Benden, Ders Çalışma, Kütüphane, Motivasyon, Tavsiyeler

Ders Çalışırken Not Alma Yöntemleri Nelerdir? En Etkili Not Alma Yöntemleri

Ders Çalışırken Not Alma Yöntemleri Nelerdir? En Etkili Not Alma Yöntemleri

Ders çalışırken not alma alışkanlığı, doğru bir şekilde kullanıldığı müddetçe sizi başarıya iten en önemli faktörlerden biri olur.

Ders çalışırken not alma olayı sadece ders anlamında düşünülmemelidir. Bu alışkanlığı doğru bir şekilde kullanırsanız, yaşamınızın her alanında ve her anlamda ciddi başarılar elde edersiniz. İş hayatınız, akademik hayatınız, günlük yaşantınız ve özel hayatınız, etkili not alma yöntemleri ile fazlasıyla değişir. Her şeyden önce zihninizi boş yere doldurmamış olursunuz ve bu sayede sadece zihninizde tutmanız gereken şeylere yer açmış olursunuz. Peki, en etkili not alma yöntemleri nelerdir? Not alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Ders Çalışırken Not Alma İşleminiz İçin Öncelikle Güzel Bir Defter Edinin

Ders çalışırken not alma konusunda not alma şevkinizi açacak güzel bir defter edinmeniz gereklidir. Evde mutlaka herkesin kullanmış olduğu bir defter bulunur ancak bu defterler sıradan okul defterleri olduğu için pek iç açıcı defterler olmazlar. Not almak için ayrı bir defter almanız gerekir. Bu defterin cilt yapısı, tasarımı ve sayfa yapısının farklı olması gerekir. Bu detaylara dikkat etmeniz durumunda bilinçaltınız, almış olduğunuz notları zihninize daha iyi yerleştirir. Defterin görsel açıdan iyi olması, görsel hafızanızın daha etkin çalışmasına neden olur. Bu yüzden sınavlarda, iş hayatınızda veyahut gündelik yaşantıda hatırlamanız gereken bilgiler çok daha kolay bir şekilde aklınıza gelir.

Etkili bir not defteri kullanma ve alışılagelmişin dışında bir defter kullanma, en etkili not tutma yöntemleri arasında yer alır.

Aşağıda yer alan ürünler bu konuda işinizi fazlasıyla görecek ve görsel hafızanızın canlanmasına neden olacak ürünlerdir. Eğer defter konusunda eksikliğiniz varsa, aşağıda yer alan uygun fiyatlı not defterlerini mutlaka denemenizi önermekteyiz.

[adace_shop_the_post ids=”6087,6095″ id=”1588542690015″]

Kusursuz Bir Masa Düzeni

Ders çalışırken veya herhangi bir konuda not alırken, sürekli olarak dikkatiniz mi dağılıyor? Etraftaki nesnelere gözünüz takılıyor veya birden bire bu nesneleri elinizde mi buluyorsunuz? Ders çalışırken birden bire eşyaların yerlerini değiştirme ihtiyacı mı duyuyorsunuz? Eğer bunlara benzer sorunlarınız varsa, mutlaka masa düzeninizde bir problem var demektir.

Ders çalıştığınız veya not aldığınız masanın düzeni, sizi bu etkinliklerden alıkoyabilir. Bu tür durumlarda yapmanız gereken, kendinizi en konforlu hissedeceğiniz bir masa düzeni oluşturmaktır. Kitapların üst üste olması, kalemlerin tek bir yerde toplanması, defter, kağıt, silgi gibi materyallerin yakınınızda bulunması, sizin için en ideal masa düzeni olacaktır.

Ders çalışırken not alma sorunu yaşıyorsanız, masa düzeninizi değiştirmeniz, tüm dikkatinizi derse vermenize yardımcı olur. Masa düzeni sadece ders çalışmak için değil, diğer not almanız gereken tüm etkinliklerde etkili yöntemlerden biridir.

Geniş Bir Zaman Ayırmak

Verimli not almak için yapılması gereken fedakarlıklardan bir diğeri de çalıştığınız derse iyi bir zaman ayırmaktır. Normalde 1 saat ayırdığınız bir derse 2-2.5 saat kadar bir süre ayırmanız, etkili bir şekilde not almanıza fazlasıyla yardımcı olacaktır.

2-2.5 saat not almak veya ders çalışmak için ayırdığınız sürenin hepsini bu aktivite için kullanmak, not alırken yapılan yanlışların başında gelir. 20 dakika bir veya 30 dakikada bir ufak çaplı molalar verilmelidir. Aksi halde bir süre sonra aralıksız çalıştığınız için zihniniz dolmuş olur ve bir şeyleri anlasanız bile zihninizde yer edinmez. Ayrıca bu aralıklarda not almak etkili not alma yöntemleri arasında yer alır.

Not alırken öncelikle dersi dinlemeli veyahut bilgi edindiğiniz kaynağı okumalı, ardından not almalısınız. Sonrasında aldığınız notu tekrar etmeli ve derinlemesine düşünerek, ne anlama geldiğini iyice kavramalısınız. Bu sayede aldığınız not, zihninize kazınır, gerektiği zaman ise zorlanmadan hatırlamanız mümkün olur.

Girmiş olduğunuz bir derste bu imkanınız olmayabilir ancak pürdikkat hocanızı dinlemeli ve notlarınızı iyi bir şekilde almalısınız. Otoriter bir hocanız yoksa ve anlamadığınız şeyleri tekrar etmenize izin veriyorsa, mutlaka anlamadığınız yerleri sormalısınız. Ders sırasında aldığınız notları incelemeli, tekrar okumalı ve en can alıcı yerlerin altını çizmelisiniz. Bu sayede ders çalışırken not alma konusunun artık size katkı sağladığını görebilirsiniz.

Tek Renk ve Mavi Renkteki Kalem Kullanımı

Ders Çalışırken Not Alma Yöntemleri ve Teknikleri

Ders Çalışırken Not Alma Yöntemleri ve Teknikleri

Ders çalışırken not alma konusunda etkili yöntemlerden bir diğeri de tek renkte kalem kullanımıdır. Öncelikle iki veya daha fazla renkteki kalemlerle not almak, ciddi bir zaman kaybına neden olur. Zaman kaybı ise telaş yapmanıza ve hızlı bir şekilde not almanıza yol açar. Bu durum aldığınız notun, zihninizde herhangi bir şekilde yer edinmemesine neden olur.

Tek renk kalem ile not almak, her zaman için avantaj sağlar. Üstelik not aldığınız kalemin renginin mavi olması da büyük bir avantajdır. Yapılan bilimsel araştırmalar, beynimizin mavi renge karşı farklı bir duyarlılık sergilediğini gösterir. Bu yüzden mavi renkteki bir kalemle alınan notlar, çok daha akılda kalıcı olur.

Psikolojik Olarak Kendinizi Hazırlayın

Verimli bir biçimde not almak, sadece yukarıdaki yöntemlerle gerçekleşmez. Zihninizi de bu duruma hazırlamanız gerekir. Öncelikle not alma konusunda size zor gelen ne varsa, hepsini bir kenara bırakın. Not almak, dünyanın en kolay işlerinden biridir ve şuan için okuma-yazmayı yeni öğrenen çocuklar bile kolaylıkla not alabilirler.

Siz de bu yüzden not alırken herhangi bir şekilde zorlanmazsınız ya da not alırken sizi zorlayacak herhangi bir durum söz konusu değildir. Tek yapmanız gereken dersinizi dinlemek ve gerçekten önemli gördüğünüz cümleleri not almaktır.

Derse girerken, bu dersten bir şeyler kapmanız gerektiğinin farkına varın. Sadece 40-50 dakika sürecek bir ders için bu kadar gergin olmayın. Dikkatinizi tamamıyla derse verin ve dersi dinlemekten başka hiçbir şey yapmayın. Masanızda ise telefon, saat vb. dikkat dağıtıcı objeler bulundurmayın. Keyifli bir şekilde not almaya odaklanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir