Benden

AŞK mı, SEVGİ mi?

İnsanın aklını bulandıran sorular vardır.Bazen bu soruların cevaplarını bulmak, bir ipin kördüğümünü çözmekle eş değerdir.Kimi zaman aradığımız cevabı bulamayız ya da bulduğumuz cevap bizi tatmin edecek seviyede değildir.Aklımızın en ücra köşesinde “yoksa, acaba” sözcükleri kurcalar düşüncelerimizi.”Aşk mı, sevgi mi?” suali de zorlaştırır işi.

Sadece aşık insan mı bilir aşkı? Yoksa yalnız bir kimse de bilir mi aşkı?

Aşkı yaşayan bilir ne ilginç bir duygu olduğunu.Tüm duyguları bir arada yaşatabilen, nefes kesen bir duygudur aşk. Aşık insanın gözü adeta kör olur.Hayata başka bir gözle bakar.Kötü olaylar, farklı düşünceler, olumsuzluklar onu etkilemez.İşte böyle tuhaf bir duygudur aşk.

Aklıyla değil, kalbiyle hareket eder aşık insan.Sonucu ne olursa olsun o yolu korkusuzca yürür.Karşındakine karşı beslediği bu aşk duygusu aşık insanın kusurlarını, hatalarını kendisine sanki doğruymuş gibi yansıtacak sebepler bulma çabasına girer.Ama sevgi böyle değildir. Kalp değil akıl ön plandadır.Mantık kullanılır sevgide.Kusurlarının, hatalarının ona zarar verebileceği düşüncesiyle kaygılanır ve söylemesinin daha doğru olduğunu düşünür, söylemekten çekinmez.Bence aşıklar çoğu zaman korkaktırlar.İncitmekten korkarlar, üzmekten korkarlar, kaybetmekten korkarlar.Yani anlayacağınız korkar da korkarlar.Ama seven insan emindir kendinden.Sahiplenirler sevdiğini.

“Aşk mı yoksa sevgi mi?” derseniz tekrar düşünürüm önce.Ama sanırım aşk derim yine de.Aşk insanın gözünü kör etse de en tutkulu duygudur en nihayetinde.Aşık insanın hafızası kuvvetlidir, aşk duygusuyla tattığı her ânı aklına kazır.Her şeyi unutur ama o anları asla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir