Benden, Ders Çalışma, Kütüphane, Tavsiyeler

İngilizce Kelime Dağarcığını Geliştirmek | 5 Etkili İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemi

İngilizce Kelime Dağarcığını Geliştirmek

İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek çoğu zaman karmaşık ve zor gelebilir ancak öğrenme şekli bunun en temel sebeplerinden biridir. İngilizce kelimeleri öğrenmek ve bildiğiniz kelimeleri daha da ileriye götürmek istiyorsanız, mutlaka doğru ve etkili yöntemleri kullanmanız gerekir. Sonuç olarak insan beyni sürekli olarak öğrenmeye açıktır ve yaşınız ne olursa olsun öğrenmeniz gereken kelimeler bir şekilde beyninize işler. Bu konuda bireyin öncelikle kendine inanması ve öğrenmesi gereken kelimeleri iyi bir şekilde tespit etmesi gerekir.

İngilizce kelime haznesi geliştirilirken, bireyin hangi amaçla İngilizce öğrenmek istediği önem taşıyan bir konudur. Kimileri iş hayatında kullanabilmek kimileri yurt dışı seyahati kimileri ise akademik eğitim için kelime haznesini geliştirmek isteyebilir. Bunların dışında da birçok nedenden ötürü İngilizce kelime haznesinin gelişmesi gerekebilir. İngilizce’nin dar gözüken ancak son derece geniş bir dil olması, kelime öğrenme konusunda biraz kafa karışıklığa neden olabilir. İngilizce kelime öğrenme eylemi için öncelikle amaç belirlenmeli ki sonrasında geniş olan bu dilin, bir nebze de olsun daraltılması mümkün olsun. Alana odaklı kelime haznesi geliştirmek, kısa süre içerisinde beklemediğiniz bir başarı göstermenize neden olacaktır.

İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek için kelimeleri ezberlemekten ziyade öğrenmek gerekir. Kelimelerin ezberlenmesi bir müddet sonra unutulmasına ve hatta hiçbir şekilde hatırlanmamasına yol açar. Bireylerin kelimeleri direkt olarak zihinlerine kazımaları ve gündelik yaşantılarının içine almaları, kelime haznesinin gelişmesi konusunda en çok önem taşıyan noktalardan biridir.

İngilizce Kelime Dağarcığını Geliştirmek: İnternetin Nimetlerinden Faydalanın

İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek konusunda en büyük yardımcılarımızdan biri internettir. İnternet üzerinde birçok web sitesi veya uygulama vasıtasıyla alanınıza dair yeni kelimeleri oyunlarla öğrenebilirsiniz. Bu yöntem size sıkıcı geliyorsa, hobinize dair, İngilizce’yi kullanmak istediğiniz alana dair veya daha birçok konu özelinde İngilizce araştırmalar yaparak, karşınıza çıkan kaynakları bizzat kendiniz Türkçe’ye çevirebilirsiniz.

Farklı kaynaklardan edinmiş olduğunuz bilgiler hem farklı kelimeler öğrenmenize hem de İngilizce öğrenme potansiyelinizin gelişmesine yardımcı olur. Bu konuda web siteleri belirli kalıpların dışına çıkamazken, İngilizce forumlar üzerinden yapılan araştırmalar, kalıpların dışına çıkmanıza ve bambaşka kelimeler öğrenmenize olanak sağlayabilir. Üstelik sadece kelime değil, cümle kalıpları veya kelime kalıpları da öğrenebilirsiniz. İngilizce kelime öğrenme konusunda en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri ise öğrendiğiniz yeni kelimeleri mutlaka bir deftere not etmektir. Aksi halde kelimeler uçup gider veya yaptığınız araştırma özelinde kalır. Bu nedenle kendinize özel olarak bir İngilizce defteri edinmeli, bu deftere her gün öğrenmiş olduğunuz kelimeleri not etmelisiniz.

Defter konusunda İngilizce öğrenmenize hem yardımcı olacak hem de tasarımları nedeniyle özel hissetmenizi sağlayacak şu modellere göz atabilirsiniz:

Bol Bol Paragraf Sorusu Çözmek

İngilizce paragraf sorularının çözülmesi akademik anlamda ve iş hayatına dair birçok kelime öğrenmenize yardımcı olur. Paragraf soruları içerisinde birçok kelime, kelime kalıpları veya cümle, farklı farklı anlamlarda kullanılabilir. Daha önce bilmiş olduğunuz bir kelime veya kelime kalıbı, paragraf sorularında bambaşka bir anlamda kullanılmış olabilir. Bu nedenle öğrenmiş olduğunuz kelimelerin sayısı bu soruların çözümü ile birlikte artmaya başlar. Hiç yoktan gün içerisinde 50 İngilizce paragraf sorusu çözmek, İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek isteyen kişilerin kısa süre içerisinde bu amaçlarına ulaşmasını sağlar. Diğer yöntemlerde olduğu gibi bu yöntemde de mutlaka öğrenilen kelimelerin özel İngilizce defterinize kaydedilmesi büyük önem taşır. Paragraf sorularıyla öğrendiğiniz her kelime, kelime kalıbı veya cümleyi, mutlaka defterinize not almalısınız.

Halihazırda Bilinen Kelimelerin Eş Anlamlarını Keşfedin

İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek konusunda bilinen en etkili yöntemler arasında kelimelerin eş anlamlarını keşfetme yöntemi öne çıkar. Birçok kişi kelimelerin direkt olarak asıl anlamlarını öğrenir ve öğrendikten sonra ise bununla yeterli olduğunu düşünür. Halbuki Türkçe’de de olduğu gibi İngilizce’de de kelimelerin eş anlamları vardır. Bu eş anlamlar, kelime haznenizin gelişmesine yol açarken aynı zamanda kelimelerin nerede, ne zaman ve ne amaçla kullanılacağını da öğrenmenize yol açar. Bununla birlikte kelimelerin eş anlamları, bilinen kelimelerden bilinmeyene doğru bir mesafe kat etmek olarak da tanımlanabilir. İşte tam olarak bu  nedenle dahi eş anlamlı kelimeleri öğrenmek gerekir. Diğer yöntemlerde olduğu gibi bu yöntemde de mutlaka kelimeleri İngilizce kelime öğrenme defterinize not etmeniz büyük önem taşır.

İngilizce Konuşabileceğiniz Bir Arkadaş Edinin

İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek konusunda en iyi yöntem, öğrenilenleri pratiğe dökmek ve direkt olarak karşıdan canlı bir veri almaktır. Karşıdan canlı bir veri almak ve pratiğe dökmek konusunda ise direkt olarak iletişim konusu öne çıkar. İletişim ise en yaygın ve gelişmiş bir şekilde insanlar arasında kullanılır. Bu nedenle de İngilizce iletişim kurmak, kelime dağarcığının gelişmesi konusunda en etkili yöntemlerin başında gelir. Kendinize İngilizce konuşabileceğiniz bir arkadaş edinmeniz, direkt olarak öğrenmek istediğiniz kelimeleri pekiştirmenize yol açar. Kelimeler her ne kadar ezberlense de kullanılmadığı veya tekrar edilmediği durumlarda direkt olarak unutulmaya yüz tutarlar.

İngilizce iletişim kurabileceğiniz bir birey ise kelimeleri canlı canlı kullanmanıza, farklı kelimeler öğrenmenize ve bildiklerinizi en iyi şekilde pekiştirmenize yol açar. Bu nedenle mutlaka İngilizce iletişim kurabileceğiniz bir arkadaş edinmeniz gerekir. Bu arkadaşınızla sohbet ederken, ondan yeni kelimeler öğrenmeyi istemeli ve öğrendiğiniz kelimelere de mutlaka sohbet içerisinde yer vermelisiniz. Ayrıca diğer yöntemlerde olduğu gibi bu yöntemde de mutlaka İngilizce öğrenme defterinize yeni kelimeleri not etmeyi unutmamalısınız.

İngilizce Öğrenme Defterini Kullanın

İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek konusunun en can alıcı noktalarından biri ise İngilizce öğrenme defterinizdir. Bu defteriniz, günlük hayatta, iş hayatında veya İngilizce öğrenmek istediğiniz alanda, keşfetmiş olduğunuz yeni kelimeleri not ettiğiniz önemli bir veri saklama unsuru olarak nitelendirilebilir. Bu deftere not etmiş olduğunuz her kelimeyi mutlaka tekrar etmeli ve bu tekrarları ise etkili bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Sadece öğrendiğiniz kelimelere 2-3 defa bakıp, defteri bir kenara atmamalısınız. Mutlaka öğrendiğiniz yeni kelimelere dair cümleler oluşturmalı ve bu kelimelerin hangi alanlarla ne amaçla, cümleler içerisinde ne şekilde kullanılabileceğine dikkat etmelisiniz. İngilizce öğrenme defterinizin içerisinde yer alan kelimeleri, İngilizce sohbet ettiğiniz arkadaşınızla pekiştirmeli ve o arkadaşınıza bu kelimelerle cümleler kurmalısınız.

 

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür? Paragraf Sorusu Çözme Teknikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir