Ders çalışma programı, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve daha birçok alanda başarılı olmanın temel anahtarı sağlam bir ders çalışma programı oluşturmaktır.

A’dan Z’ye ders çalışma etkinliğine dair her türlü detayı içermesi gereken bu program, gün içerisinde yapacaklarınızın kural kitabı olmalıdır. Sınavlarda istediğiniz notları almak ve sınavları kazanmak aslında zor değildir. Tek yapmanız gereken size en uygun olan ders çalışma programı hazırlamak ve bu programa sadakat göstermektir. Peki, ders çalışma programı nasıl hazırlanır? Hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler ve gerekli adımlar hangileridir?

Ders Çalışma Programı İlk Adım: Defterler ve Kullanım Amaçları

Ders çalışma programı oluştururken, birden fazla deftere ihtiyacınız olacaktır. Defter denilince aklınıza sade, çizgili veya kareli, 120 yaprak ve telli defterler gelmemelidir. Program içerisinde kullanacağınız defterlerin özel olması gereklidir. Özel bir defteriniz yoksa hemen edinmeniz gerekir. Eğer özel defter hakkında bir fikriniz yoksa aşağıda yer alan modellere göz atabilirsiniz.

[adace_shop_the_post ids=”6095,6074″ id=”1589967452323″]

Tercih edilen özel defterlerin birçok kullanım amacı olacaktır. Bazı defterlere önemli formülleri, bazı defterlere önemli notları, bazı defterlere ders çalışma programınızı bazı defterlere ise hatalarınızı yazmanız gerekir.

Formüller defterinde matematik, fen, geometri, kimya vb. birçok derse dair formüller yer almalıdır. Formülleri ister karışık isterseniz de bölüm bölüm ayırarak yazabilirsiniz. Seçim tamamen size kalmış. Önemli notlar ise soru çözümünde dikkat etmeniz gereken noktalardan oluşmalıdır. Türkçe paragraf, matematik integral vb. her türlü soru çözümüne ilişkin, kendinizce keşfettiğiniz ya da herhangi bir yerden öğrendiğiniz dikkat edilmesi gereken noktaları bu defterde toplamalısınız.

Uyacağınız ders programı ve gün gün yapmanız gerekenleri yazacağınız defter ise ders çalışma programı defteri olmalıdır. Bununla birlikte bir hata defteri de edinerek, süreç içerisinde yaptığınız hataları, sonuçları ve bu hataları neden yapmamanız gerektiğini tek tek not edebilirsiniz.

Bu defterleri edinebilmek adına aşağıda yer alan defter modellerini de inceleyebilirsiniz.

[adace_shop_the_post ids=”6077,6081″ id=”1589967750596″]

Hedefiniz Ne?

Ders çalışma programınızı hazırlarken, öncelikle bir hedef belirlemeniz gerekir. Sınavlardan yüksek not almak mı? Üniversitede istediğiniz bölü mü kazanmak mı? KPSS’de yüksek not almak mı? Hedefiniz ne ise onu ve bu hedefe ulaşmak için ne kadar çaba sarf etmeniz  gerektiğini, hazırladığınız programın başına yerleştirmelisiniz.

Hedef belirlerken, hedefe ulaşmak için ne kadar çabalamak gerektiğini belirlemek adına mutlaka seviyenizi ölçmeniz gereklidir. Kendinizce yapacağınız sınavlarla hedefinize ulaşmak için ne kadar yolunuzun olduğunu öğrenebilirsiniz.

En İyi Hissettiğiniz Saatler

Ders çalışmak adına günün her saati ideal olmaz. Mutlaka günün belirli saatlerinde daha iyi odaklandığınız, daha iyi anladığınız ve daha iyi soru çözdüğünüz saatler olur. Bu saatleri program başında hemen tespit edemeyebilirsiniz. Bu yüzden sürekli olarak ders çalışıp, hangi saatlerde daha verimli olduğunuzu tespit ederek, programınızı da o saatler üzerine kurmalısınız. Ayrıca bu saatleri şartlar ne olursa olsun kaçırmamalısınız.

Ders Sıralaması

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Ders çalışma programı konusunun belki de en önemli detaylarından biri, ders sıralamasıdır. Ders çalışırken, art arda matematik ve geometri üzerinde durmak veya Türkçe ve tarihe yönelmek, idrak seviyenizi düşürebilir. Bu yüzden Türkçe çalışırken ardından hangi derse geçeceğinizi veya matematik çalışırken ardından hangi derse geçeceğinizi belirlemelisiniz. Sıralama her öğrencide farklılık gösterebilir. Bu nedenle herkesin kendine uygun bir sıralama oluşturması önemlidir.

Sürekli Aynı Ders Olmamalı

Öğrencilerin ders çalışma programı oluştururken yaptıkları en büyük hata, 1 veya 2 ders üzerine odaklanmaktır. Çoğu öğrenci Türkçe ve matematik derslerine yönelirler ancak bu son derece yanlıştır. Tarih, felsefe, kimya, biyoloji, fizik gibi derslerin de ihmal edilmemesi gerekir. Mutlaka ders çalışma programınız içerisinde bu derslerin de ağırlıklı olmasa da kesin olarak yer almalıdır.

Comments to: Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? | Detaylı Çalışma Programı Hazırlama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.

Son Yazılar

Gördüğüm en güzel gözler değildi gözleri.  Şimdiye kadar daha nice gözler görmüştüm beni hayran bırakan.  Ama baktığımda kendimi gördüğüm gözler sadece onunkilerdi. Mavi değildi ama hep mavi gözlüm oldu benim için gökyüzüne hep o şekilde anlattım onu. Hani bir yaz sabahı gün yeni doğmuş serin sulara bırakmış kendini uzaklara açılırsın kendini denize bırakırsın ya işte […]
Akşamları yapılabilecek aktiviteler özellikle pandemi döneminde çok daha önem taşımaya başladı. Bunun nedeni ise  insanların artık akşamları sokağa çıkmamaları ve hatta pandemi nedeniyle tamamen kendilerini eve kapatmalarıdır. Bu yüzden akşamları gerek evde gerekse çeşitli platformlarda yapılabilecek aktiviteler sınırlıdır. Bu konuyu sadece pandemi bazlı düşünmek de yanlış olacaktır ve pandeminin olmadığını varsayarak da akşamları özellikle mesai bitimiyle […]

En Beğenilen Yazılar

  1. Ders Çalışma
  2. Kategorisiz
  3. Kütüphane
Kitap nasıl yazılır, e-kitap yazarak para kazanmak mümkün mü gibi sorular, yazı yazma ve kitap okuma tutkusuna sahip olan bireylerin aklında bulunan sorulardan olabilir. Kitap yazmak için sahip olduğunuz fikirleri, içinizde bulunan yazma dürtüsü ve hikaye anlatma isteği ile bütünleştirmek gerekebilir. Oluşturulan karakterlerin hikayeniz ile etkileşime girmesi bir kitabın ana unsurlarındandır. Karakterlerinizi zihninizde oluşturmakla onları […]
  1. Ders Çalışma
  2. Kütüphane
Çizim yapmayı öğrenmek istemenizin birçok nedeni olabilir. Peki çizim nedir ve çizim nasıl yapılır? Çizim yapmak bir öğrenme sürecidir ve bu süreç sizin isteğinize bağlı olarak hayat boyu devam edebilir. Çizim yapmada asıl beceri, ısrarlı pratiklerinizdir. Çizim yapmaya ve bu yolda kendinizi geliştirmeye dair bir adım attıysanız, yaptığınız pratiklerle zaman içerisinde istediğiniz kalitede çizimlere ulaşabilirsiniz. […]
  1. Hikayeler
  2. Kütüphane
Hikayenin geçmişi tahmin edilenin de ötesindedir. Peki hikaye nedir, ne işe yarar? Hikaye; deneyim, bilgi, inanç ve bakış açısını aktarmanın bir yoludur. İnsanlar yazının icadından önce sohbet ederken veya dedikodu yaparken anlatımlarını hikaye ile pekiştirmişlerdir. Hikaye anlatıcısı anlatımını eğlendirme, ilham verme, merak uyandırma ve bilgi verme amacıyla gerçekleştirebilir. Her hikayenin bir anlatıcısı olduğu gibi en […]
  1. Benden
Bazen bazı acılar dinmez sanıyorsun. O acı geçmeyecek, o acı asla dinmeyecek, hep orda kalacak, seninle kalacak. Vücudunda her hangi bir unzuru kaybetmek gibi, kolunun ya da bacağının kesilmesi gibi, gözlerini kaybetmek. Birinden bire dilsiz kalmak. Mesela bir derdini anlatamamak. Ömür boyu o yara hep kalacak, sızlatacak gibi. Kendine gelemezsin. Bütün benliğinle adadınya kendini ona. […]

Fırsat Ürünü

Giriş Yap

Aramıza hoş geldin

Bazen Blog kendince yazdığın her şeyi paylaşabileceğin ve özgürce yazan yazarlarla etkileşimde olacabileceğin bir platformdur.
Son Aşama