100₺ ve üzeri siparişlerinde kargo ücreti bizden! Üstelik 49₺ üzeri alışverişine de dilediğin kitap ayracı üçlüsü hediye!

Aynı Anda İki Üniversite Okunur Mu? Aynı Anda İki Bölüm Okumak

Aynı anda iki üniversite okunur mu?” sorusu hem üniversiteye geçmek üzere olan hem de üniversite okuyan birçok öğrencinin ortak soruları arasında yer alır.

Öğrencilerin geneli bir bölüm okurken, farklı bir bölümden daha lisans veya önlisans yapıp, mesleki hayatlarında ve kariyerlerinde bir artı ile ilerlemek isterler. Dil, yetenekler, beceriler, tecrübe gibi detaylar iş hayatında büyük önem taşırken, son dönemlerde iki bölüm mezunu olmak da popüler kariyer özelliklerinden biri olarak dikkat çeker. Üniversite okurken başka bir bölümden de diploma almak ve o bölümden eğitim almak mümkündür. Tek yapmanız gereken prosedürlere uymak ve doğru yerlere ulaşmaktır. Peki, aynı anda iki üniversite okunur mu? Okunursa da ne şekilde bir yol izlemek gerekir?

Aynı Anda İki Üniversite Okunur Mu? 2016 Öncesi ve Sonrası Cevabı

Aynı anda iki üniversite okunur mu?” sorusunun cevabı 2016 öncesi ve sonrası olarak iki farklı şekilde cevaplanabilir. 2016 yılının Şubat ayında ÖSYM tarafından verilen bir karar neticesinde öğrenciler artık iki farklı örgün öğretim ile eğitim göremezler. Öğrencilerin iki farklı bölümde okumaları adına Açıköğretim Fakültesi üzerinden kayıt yapıp, fakültede sunulan bölümlere göre tercih yapmaları gerekir.

Birçok öğrenci bu durum nedeniyle hayal kırıklığı yaşasa da 2016 sonrasında açıköğretim olan talep, yeni yeni bölümlerin ortaya çıkmasına da neden olmuştur. Bu nedenle alanınıza uygun veya ilginizin olduğu herhangi bir bölümü Açıköğretim Fakültesi bölümleri arasında görebilmeniz mümkündür. Tek yapmanız gereken size en yakın Açıöğretim Fakültesi’ne başvurup, kayıt yaptırmaktır.

Açıköğretim Fakültesi İçin Sınava Girmeye Gerek Var Mı?

ÖSYM tarafından hazırlanan ve gerçekleştirilen üniversite sınavlarına girdikten sonra sınav sonucunuz açıklanır. Sonucun açıklandığı tarihten 2 yıl sonrasında kadar geçerliliği olur. Siz ana puanınızla örgün öğretim olarak herhangi bir üniversiteye yerleşebilirsiniz. 2 yıl içerisinde de AÖF bürolarına başvurarak, ikinci üniversite için kayıt yaptırabilirsiniz. Her ne kadar üniversite puanınızın 2 yıl geçerliliği olsa da bazı bölümlerin sınavsız aldığı görülür ve bu nedenle AÖF bürolarına başvurduğunuzda, sınav sonucunuzun açıklamasının üzerinden 2 yıl dahi geçmiş olsa da size uygun olan bölüm seçenekleri sunulur.

Bunun yanı sıra örgün öğretime devam eden üniversite öğrencileri, ikinci üniversiteyi okumak istemeleri durumunda çoğu dersten muaf olurlar. Böylelikle ikinci üniversite kısa süre içerisinde sonlanabilir ve böylelikle kısa süre içerisinde diplomanızı alabilirsiniz. Bunun yanı sıra aynı anda iki üniversite okumak isteyen öğrenciler için farklı bir seçenek daha vardır. Peki, söz konusu farklı seçenek nedir?

Aynı Anda Lisans ve Önlisans Okunur Mu?

Aynı anda iki üniversite okunur mu?” sorusu kadar, “aynı anda lisans ve önlisans okunur mu?” sorusu da sıklıkla sorulan sorular arasında yer alır.

ÖSYM 2016 yılında her ne kadar iki üniversite okunması konusunda engel bir karar almış olsa da günümüz şartlarında hem lisans hem de önlisans olarak eğitim görebilmek mümkündür. Bu nedenle AÖF kaydına sıcak bakmayan öğrenciler, lisans dönemleri devam ederken, aynı anda herhangi bir önlisans bölümüne kayıt gerçekleştirebilirler. ÖSYM kayıt prosedüründe “farklı iki seviye örgün öğretime kayıt olunabilir” şeklinde bir ibareye yer verir. Bu ibare ise hem lisans hem de önlisans olarak iki farklı bölüm okuyabileceğiniz anlamına gelir.

Aynı Anda Önlisans ve Lisans Okunabilir Mi? Aynı Anda Önlisans ve AÖF Okunabilir Mi?

“Aynı anda iki üniversite okunur mu?” sorusunun cevabı yalnızca lisans okuyan öğrencileri kapsamaz. Aynı zamanda önlisans okuyan öğrencileri de kapsar.

Önlisans okuyan bir üniversite öğrencisi öğretim süreci devam ederken, herhangi bir lisans bölümüne de kayıt yaptırabilir. ÖSYM bu konuda herhangi bir engel beyan etmemektedir. Bununla birlikte önlisans okuyan bir öğrencinin aynı zamanda AÖF önlisans ya da lisans bölümlerinden herhangi birine kayıt yaptırması da mümkün olur.

Önceki Yazı

Çizim Nedir? Çizim Nasıl Yapılır?

Sonraki Yazı

Tasarım Nedir? Nasıl Tasarım Yapılır?

Aynı Anda İki Üniversite Okunur Mu? Aynı Anda İki Bölüm Okumak” için 4 yorum var

  1. Ben şuan önlisans okuyorum ama başka bölüm için örgün okuycam açö için geç kaldım şuan dondurucam dondurana kadar hakkım yanarmı

  2. Merhaba ben tyt ile 2 acikögretim fakültesine yerleştim ayrıca okuduğum örgün 4 yıllık bir bolum var . Ben tyt ile yani sınavla açıköğretim fakültesine yerleştiğim için 4 yillik orgun okuduğum bölümün kaydı donar veya silinir mi

  3. Merhaba ben şuan batman üniversitesi nde lisans bölümü okuyorum ve 1 yılımı bitirmek üzereyim okumak istediğim bir önlisans programı var ve bunun için puanım yeterli değil tekrar sınava gireceğim eğer puanım yeterli olursa aynı üniversitede önlisans okuyabilir miyim kendi bölümümü dondurmadan?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Telli Defterlerimizi Gördün Mü?

Bir ürün aramak için yazmaya başla
Sepet
Giriş Yap

Henüz hesabın yok mu?

Kayıt Ol
Çerez Bildirisi
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmek ve ziyaret tercihlerini hatırlamak için çerezler kullanılmaktadır.
Tamam