak dikiş kanallarını oluşturabilirsiniz. Desenli yapacaksanız açacağınız deliklerin boşluk ve boyutu değişebilir. Çuvaldız iğnesi sayesinde açtığınız deliklerden ip aracılığı ile deseninizi oluşturmaya başlayın. Ardından birleşim alanına ip ile yaptığınız desenin ucunu yapıştırıcı veya yakma yöntemi ile birleştirin. Artık kullanmaya hazır yeni el yapımı defteriniz hazırdır. Kendinize güzel bir hediye verdiniz.

Bağlama yöntemi ile defter nasıl yapılır?

Bağlama yöntemiyle defter, boyutlarını ve kapağını seçeceğiniz kağıtlar ile bir ip sayesinde birleştirme yapacağınız yöntemdir. Aynı boyutlarda keseceğiniz kağıtlar veya katlama yaparak istediğiniz noktada açacağınız delikler sayesinde renkli ip veya sert kablolar sayesinde şık görünüm verebilirsiniz. Kullanabileceğiniz ip veya farklı bağlama yöntemleri ise mumlu ip, yün ipi ya da kablolar kullanılabilir. Yapacağınız bağlama seçenekleri ne kadar iyi olursa olsun sağlamlık konusunda işlevi pek fazla olmayacaktır. Dikkatli ve özenli kullanmanız gerekmektedir. Kapak seçeneği olarak keçe veya simli kumaşlar kullanarak defterinize farklı hava katabilirsiniz. Tasarımsal yönden dilediğiniz kadar özgür olabilirsiniz sonuçta bu sizin el emeği ile yaptığınız defter olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir