100₺ ve üzeri siparişlerinde kargo ücreti bizden! Üstelik 49₺ üzeri alışverişine de dilediğin kitap ayracı üçlüsü hediye!

Olsun mu? Olmasın….

Olsun ya. Olsun. Biz kadınlar olarak bu kadarız işte. Sırf kız çocuğu olduğu için daha az sevilen. Ya da hiç sevilmeyen. Olsun ya 2. Oğlan olur belki. Olsun yani. Hayattan umut kesilmez.  Bak benim erkek kardeşim var. Olsun. 5 yıl sonrada olsa babam hakkıyla sevindi. Sevdi. Oğlunu. Olsun kızım. Cinsiyetini sen seçerek geldin çünkü dünyaya. Çok istedin daha az sevilen olmayı. Katledilen bi kadın olmayı. Her gün korkuyla yaşamayı. Her gün bi hemcinsinin katledilmesine şahit olurken sıra bi gün bana gelir mi acaba korkusunu yaşamaya çok meraklıydın çünkü. Bu kadar eşitsizliğe tahammül etmeye, doya doya kahkaha atamamaya, öldürülüp gitsen bile suçlanmaya.. hep sen suçlusun evet. Katledildikten sonra bile sen suçlusun. E çünkü canım o saatte orda ne işin vardı? Sende mini etek giymeseydin. Aa öyle cilveli kahkaha atılır mıymış? Kırmızı ruju sürmüşsün tabi tahrik olur erkek bu. Olsun. Olsun be kızım. Omuzlarında çok büyük yükler taşıyosun biliyorum. Yine sırf kadın olduğun için. Kız dediğinle başlayan cümlelerden nefret ettiğini biliyorum. Kadın bile diyemiyolar ya. Kadın olabilmek için bile bi erkeğe ihtiyacımız var bizim. Ama kadın oldun diye çok sevinme kızım. Çünkü kısa bi süre sonra da anne olucaksın, sonra da koca karı.. dedim ya bu kadarız işte. Bi olsun kadar. Olmasın. Olmasın artık. Kız çocuğu doğdu diye sessizlik olmasın evlerde. Daha az sevilmesin kız çocukları. Kadınlık bi zara bağlanmasın. Öldürülmesin ya artık kadınlar. Bırakın özgürce yaşasınlar. Ne isterlerse onu yapsınlar. Korkmayın bu kadar bizden. İzin verin yaşayalım. Sevin ya bizi. Katletmeyin artık kadınları. Değersizleştirmeyin. Sen kızsınlarla başlayan cümlelerinizi atın bi kenara. Destekleyin kız çocuklarınızı. Bi “olsun”dan ibaret değiliz. Çok daha fazlasıyız. İsteseniz de istemeseniz de burdayız. Ve güçlüyüz!

Önceki Yazı

ZAMANIN MEKANI

Sonraki Yazı

DOĞU

Olsun mu? Olmasın….” için 2 yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Telli Defterlerimizi Gördün Mü?

Bir ürün aramak için yazmaya başla
Sepet
Giriş Yap

Henüz hesabın yok mu?

Kayıt Ol
Çerez Bildirisi
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmek ve ziyaret tercihlerini hatırlamak için çerezler kullanılmaktadır.
Tamam