Benden, Kütüphane, Tanıtım Yazıları, Tavsiyeler

Kelime Dağarcığı Geliştirme | Kelime Haznesi Nasıl Geliştirilir?

Kelime Dağarcığı

Kelime dağarcığı, bir insanın kendini doğru bir şekilde ifade edebilmesi için büyük önem taşır. Günlük hayatta çok konuşup, sürekli olarak insanlarla iletişim halinde olabilirsiniz. Önemli olan iletişim halinde olmanız değil, iletişim sürecinde kaç farklı kelime kullandığınızdır. Farklı kelimeler öğrenmiyor ve kullanmıyorsanız, iletişimin size sosyallikten başka herhangi bir katkısı olmaz.

Çevrenizdeki insanlara bir şeyler anlatırken, doğru kelimeleri kullanmıyor olmanız, karşınızdakine istediğinizi aktaramamanız anlamına gelir. Bir olayı, teorik bir bilgiyi, bir sözü, bir düşünceyi vb. her türlü iletişim parametresini karşı tarafa eksiksiz bir şekilde anlatmanın tek yolu, geniş bir kelime dağarcığına sahip olmaktır. Peki, kelime dağarcığı nasıl geliştirilir? Zengin kelime haznesi nasıl elde edilir?

Kitap Okumak

Kelime dağarcığı alınan okul veya kurs eğitimleriyle bir yere kadar gelişir. Bir yerden sonra artık hep aynı kelimeler karşınıza çıkar. Bununla birlikte bu eğitim süreci elbette ki bir müddet sonra sona erer. Haliyle yeni kelime öğrenme gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu yüzden kitap okuma alışkanlığı edinmek ve bu alışkanlığı sürekli hale getirmek gerekir. Özellikle kişisel gelişim kitaplarının kelime haznenize çok şey katacağını söylemek isteriz. Günde 1 saat bile kitap okumanız, kelime dağarcığınızın ciddi anlamda gelişmesine yardımcı olur.

Kelime Dağarcığı İçin Türkçe Sözlük

Kelime dağarcığınızın gelişmesini istiyorsanız, şuan bahsettiğimiz yöntemden %100 sonuç alacağınızı söylemek isteriz.

Öncelikle Türkçe sözlük almanız ve bir de defter almanız gereklidir. Defter, kelimeleri ve anlamlarını yazacağınız, yazdığınız için de unutmanızı zorlaştıracak önemli detaylardan biridir. Türkçe sözlüğü ister rastgele isterseniz de belirli bir düzen içerisinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken herhangi bir kelime gözünüze kestirip, aldığınız özel kelime defterine de bu kelimeyi ve anlamını yazmak. Sonrasında ise bu defterin bir sayfasına öğrendiğiniz kelimeyle ilgili cümleler yazmak. Cümleler günlük hayat, eğitim, iş hayatı ve her türlü durumla ilgili olabilir. Buradaki asıl amaç, bu kelimeyi nasıl hayatınıza yerleştireceğinizi önceden görmektir.

Kelimeleri yazmak adına bu konuda özel olarak üretilmiş defterlere aşağıdan göz atabilirsiniz.

[adace_shop_the_post ids=”6040,6081″ id=”1590134453206″]

Bulmaca ve Diğer Kelime Oyunları

Kelime dağarcığı konusunda gazetelerde ve online ortamlarda bulmacaların veya kelime oyunlarının çok büyük katkısı vardır. Özellikle bulmacalar ciddi beyin fırtınaları yapmanıza neden oldukları için yeni kelimelerin daha çok aklınızda kalmasına neden olurlar. Bulmaca çözerken bulamadığınız kelimeleri ise araştırmanız durumunda da yine hafızanıza yeni öğrendiğiniz bir kelimeyi derin bir şekilde kazıyabilirsiniz.

Kelime oyunları konusunda birçok dijital seçenek söz konusudur. Telefonunuza bu uygulamalardan herhangi birini indirip, günde aralıklarla bir saat oynamanız, kelime dağarcığınızın ciddi anlamda gelişmesine yardımcı olur. Tek yapmanız gereken bu oyunlara gerçekten emek vermeniz, cevaplarını bulabileceğiniz arka sayfalara veya sitelere göz atmamaktır. Çok sıkıştığınız durumda ise araştırma yaparak bulamadığınız kelimeleri bulabilirsiniz. Bu sayede kısa süre içerisinde kelime haznenizin ciddi anlamda geliştiğini görebilirsiniz. Ayrıca bu oyunlar sayesinde öğrendiğiniz kelimeleri de yine özel kelime defterinize not edip, bu kelimelerle cümleler kurmanızı da önermekteyiz.

Eş Anlamlılar

Kelime Dağarcığı Nasıl Geliştirilir

Kelime Dağarcığı Nasıl Geliştirilir

Kelime dağarcığınızı geliştirmek istiyorsanız, yalnızca yeni kelimeler öğrenmeye çalışmanız yeterli olmaz. Bildiğiniz kelimeleri de güçlendirerek bu konuda kendinizi ciddi anlamda geliştirebilirsiniz. Bu konuda tek yapmanız gereken, daha önceden öğrendiğiniz kelimeleri bir kenara yazıp, eş anlamlılar sözlüğünde bu kelimelerin diğer anlamlarına bakmanızdır.

Kelime dağarcığınızın gelişmesi konusunda söz konusu yöntemin en etkili diğer yöntemlerden biri olduğunu söylemek isteriz. Yeni öğrendiğiniz bazı kelimeler, konuşma esnasında karşı tarafın bilmediği veya anlamayacağı kelimeler olabilirler. Bu yüzden eş anlamlı kelimelere yönelmek, çok daha iyi bir iletişim becerisi kazanmanıza neden olacaktır.

Günlük Tutmak

Günlük tutmak, kelime dağarcığı için önemli bir pekiştirme aktivitesidir. Gün içerisinde öğrendiğiniz kelimeleri günlüğünüzde kullanabilir ve hatta not alabilirsiniz. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri hem cümle içerisinde kullanmak hem de tekrar hatırlamak adına günlük tutulabilir. Günlük tutabilmek adına aşağıda yer alan defterlere göz atabilirsiniz.

[adace_shop_the_post ids=”6079,6075″ id=”1590135892926″]

 

 Günlük Haber Takibi

Haberler, kelime haznenizin gelişmesi konusunda size önemli katkılar sağlar. Her gün kendinize belirli alanlar belirleyin ve o alanlara dair haberler okuyun. Özellikle finans, gündem, spor ve eğitim haberlerine göz atmanız, kelime haznenize oldukça fayda sağlar. Haberlerde birçok yeni terim veya kelime görebilirsiniz. Bilmediğiniz kelimeleri mutlaka defterinize not etmeli ve anlamlarını öğrenerek, bu kelimeleri kelime içerisinde kullanmalısınız.

Kelime Dağarcığı Programı Kullanmak

Kelime dağarcığı programı, kelime dağarcığı geliştirme konusunda en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. Android ve IOS platformlarında kelime haznenize olumlu yönde katkı bulunacak birçok program yer alır. Bu programlardan herhangi birini indirerek, günde 10-15 dakika gibi bir süre ayırmanız durumunda kelime dağarcığınızı aylar sonucunda çok farklı bir seviyeye getirebilirsiniz. Kelime dağarcığınız için yine kelime bulma ya da kelime keşfetme gibi oyunlardan da yararlanabilirsiniz.

Gündelik hayatta size yeni kelimeler katacak olan kelime dağarcığı programı, sadece mobil platformlarda bulunan programlar değillerdir. Aynı zamanda masaüstü cihazlarda veya tabletlerde tarayıcılar üzerinden erişim sağlanabilecek birçok programın da olduğu rahatlıkla söylenebilir. Size katkısı olduğuna inandığınız ve kullanıcı yorumları da iyi olan programları tercih ederek, kelime dağarcığı geliştirme amacınıza çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İçinizi Döktüğünüz Bir Defter Oluşturun

İçinizi döktüğünüz bir defter oluşturmanız, sadece kelime haznesi gelişimi sağlamaz. Aynı zamanda ruhsal açıdan da kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Bu defterde anlattıklarınız sayesinde kendi derinliklerinize inebilir ve kendiniz hakkında çok daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca defterde anlattıklarınız sayesinde de kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz.

İçinizi döktüğünüz deftere her gün olmasa da iki günde bir, dört günde bir veya hafta bir içinizden geçenleri yazabilirsiniz. Haftanın genelinde yaşadıklarınızı, en çok üzüldüğünüz anları, en çok mutlu olduğunuz anları, hafızanızdan çıkaramadığınız detayları ve daha birçok durumu bu deftere not edebilirsiniz. Deftere yazdığınız yazılar neticesinde kendinizi anlatmak adına daha fazla kelime ihtiyacı söz konusu olacaktır ve bu sayede de kelime dağarcığı geliştirme amacınız bir nevi yerine ulaşacaktır.

Edebi Eserlere Göz Atmak

Edebi eserlere göz atmak ya da yüksek edebiyat okumak gibi durumlar, kelime haznesinin farklı bir  seviyeye çıkmasına yol açacaktır. Edebi eserlerde kullanılan yazım dili ve eserlerin anlatılış biçimi, yeni kelimeler keşfetmenize doğrudan yol açar. Bu kelimelerin en anlama geldiklerini merak etmeniz ve bu konuda araştırmalar yapmanız da kelime dağarcığınızda kaçınılmaz bir gelişmeye yol açar.

Kelime dağarcığı geliştirme için edebi eserlere göz atmak, son derece önemli unsurların başında gelir. Edebi eserler, kelime haznenizi geliştirdiği gibi olaylara karşı bakış açınızı ve kendinizi ifade etme biçiminizi de değiştirir. Bu nedenle edebi eserlere göz atmak, mutlak suretle kelime haznesinin geliştirilmesi sürecinde tercih edilmesi gereken bir yöntemdir.

Yabancı Bir Dil Öğrenmek

Yabancı bir dil öğrenmek, aynı zamanda öğrenile dilin kültürünü ve dili oluşturan toplumun yaşayış biçimini de öğrenmek demektir. Yeni bir kültürde keşfe çıkmak ise o toplumun bakış açısını ve yaşayış biçimini mercek altına almanıza yol açar. Kelime haznesi geliştirme konusunda yeni dil, yeni kültür getirdiği için aynı zamanda yeni bir bakış açısı da getirecektir. Yeni dilin getirdiği kelimeler ve o dilin öğrenilmesi ise Türkçe’de kullanılan ancak uzun süredir ağzınızdan çıkmamış olan kelimelerin bile gün yüzüne çıkmasına yol açacaktır.

Kelimelerin farkındalığı, olayların farklı şekillerde anlatılması, hem Türkçe’de hem de öğrenilen yeni dilde kelimelerin arasında kurulan bağ gibi birçok detay, ana dilinizin kelime haznesini farklı bir seviyeye çıkaracaktır. Zihninizde yer alan kelimelerin sayıca artış göstermesi adına yabancı dil öğrenmek, kaçınılmaz ve kesin olarak başvurulması gereken yöntemlerden biridir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir