YDS 50 almak, yüksek lisans yapmak için en temel adımlardan biridir. Birçok üniversite 50 puan üstü ya da 55 puan üstü not alan öğrencileri, yüksek lisans eğitimine kabul eder. YDS’den 50 puan almak için İngilizce seviyeniz yeterli olmayabilir ve bu konuda temel anlamında sıfır da olabilirsiniz. Bu etkenler YDS 50 almak konusunda size herhangi bir engel değildir. Eğer sizlere bahsettiğimiz yöntemleri disiplinli bir şekilde uygularsanız, hedefinize ulaşmanız hiç de zor olmaz. Her şeyden önce herkes gibi siz de 50 ve daha üstü bir puan alabilirsiniz. Bunu kesinlikle kabullenmeli ve buna inanmalısınız.

YDS 50 Almak İçin Kaç Net Gerekir?

YDS 50 almak için kaç net gerekir? sorusu, sınava girecek tüm adaylar tarafından sorulur. Genel olarak baraj puan 50’dir ve çoğu üniversite bu puan barajını kabul eder. Bazı üniversiteler ise 55 barajı üzerinden öğrenci kabulü yapar.

Öncelikle YDS’den 50 puan alabilmeniz için sınavda 40 net çıkarmanız gerekir. Eğer 55 barajına ulaşmak istiyorsanız da 44 net çıkarmanız gerekir. Bu durum da demek oluyor ki sınavdaki 80 sorunun (yanlışları da hesaba katarsak), en az 50-55 tanesini doğru bir şekilde cevaplamanız, istediğiniz puanı almanıza yardımcı olacaktır. Peki, 40 veya 44 almak gerçekten zor mudur? Kaç ay boyunca çalışmak gerekir?

YDS Sınavına Çalışmak İçin Kaç Ay Gerekir?

YDS sınavında başarılı olmak istiyorsanız ve sıfır İngilizce bilginiz varsa, en az 5-6 ay boyunca düzenli çalışmanız gerekir. Öğrenme hızınıza, öğrenmeye gösterdiğiniz özene ve disiplininize göre bu süre zarfında çok daha yüksek notlar alabilirsiniz. Eğer seviyeniz çok da kötü değil, en azından temel bilgilerin çoğuna hakimseniz, 3-4 ay düzenli çalışma, hedeflediğiniz puanı almanıza yetecektir. Peki, çalışmaya nereden başlanmalı? YDS’den 50 puan alabilmek için nasıl çalışmalı?

Seviyemizi Belirleyelim

YDS 50 almak hedefinize ulaşmak istiyorsanız, öncelikle nerede olduğunuzu bilmek ve bunu değerlendirmek üzere not almanız gerekir. Seviyenizi ise kursların ücretli veya ücretsiz deneme sınavları sayesinde belirleyebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden çıkmış sorulara bakarak, evinizde veya kütüphanede bir sınav ortamı oluşturup, sınavın gerçek süresine bağlı kalarak, sınav tatbikatı gerçekleştirebilirsiniz. Ardından doğru ve yanlışlarınıza göre sınav puanınızı hesaplamalı ve hedef defterinize tüm bu detayları not almalısınız.

Hedef defteri demişken, sıradan ders defterlerini kullanmamalısınız. Bu defterler bilinçaltınızda yıllardır kötü bir iz bıraktıkları için ders çalışma iştahınızın düşmesine neden olabilirler. İngilizce çalışmalarınız için ayrı bir defter seti almanız, motivasyon olarak yükselmenize yardımcı olacaktır. Peki, hangi defterler kullanılır? Aşağıdaki defterlere biz göz atmanızı öneririz.

[adace_shop_the_post ids=”6081,6040″ id=”1589252666985″]

Bu defterin ilk sayfasına hedefinizi ve bulunduğunuz noktayı not aldıktan sonra, her kendinizi denediğiniz sınav sonrasında sayfalarına tek tek seviyenizi not edebilirsiniz. İlerledikçe motivasyonunuz ve YDS’den 50 puana ulaşabilme inancınız giderek artacaktır.

Etkili Kaynaklar Bulmaya Çalışın

YDS 50 almak için yardım alacağınız bir kaynağa ihtiyacınız vardır. Kaynağın seviyenize uygun olması ve diğer kaynak kitaplara göre fark yaratması gerekir. Bu kitabı bulmak veya araştırmak uzun sürecektir. Haliyle işi bilenden tavsiye almak, süreci hızlandırır. Üniversitedeki İngilizce hocanıza giderek, durumu anlatmalı, seviyenizi belirtmeli ve kendinize en uygun olan kaynağın hangisi olduğunu sormalısınız. Ayrıca seviye atladığınızda da hangi kaynakların seviyenize uygun olacağını da öğrenmeli ve bu sayede ilerleyen seviyeleri de güzel bir şekilde inşa etmelisiniz.

Hangi Konular ve Detaylar Üzerinde Durulacak?

Sınavda kelime sorularında başarılı olmak istiyorsanız, kelimelere ciddi anlamda hakimiyet sağlayacak şekilde çalışmanız gerekir. Oturup İngilizce- Türkçe kelimeleri ezberlemek buna çözüm değildir. Bu yüzden ODTÜ’nün More The Read kitabını alarak, bu konuda kendinizi önemli ölçüde geliştirebilirsiniz.

Kelime konusunun yanı sıra dil bilgisi de büyük önem taşır. Dil bilgisi için de Youtube’da birçok video mevcut. İyi bir araştırma yaparak, size en uygun anlatım stili olan videoları tespit etmeli ve dikkatli bir şekilde videoları izlemelisiniz. Videoları izlerken de boş durmamalı, bir yandan da not almalısınız.

YDS’de sizi en çok zorlayacak soru tiplerinden biri de cümle tamamlama sorularıdır. Bu sorular olumlu anlamdayken, bilmeyen biri için olumsuz gibi gelebilir. Olumsuz anlamdayken de olumlu bir şekilde yorumlanabilir. Haliyle bu durum seçeceğiniz şıkkın da yanlış olmasına yol açacaktır. O yüzden bu konuya ağırlık vermeniz, netlerinizi ciddi anlamda yükseltecektir.

Son olarak, paragraf sorularına da çalışırken ağırlık vermeniz gerekir. Bu yüzden İngilizce kitapları okumalı, paragrafları yorumlamalı ve ne anlama geldiğini tek tek çıkarmalısınız. Böylelikle paragraf sorularında durumunuzu geliştirebilir ve kısa sürede paragrafları anlamlı hale getirebilirsiniz. Ayrıca paragraf sorularında size kolaylık sağlayacak kaynak kitaplar için mutlaka İngilizce hocanızdan tavsiye almanız gereklidir.

Günlük Çalışma Programı

Disiplin, 3, 5 ve 6 ay gibi sürelerde, seviyenizin ciddi anlamda ilerlemesine yardımcı olur. Bu yüzden kendinize bir günlük çalışma programı çıkarmanız gerekir. YDS 50 almak için bu program olmazsa olmazdır. Günün hangi saatlerinde ders çalışacağınız, ne zaman soru çözeceğiniz, ne zaman teknik konular hakkında kaynak kitaptan bilgi alacağınız gibi daha birçok detay, bu program içerisinde yer almalıdır. Önünüzde YDS sınavına kaç gün varsa, günler için tek tek sayfalar ve programlar oluşturulmalıdır.

Oluşturduğunuz programa ise mutlaka sadık kalmalısınız. Bir gün bile taviz vermeniz, programın aksamasına yol açacaktır. Özellikle vaktiniz kısıtlıysa, tavize asla yer olmamalıdır. Çalışma programı içerisinde sadece ders çalışmaya dair değil, aynı zamanda dinlenme ve yeme-içme gibi alışkanlıklarınıza dair detaylar da yer almalıdır.

Çalışma programınızı ise aşağıda yer alan defterlere uygulamanız, bu konuya olan ciddiyetinizi ve motivasyonunuzu arttıracaktır.

[adace_shop_the_post ids=”6096,6077″ id=”1589253552001″]

 

 

Comments to: YDS 50 Almak Zor Mu? | YDS 50 Almak İçin Kaç Net Gerekir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.

Son Yazılar

Çizim yapmayı öğrenmek istemenizin birçok nedeni olabilir. Çizim yapmak bir öğrenme sürecidir ve bu süreç sizin isteğinize bağlı olarak hayat boyu devam edebilir. Çizim yapmada asıl beceri, ısrarlı pratiklerinizdir. Çizim yapmaya ve bu yolda kendinizi geliştirmeye dair bir adım attıysanız, yaptığınız pratiklerle zaman içerisinde istediğiniz kalitede çizimlere ulaşabilirsiniz. Çıktığınız bu yolda anahtar kelimeniz tekrarlama olabilir. […]
Hikayenin geçmişi tahmin edilenin de ötesindedir. Hikaye; deneyim, bilgi, inanç ve bakış açısını aktarmanın bir yoludur. İnsanlar yazının icadından önce sohbet ederken veya dedikodu yaparken anlatımlarını hikaye ile pekiştirmişlerdir. Hikaye anlatıcısı anlatımını eğlendirme, ilham verme, merak uyandırma ve bilgi verme amacıyla gerçekleştirebilir. Her hikayenin bir anlatıcısı olduğu gibi en az bir  dinleyicisi de bulunur. Hikaye […]

En Beğenilen Yazılar

  1. Ders Çalışma
  2. Kütüphane
Çizim yapmayı öğrenmek istemenizin birçok nedeni olabilir. Çizim yapmak bir öğrenme sürecidir ve bu süreç sizin isteğinize bağlı olarak hayat boyu devam edebilir. Çizim yapmada asıl beceri, ısrarlı pratiklerinizdir. Çizim yapmaya ve bu yolda kendinizi geliştirmeye dair bir adım attıysanız, yaptığınız pratiklerle zaman içerisinde istediğiniz kalitede çizimlere ulaşabilirsiniz. Çıktığınız bu yolda anahtar kelimeniz tekrarlama olabilir. […]
  1. Hikayeler
  2. Kütüphane
Hikayenin geçmişi tahmin edilenin de ötesindedir. Hikaye; deneyim, bilgi, inanç ve bakış açısını aktarmanın bir yoludur. İnsanlar yazının icadından önce sohbet ederken veya dedikodu yaparken anlatımlarını hikaye ile pekiştirmişlerdir. Hikaye anlatıcısı anlatımını eğlendirme, ilham verme, merak uyandırma ve bilgi verme amacıyla gerçekleştirebilir. Her hikayenin bir anlatıcısı olduğu gibi en az bir  dinleyicisi de bulunur. Hikaye […]
  1. Benden
Bazen bazı acılar dinmez sanıyorsun. O acı geçmeyecek, o acı asla dinmeyecek, hep orda kalacak, seninle kalacak. Vücudunda her hangi bir unzuru kaybetmek gibi, kolunun ya da bacağının kesilmesi gibi, gözlerini kaybetmek. Birinden bire dilsiz kalmak. Mesela bir derdini anlatamamak. Ömür boyu o yara hep kalacak, sızlatacak gibi. Kendine gelemezsin. Bütün benliğinle adadınya kendini ona. […]
  1. Benden
  2. Denemeler
  Sevdim… Sevmemem gerektiğini biliyordum, ama gönül bu işte, dinletemedim. Beni sevmeyeceğini bile bile sevdim. Öyle bir beklentim de yoktu zaten. Sadece yanımda olmanı istedim.   Kaktüsü dikenleriyle sevdiğim gibi, bütün kusurlarınla sevdim seni. İnsanı mükemmel yapan zaten kusurları değil mi? Canımın acıyacağını bile bile sımsıkı sarıldım sana. Yaralarımı sarman umuduyla.   Düşlerimde sakladım seni. […]

Fırsat Ürünü

Giriş Yap

Aramıza hoş geldin

Bazen Blog kendince yazdığın her şeyi paylaşabileceğin ve özgürce yazan yazarlarla etkileşimde olacabileceğin bir platformdur.
Son Aşama