Benden, Kütüphane, Motivasyon

Disiplinli Olmanın Yolları | 7+ Yöntem ile Daha Çok Disiplin!

Disiplinli Olmanın Yolları

Disiplinli olmanın yolları, insan hayatı mutlak başarının elde edilmesine olanak sağlayan yollardır. Disiplin sayesinde insanın hayallerine, hedeflerine, iyi olana, güzel olana, doğru olana ve daha birçok katkı sağlayacak unsura yaklaşması mümkündür. İnsanın disiplin sayesinde hayallerine, hedeflerine ve isteklerine yaklaşırken, o yolda birçok bilgi ve beceri öğrenmesi de mümkündür. Kısaca disiplinin, önemli bir “kazanım” olarak da tanımlanması söz konusudur.

Disiplinli olmanın yolları kişiden kişiye değişim gösterebilir. Kimileri doğuştan disiplinlidir kimileri aldıkları aile eğitimi veya yetiştikleri kültür nedeniyle disiplinli bir birey olurlar. Kimilerinin ise başka şanslarının olmadığını görüp, disiplinin sağlamış olduğu kazanımların hazzı ile disipline dört elle birlikte sarıldıkları görülür. Kimi bireylerin ise tamamen öz disiplin ya da direkt olarak disiplin kavramından uzak oldukları da bilinir. Disiplin kaybı günümüz çağında son derece normal bir durumken, disiplinli olmanın yolları ile kaybedilen, hiç olmamış veya büyük ihtiyaç duyulan disiplini tekrar kazanmak mümkündür. Bunun öncesinde bireyin “neden disiplinli olmalıyım?” sorusuna yanıt bulması gerekir. Peki, disiplinli olmak ne getirir? Neden disiplinli olmalıyız?

Neden Disiplinli Olmalıyız? Disiplinli Olmak Ne Getirir?

Neden disiplinli olmalıyız? Disiplinli olmak ne getirir?” sorusunun tabiri caizse sonsuz bir yanıtının olduğu söylenebilir. Bu sorunun kısaca cevabını vermek gerekirse; disiplinin insan hayatının vazgeçilmezi olan hedefler ve umutların temel anahtarı olduğunu söylemek doğru olacaktır. İnsanın hedeflemiş olduğu noktalara, olmak isteği yerlere, sahip olmak istediği şeylere ve en önemlisi de hak etmiş olduğu yere gelebilmesine olanak sağlayan anahtar kelime çalışmaktır. Sürekli olarak hedefleri doğrultusunda doğru bir şekilde, doğru adımlarla ve doğru başarı basamaklarını tırmanan insanların büyük çoğunlukla varmak istediklerine vardıkları veya elde etmek istedikleri ettikleri görülür. İşte hedeflere, hayallere, isteklere, umutlara ve hak edilen yerde olunmaya olanak sağlayan “çalışma” veya “sıkı çalışma” unsurunun da disiplinden bağımsız olması düşünülemez. İnsanın hak ettiğini alabilmesi ve hak ettiği yerde olabilmesi adına çalışma azmini hiç kaybetmemesi ya da belirli bir çalışma azmine sahip olması gerekir. Disiplin ise bu azmin ve bu çalışma isteğinin sürekliliğini sağlayan en önemli unsurların başında gelir.

Motivasyon için Öz Eleştiri Yapmak

Öz eleştirinin genel olarak disiplin konusundaki motivasyonu ciddi oranda düşürdüğünü ve bu nedenle öz eleştirinin disiplinli olmanın yolları içerisinde yer alamayacağı gibi genel bir düşüncenin olduğu söylenebilir. Öncelikle bilinmelidir ki insanın öz eleştiri yapmadan kendini tanıması mümkün olmaz. Disiplinli olabilmek ve disiplini elde edebilmek adına bireyin kendi eksiklerinin farkında olması, eksikliğini hissettiği disipline çok daha doğru bir şekilde yaklaşması anlamına gelir. İnsanın disiplin elde etmek adına öz eleştiri yaparak motivasyon elde etmesi adına şu şekilde yaklaşımlara sahip olması, disiplinli olması konusunda basit sadece birkaç küçük adımdır:

 • Herhangi bir sunum yaklaşıyorken veya rapor teslimi ile ilgili olarak “gergin” hissetmenin ne kadar gereksiz olduğunun düşünülmesi,
 • Erteleme alışkanlığı olan bireylerin, herhangi bir işi veya bir işe başlama sürecini ertelemeleri durumunda direkt olarak kendilerine “tembel” damgasını yapıştırmaları,
 • Yeteri kadar üretken olmayan bireylerin odak noktalarının dağıldığını ve bu yüzden yapmaları gerekenlere yeterince dikkat vermediklerini düşünmeleri gibi birçok nokta disiplin için gerekli olan özeleştiri adımlarıdır.

Öz eleştirinin aşırı kaçması ise disiplin konusunda tam tersi bir etki yaratabilir. Öz eleştiri sonucunda bireyin elde etmiş olduğu verilerin veya eksikliklerin üstüne gitmesi son derece önemlidir. Böylelikle öz eleştirinin disipline olumlu etkisinin yansıması söz konusu olabilir.

Dikkat Dağıtan Ne Varsa Uzaklaşmak

Disiplinin en büyük düşmanlarından biri dikkat dağınıklığı veya bir başka deyişle odaklanma problemidir. İnsanların çalışmaktan ziyade odak noktalarının başka kaçış noktalarına kayması, oldukça kolaydır. Beyin veya vücut çalışmak yerine kolaya kaçmaya daha çok eğilim gösterir. Haliyle insanın birdenbire iş başlangıcında kendini sosyal medyada gereksiz akımların içerisinde bulması olası bir durumdur. Bunun yanı sıra yapılması gereken bir işin yapılması gereken bir vakitte yapılmayıp, çok daha gereksiz ve kolay bir işin yapılması da dikkat dağıtan unsurların başında gelir. Bireylerin ise odak noktalarının kaydığı her anda bu durumun farkında olmaları ve beyinlerine hükmetmeleri son derece önemlidir. Disiplinli olmanın yolları içerisinde irade kontrolünün mutlak bir şekilde sağlanışı, beynin veya zihnin farkında olmaktan geçer. Bir işten başka bir işe veya başka bir nesneye odak verildiği zaman bireyin tam o anda durup, zihninin ona oyun oynadığını ve yapması gereken işi yapmayı erteleyip, bu ertelemeyi de bir alışkanlık haline getireceğini fark etmek gerekir.

Öte yandan dikkat dağıtan unsurlardan direkt olarak uzaklaşmaya çalışmak da disiplinli olmanın yolları arasında etkili çözümlerden biri olarak tanımlanabilir. Aşağıdaki örnek olarak verilen birkaç detayın birey tarafından kendine uygulanması, disiplini ve daha dikkatli çalışmayı getirebilir:

 • Sabahları erkenden kalkarak, insan trafiğinin veya iletişim trafiğinin olmadığı bir vakitte çalışmaya başlamak,
 • Telefon veya benzer teknolojik dikkat dağıtan unsurlardan uzak bir ortamda çalışmak,
 • Çalışma ortamının temiz tutulması ve dikkat dağıtan her türlü unsurdan arındırılması,
 • İşlerin çok ve çeşitli olması durumunda iş önceliklendirme yaparak, iş karışıklığının yaratmış olduğu dağınıklıktan uzaklaşmak,
 • Dijital bir çalışma ortamında her ne kadar odağı sadece çalışılması gereken siteye veya uygulamaya vermek gerekse de çalışırken arka planda diğer tüm uygulamaları veya siteleri kapatıp, çalışılması gereken platformu kullanmak,

Disiplinli olmanın yolları konusunda arayış içerisinde olan bireylerin direkt olarak yukarıda yer alan detayları ve benzerleri kendi hayatlarına uygulamaları, disiplin konusunda ciddi bir artışın kaçınılmaz bir hal almasına yol açacaktır.

Merak Odaklı Çalışmak

Bir bireyin çeşitli konular üzerinde yoğun bir tempo ile çalışması veya büyük bir odakla çalışmasının temelini “merak” duygusu oluşturur. Merak son derece önemli motivasyon kaynaklarından biridir. Bireyin istediği başarıyı elde etmesi ve çok daha başarılı bir hayat sürebilmesi adına yapması gereken, merak ettiği konular üzerine birtakım süreçleri inşa etmek olmalıdır. Merak odaklı bir çalışma, disiplini bir nevi kendiliğinden getirecektir. Bu yüzden disiplin gerektiren bir başarının veya herhangi bir konunun ise iyi bir şekilde seçimi son derece önemlidir. Merak nedeniyle peşinden gidilen her konunun hem başarı hem de yüksek disiplin getirmesi gibi bir durum kaçınılmaz olacaktır.

Aşırı Düşünmekten (Over Thinking) Kaçınmak

İnsanın hedeflerinin olması, ulaşmak istediği varlıkların veya noktaların olması, disiplinli olmasının temel noktalarından biri olarak tanımlanabilir. Disiplinli olmanın yolları veya temelleri içerisinde elbette hayal kurmak ve kurulan hayalin üzerine düşünmek gerekliliği vardır ancak aşırı düşünmek direkt olarak ters etki yaratacaktır. Örneğin; gitar çalmak isteyen bir bireyin gitar çalmayı öğrenme aşamasına geçmesi adına ne kadar bir süre düşünmesi gerekir? Neredeyse hiç. Direkt olarak gitar öğrenebilmek adına yola koyulması, bu süreci düşünmesinden çok daha fazla şey kazanmasına olanak sağlayacaktır. Aşırı düşünmek yerine sürece odaklanmak, çalışmaya odaklanmak ve anlık basamaklara dair kafa yormak, disiplin konusunda çok daha iyi bir katkı sağlayacaktır. Disiplinli olmak adına bireylerin yapmaları gereken süreçten ve ödülden odak noktalarını uzak tutmaktır. Direkt olarak yapılması gerekenlerin uygulamaya konulmasına odaklanılmalıdır. Böylelikle disiplinin düşmanı olan sadece düşünmenin ve bu düşünme ile gelen eylemsizliğin zincirleri kırılabilir.

Düzenli Bir Hayatın Adımlarını Atmak

Düzenli bir hayat adımlarını atmak, insanın kendi hayatına dair birtakım düzenli alışkanlıklar edinmesiyle oluşur. Elde edilen bu düzenli alışkanlıklar ise genel anlamda iradeyi güçlendireceği için çalışma disiplinin de direkt olarak artışına yol açacaktır. Düzenli bir hayata adım atmak adına ilk olarak uyku saatlerinin düzenlenmesinden başlanabilir. Akşam yatılan saatleri ve sabahları ise uyanılan saatleri hiçbir şekilde sekteye uğratmamak, disiplini getirecek önemli alışkanlıklardan biri olacaktır. Bunun yanı sıra sabahları yataktan kalktıktan hemen sonra direkt olarak yatağın toplanması da küçük ancak disiplin konusunda yani, irade güçlendirme konusunda etkili davranışlardan biridir. Sabahları ve akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanması, sabahları kahvaltı hazırlama ya da kahve yapma rutini, akşamları uyumadan önce temel cilt bakım rutinleri gibi alışkanlıkların sekteye uğratılmadan yapılması, bireylerin hem çok daha düzenli bir hayat elde etmelerine hem de disiplinli olmanın yolları konusunda önemli bir kazanım sağlamalarına yol açacaktır.

Çalışma ve Beraberinde Gelen Zorluk Aşaması Hakkında Bilinçli Olmak

Disiplinli olmanın yolları içerisinde bireyin birtakım konulara hazırlıklı olması ve çalışırken zorlanacağı noktalara karşı mental açıdan yeterli olması büyük önem taşır. Bireyin öncelikle bir hedefine ulaşmak adına çalışmadan, acı çekmeden, sıkılmadan veya birtakım zorlu süreçlerden geçmeden gelmesi ne yazık ki mümkün değildir. Haliyle disiplin kazanmak isteyen bir birey, hedeflerine veya sahip olmak istediklerine ulaşmak isteyen bir birey, bu süreç içerisinde onu zorlayacak birçok unsurun varlığına hazırlıklı olmalıdır. O unsurlara odaklanmak yerine, o unsurlardan nasıl kurtulacağına odaklanmalıdır ki böylelikle zorluklara takılmak yerine zorlukları çok daha basit bir şekilde aşabilmek mümkün olsun.

Tek Bir Hedefi Onlarca Hedefe Bölmek

Disiplinli olmanın yolları içerisinde nasıl çalışmak gerektiğinin bilincinde olmak son derece önemli noktalardan biri olarak tanımlanabilir. Bir hedefin onlarca hedefe bölünmesi ise nasıl çalışılacağının bilincini çok iyi bir şekilde getirir. Bireyin koymuş olduğu bir hedef doğrultusunda öncelikle hangi mini hedefleri veya aşamaları atlaması gerektiğinin farkında olması, büyük önem taşıyan noktaların başında gelir. Böylelikle tek bir hedefin birçok aşamaya bölünmesi, aşamaların ise neler getireceğinin belirlenmesi, çalışma disiplinini arttıracak önemli unsurlardan sadece biridir.

BONUS: Hedefler Defteri Tutmak

Disiplinli olmanın yolları konusunda “bonus” olarak belirtebileceğimiz önemli alışkanlıklardan veya detaylardan biri de defter tutmaktır. Başarılı, disiplinli ve tabiri caizse “tuttuğunu koparan” insanların ortak özelliklerinden biri, hedefleri konusunda mutlaka bir yazılı kaynaklarının olmalarıdır. Bu defterler sayesinde hedeflere ulaşmanın aşamalarının belirlenmesi söz konusu olabilir. Aynı zamanda disiplinli bir çalışma süreci esnasında nasıl zorluklarla karşılaşıldığı ve bu zorlukların nasıl aşıldığına dair özel notlar alınabilir. Bu tür alışkanlıklar ise disiplin seviyesini arttırabilir veyahut iradenizi kuvvetlendirerek sizi çok daha disiplinli bir birey haline getirebilir. Disiplinli olmanın yolları konusunda bir defter edinmek için de özel defter seçeneklerine göz atmak gerekliliği son derece önemlidir. Kendinize, hayatınıza, tarzınıza uygun, motivasyonunuzu arttıracak olan defterleri “hedef defteri” olarak kullanarak, disiplinli olmaya giden bu yolda çok daha güçlü olabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmanız konusunda disiplin sahibi olmanıza yol açacak defter modellerine ise aşağıdan göz atabilirsiniz:

[urunuclu]

Disiplinle İlgili Motivasyon Arttıran Sözler

Disiplinli olmanın yolları konusunda motivasyonunun önemi son derece büyüktür. Motivasyonu arttırmak adına da disipline dair çeşitli sözler, içinizdeki çalışma aşkını çok daha alevlendirecektir. İşte o sözlerden birkaçı ise şu şekildedir:

 1. “Hayallerinize dikkat edin çünkü onlar düşünceye dönüşürler.
  Düşüncelerinize dikkat edin çünkü onlar davranışa dönüşürler.
  Davranışlarınıza dikkat edin çünkü onlar alışkanlığa dönüşürler.
  Alışkanlıklarınıza dikkat edin çünkü onlar kaderiniz olur.”
 2. “Başarı; para, güç veya sosyal rütbe ile ölçülemez. Başarı, disiplin ve iç huzurunuzla ölçülür” Mike Ditka
 3. “Adanmışlık ve disiplin olmadan yetenek bir hiçtir. Özveri ve disiplin ise başlı başına önemli yeteneklerdir.” Luke Campbell
 4. “Disiplin, yeteneğin yetenek haline geldiği arıtma ateşidir.” Roy L. Smith
 5. “Disiplin, gerçekten yapmak istediğinizi yapabilmek için gerçekten yapmak istemediğiniz şeyleri yapmaktır.” Jeff Fisher

 

Şu İçeriklerimiz de Size Yardımcı Olabilir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir