Benden, Kütüphane, Tavsiyeler

Ajanda Nedir? Nasıl Tutulur? Ajanda Kullanımı Nasıl Olmalı?

Ajanda

Ajanda, başta iş hayatında olmak üzere eğitim hayatında ve gündelik yaşantıda en çok kullanılan defter türlerinden biridir. Çok fazla sayıda yapraklı takvim defter olarak görebileceğimiz ajandalar, her sayfasında belirli bir tarih ve gün içerirler. Genel olarak, günlük, haftalık ve aylık planlama yapmak adına son derece ideal olan ajandalar, diğer birçok amaçla da kullanılabilirler. Ajandanın genel anlamda iş hayatında sık kullanılması nedeniyle iş defteri olarak görülmesi söz konusuyken, günlük defteri, anımsatıcı, veresiye defteri, plan defteri, ders defteri ve daha birçok amaçla kullanılması mümkün olabilir.

Ajandaların yaprak sayıları normal defterlere göre daha fazla olur ve bu nedenle uzun yıllar boyu kullanılır. Bunun yanı sıra dış yapısı da sıradan defterlere göre daha kalın bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkar. Böylelikle defterin genel dayanıklılığı fazla ve dış etkenlerden dolayı yıpranma ihtimali az olur. Ajandalar birçok boyutta olabilir ancak genel olarak A5 boyutu ajandalar için ideal boyut olarak bilinir. Özellikle online ortamda veya açık alanda saklanmaması gereken bilgilerin, ajandalarda saklandığı görülür ve bu amaçla kullanıldığı da söylenebilir. Çok amaçlı bir defter olan ajandalar, sade ve şık tasarımlarıyla öne çıkarlar. Peki, tam olarak ajanda neden kullanılır? Kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Ajanda Neden Kullanılır?

Ajanda neden kullanılır?” sorusu, ajanda kullanmak isteyen veya ajandaya sahip olup, hangi amaçla kullanacağını bilemeyen kişiler tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere söz konusu defter türü gün, hafta, ay ve yıl gibi sayfalar içerir. Her yaprağında bir gün yer alır ve takvim olarak nitelendirilmesi de söz konusu olabilir. Her yaprağında tarih bilgisinin olmasının nedeni ise her güne dair plan yapılabilmesi veya her güne dair bir veri kaydedilmesi içindir. Bir “plan defteri” olarak da tanımlanabilecek olan bu defterin asıl kullanım amacı günlere göre kayıt almak veya gelecekteki günlerin planını yapmaktır. Plan dışında diğer birçok amaçla da kullanılabilir ve tarih özelliği sayesinde diğer defterlere göre daha fazla verim sağlar.

Kullanımı Nasıl Olmalı?

Kullanımı konusunda dikkatlerden kaçan birçok nokta vardır ve genel olarak rastgele kullanımın söz konusu olduğu bilinir. Halbuki doğru kullanımı birçok avantajı beraberinde getirir ve daha sistemli olmanıza olanak sağlar.

Ajanda kullanımı konusunda bölümlendirme büyük önem taşır ve ajandanın, kullanım amacınıza göre belirli şekillerde bölümü olmalıdır. Eğer ajandanızda haftalık ya da aylık bölümler yer almıyorsa, direkt olarak siz bu bölümleri ekleyip planlama yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra kendinizce ajandaya bir sistem getirmeniz gerekmektedir. Her ajandanın mutlaka bir kullanım sistemi olur ve bu sistem dahilinde not alınması gerekir. Bu sistem tamamıyla düşünce yapınızla, kullanıcım amacınızla ve not alacağınız verilerle alakalı olmalıdır.

Bu defter kullanımı sırasında renkli kalem kullanımına önem vermeniz gerekir. Her rengin bir anlamı olmalı ve bir önem düzeyi ifade etmesi gerekir. Örneğin; kırmızı kalemle not aldığınız veya işaretlediğiniz metinlerin aciliyeti, yeşil kalemle işaretlediğiniz metinlerin ise tamamlanmış olması gibi bir kalem kullanımı söz konusu olabilir. Kalem kullanımı konusunda en fazla 3 renk kullanmanız önerilir. Aksi takdirde ajandanızın göz yoran ve okunması zor olan bir defter haline gelmesi söz konusu olabilir.

Seçim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Seçim yaparken kullanım amacı önem taşıyan noktalardan biridir ancak tarihsiz bir ajanda defterinin tam olarak ajandanın ruhunu yansıtmayacağı gerçeği vardır. Bu nedenle seçim yaparken dikkat edilmesi gereken ilk nokta tarihli olmasıdır. Söz konusu defterin asıl kullanım amacı ve tercih edilme sebebi içerisinde tarihlerin olmasıdır. Bu nedenle seçim yaparken ilk olarak dikkat edilmesi gereken noktalar arasında tarih yer alır.

Tarihin yanı sıra boyutu da büyük önem taşıyan noktalardan biridir. Boyutunun her yere götürülebilecek ve her şekilde taşınabilecek olması gerekir. Bunun nedeni ise söz konusu defter türünün her an yanınızda olması gerekebilir. Eğer yanınızda taşıyamıyorsanız, kullanım amacına pek uygun olmadığı söylenebilir. Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kapak yapısıdır. Sert ve kalın kapaklı bir tercih yaparak, uzun yıllar boyu kullanabilirsiniz.

Yaprak sayısı, direkt olarak defteri ne kadar kullanabileceğinizi belirten detaylardan biridir. Yaprak sayısının fazla olması, uzun bir süre boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelir. Yaprak sayısı kadar yaprağın kalitesi de önem taşıyan noktalardan biridir. Zayıf yapraklarının olması, delinmesine, kalemin bir sonraki sayfaya etki etmesine ve kısa süre içerisinde yıpranmasına neden olabilir. Böylelikle tamamıyla kullanım amacının dışına çıkması söz konusu olabilir.

Söz konusu defter türlerinin birçok kullanım amacı olduğu için farklı farklı yapıları ve tasarımları olabilir. Seçim yaparken de mutlaka bu yapılara ve kullanım amacınıza en uygun şekilde tercih yapmanız gerekir. Eğer iş hayatınızda kullanmak istiyorsanız ve iş hayatınıza dair planlamalar yapmak istiyorsanız, seçeceğiniz defterin de yapısal olarak bu amaca hitap ediyor olması gerekir. Bunun yanı sıra günlük tutmak için kullanıyor ve yaşantınıza dair notlar almak istiyorsanız, mutlaka günlük tarzına uygun bir seçim yapmalısınız. Ayrıca eğitim hayatınıza kullanmak istiyorsanız, okul için veya dersleri için tasarlanmış seçeneklere göz atabilirsiniz. Tasarım açısından da size özel hissettirecek ve hobilerinizle ya da mesleki görevinizle ilgili seçimler yapabilirsiniz.

Öğrenciler İçin Ajanda Kullanımı

Öğrenciler için ajanda kullanımı, eğitim hayatında hedeflenen başarının yakalanabilmesi adına büyük önem taşır. Özellikle üniversite sınavına, lise sınavlarına veya farklı sınavlara hazırlık yapılıyorsa, her günün verimli bir şekilde geçirilebilmesi adına bu defter türlerinin önemli rol oynadıkları söylenebilir. Öğrenciler, defterin her sayfasını günlere bölerek, hangi gün ne yapacağını ve ne şekilde ders çalışacağını planlayarak, bu planlara uymaya çalışıp, sınavlarında başarı elde edebilirler. Planlamalarını ister günlük ister haftalık isterlerse de yıllık olarak gerçekleştirebilirler.

[urunikili]

 

Analitik Düşünme Nedir? Nasıl Geliştirilir?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir