Benden, Kütüphane, Tavsiyeler

Seyahat Günlüğü Nasıl Yazılır?

Seyahat Günlüğü Nasıl Yazılır

Seyahat günlüğü nasıl yazılır?” sorusu, yapmış olduğu seyahati bir ömür boyu anı olarak saklamak, çeşitli platformlarda paylaşmak ve ölümsüz kılmak isteyen gezginlerin veya yeni gezginlerin en çok sordukları soruların başında gelir.

Seyahat günlüğü yazmak için öncelikle bir defter edinmek gereklidir. Sonrasında ise gün gün notlar almak, anılar biriktirmek ve gerekirse ses kayıtları almak, gezi sonucunda elde edilecek seyahat günlüğünün temellerini oluşturacaktır. Tüm bunlardan önce gezginlerin yapmaları gereken ise seyahat günlüğünün ne olduğunu kavramalarıdır. Peki, seyahat günlüğü nasıl yazılır? Seyahat günlüğü nedir?

Seyahat Günlüğü Nedir?

Seyahat günlüğü nasıl yazılır?” sorusuna geçmeden önce “seyahat günlüğü nedir?” sorusuna yanıt bularak, ilk sorunun cevabıyla birlikte bir seyahat günlüğü hazırlamak çok daha sağlıklı olacaktır.

Herhangi bir amaca dair gerçekleştirilen seyahatlere dair unutulmak istenmeyen önemli anlar, insanlar, yerler, olaylar, tatlar, kokular deneyimler, çeşitli olaylar, ilginç detaylar gibi birçok unsurun not alındığı, günden güne kaydedildiği deftere seyahat günlüğü adı verilir. Seyahat günlüğü sadece bir rota çerçevesinde ilerler. Sıradan günlüklerden ziyade, ziyaret edilen yerlerin ambiyansının  aktarılmaya çalışıldığı bir objedir. Kişiler kendileri için veyahut seyahatini bir toplulukla paylaşmak için seyahat günlüğü tutabilirler. Seyahat günlüklerinde tercih edilecek dil tamamıyla kişiye kalmıştır ancak bir toplulukla paylaşılması durumunda oluşturulacak dilde akıcılık ve olayların kronolojik sırası büyük önem taşır.

İyi Bir Seyahat Defteri Edinmek

Seyahat günlüğü nasıl yazılır?” sorusuna dair yanıt arayışı içerisinde olan gezginlerin öncelikle bir defter takımı elde ederek yola koyulmaları en mantıklı seçenektir. Defter takımlarından biri, direkt olarak sayfalarıyla ya da bölümleriyle günlere bölünmeli, her gün için seyahate dair notlar ilgili kısımlara aktarılmalıdır. Seyahat defterinin kolay taşınabilir olması, şık bir yapıda olması ve kaliteli bir yapıdan olması da diğer önemli özellikleri arasında yer alır. Seyahat boyunca elde edilen notların başarılı bir şekilde saklanması, seyahat defteri ile mümkün olacaktır. “Seyahat günlüğü nasıl yazılır?” sorusuna yanıt arayan bireylerin, seyahat günlüğü konusunda tercih edebilecekleri en şık ve en kaliteli defter modellerinin ise aşağıdaki gibi olduğu söylenebilir:

[a5defter]

Seyahat Sırasında Günlere Dair Sesli veya Yazılı Ufak Notlar Almak (Kronoloji)

Sıfırdan oluşturulacak bir seyahat günlüğünde akış son derece önemli bir detaydır. Akışın rotaya göre hazırlanması ve olayların bir örgüden ibaret olabilmesi adına da “kronolojik” sıralama büyük önem taşır. Seyahat defterinin veya günlüğünün oluşturulmasının hemen öncesinde ise mutlaka bireylerin yapmaları gereken çeşitli notlar, fotoğraflar, ses kayıtları vb. unsurlarla hafızaya atılan anların hatırlanmasını kolaylaştıracak kayıtlar elde etmektir. Bir seyahat günlüğünün son halinin oluşturulması, alınan bu kayıtlar sayesinde çok daha kusursuz bir hal alacaktır.

Seyahate Dair Can Alıcı Fotoğrafları Belirlemek

Seyahatler sırasında elbette ki her gezgin bir sürü fotoğraf çeker ve zaman zaman fotoğraflarını sığdırabileceği bir alan dahi bulamayabilir. Bir seyahat günlüğü hazırlarken de fotoğrafların sayfalara sığdırılamıyor olması, fotoğrafların dijital alanda saklanamamasından daha büyük bir problemdir. Seyahat günlüklerinde günlere dair fotoğrafların çok iyi bir şekilde seçilmesi büyük önem taşır. Günün en can alıcı fotoğrafı birkaç adeti geçmeyecek şekilde o günle ilgili sayfada yer almalıdır.

Seyahat günlüğü nasıl yazılır?” sorusuna yanıt arayan bireylerin dikkat etmeleri gereken unsur fotoğrafların kelimelerden çok daha fazlasını anlatmalarıdır. Öte yandan o ana dair detayları çok daha iyi hatırlatmasıdır. Bu yüzden seyahat günlüğü hazırlamadan önce ve hatta seyahate çıkmadan önce ufak çaplı bir fotoğraf eğitimi almak, seyahat günlüğünüzün çok daha iyi bir hal almasına yol açacaktır. Sonrasında ise seyahat sırasında oldukça önemli anlarda ve zamanlarda çekilen fotoğraflarla birlikte, seyahat günlüğü hazırlarken seçilecek fotoğrafların kararlaştırılması da oldukça kolay olacaktır. Ardından seyahat günlüğünde de günlere dair en önemli ve en derin anlamlar içeren veya en çok detay içeren, kelimelerden çok daha ötesini betimleyen fotoğraflar elde edilebilecektir.

Sadece Önemli Detayların Belirtilmesi ve Çok Detaya Girilmemesi

Seyahat günlüğü nasıl yazılır?” sorusuna yanıt arayan bireylerin mutlaka seyahat günlüğü içerisinde yer almaması gerekenler konusuna da göz atmaları gerekir. Seyahat sırasında bir sokak, bir anıt, bir müze, bir bahçe, tarihi bir yer vs. birçok yer gezmiş olabilirsiniz. Gezilen bu alanlardan bahsedilirken günlüğünüzü detaylara boğmak, ne yazık ki okuma konusunda zorluk çıkaracaktır. Günlüğün akışını bozacak ve tabiri caizse sıkıcı bir hal almasına yol açacaktır. Böylesi bir durumdan uzaklaşmak adına yapılması gereken sadece gerekli detayların seyahat günlüğü içerisinde yer almasıdır.

Kişisel detayların anlatılmaktan kaçınılması, seyahat günlüğü yazarken en doğru hareketlerden biri olacaktır. Örneğin; bugün saçımı şu şekilde yaptım, şu renk çantayı tercih ettim vb. gereksiz detaylar yerine, doğrudan seyahat sırasında ziyaret edilen yerlerin kültürlerine veya o an yaşanan olayların ambiyansına dair detaylara daha çok yer verilmelidir. Doğru betimlemelerle okuyucunun günlükle birlikte o anı zihninde yaşaması ve kendini o seyahat içerisinde hissetmesini sağlamak, asıl amaçlardan biri olmalıdır.

Anlatımlarda Tüm Duyu Organlarının Kullanılması

Seyahat günlüğü nasıl yazılır?” sorusuna yanıt arayan gezginlerin yazılarında veya günlük tutarken, duyu organlarına önem vermeleri büyük önem taşır. Bir önceki başlıkta da belirtmiş olduğumuz, okuyucunun o anı yaşaması detayının temeli aslında duyu organlarının kullanılmasıyla atılacaktır. Bir yeri seyahat ederken yaşamış olduğunuz hisleri veya deneyimleri çok daha iyi bir şekilde aktarmak adına yapmanız gereken, yazı içerisinde duyu organlarına yer vermektir. Seyahat sırasında ortamın kokusundan bahsetmek, hava sıcaklığının durumunu belirtmek, yiyip içtiklerinizin tadına dair bilgi vermek, gözünüze çarpan detayları aktarmak ve ortamın genel sesi hakkında açıklayıcı olmak gibi detaylar, mutlaka seyahat günlüğü yazarken günlük içerisinde yer alması gereken detaylardır.

Bir Seyahat Yazarı veya Günlüğünün Örnek Alınması

Seyahat günlüğü nasıl yazılır?” sorusu özelinde cevap arayan bireylerin yapmaları gereken mutlaka örnek alabilecekleri, kendi yazmak istedikleri tarza uygun bir seyahat günlüğü bulmaktır. Elde edilen bu seyahat günlüğü sayesinde sıfırdan bir seyahat günlüğünün oluşturulması çok daha kolay bir hal alacaktır. Seyahat günlüğüne nereden başlanması gerektiği, hangi detayların vurgulanması gerektiği, seyahate dair hangi bilgilerin aktarılabileceği ve en önemlisi de örnek alınan seyahat günlüğünün eksiklerinin belirlenerek, çok daha iyisinin nasıl ortaya çıkarılabileceği üzerinde durmak, kusursuz bir seyahat günlüğü hazırlamak konusunda bireylere yardımcı olacaktır.

Öğrenilenlerin Okuyuculara Aktarılması

Seyahatleriniz sırasında mutlaka yeni kültürlere, yapılara, insanlara, geçmişe dair birçok bilgi elde edinmeniz söz konusu olacaktır. Bilgilerin türü fark etmeksizin, önemli olduğunu düşündüğünüz her türlü bilgiyi mutlaka seyahat günlüğünüz içerisinde bulundurmalısınız. Seyahate dair deneyimleriniz kadar seyahatte öğrenmiş olduklarınız da bir günlüğün dikkat çekici bir hal alması konusunda önemli etkenlerden biridir. Okuyucularınızın seyahat günlüğünüzü okurken hem öğrenmeleri hem de keyifli bir okuma etkinliği gerçekleştirmeleri, o seyahat günlüğünün belirli bir oranda başarı sağladığının en önemli göstergeleri arasında yer alır.

Şahsi Görüşleriniz veya İzlenimleriniz için Ayrı Bir Bölümün Oluşturulması

Seyahat günlükleri sırasında şahsi görüş veya izlenimleriniz adına ister sayfaların altında isterseniz de günlüğün farklı bir bölümünde ayrı bir yer oluşturabilirsiniz. Böylelikle seyahat günlüğünüzün çok daha kapsamlı bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Şahsi görüş veya izlenimler her okuyucu için ilgi çekici olmayabilir veya bazı okuyucular tarafından gerekli görülmeyebilir. Bu yüzden şahsi görüş ve izlenimlere dair talepleri olan bireyler için ayrı bir bölüm oluşturulacak, çok daha zengin bir seyahat günlüğünün elde edilmesi söz konusu olabilir.

Akıcı Bir Yazı Dili Kullanılması

Seyahat günlüğü nasıl yazılır?” sorusunun en önemli cevaplarından biri de akıcı bir dil kullanımıdır. Çoğu bireyin seyahat günlüğü yazarken en çok atladıkları noktalardan biri de seyahat dilinin akıcılığıdır. Seyahat günlüğünün sürükleyici olması büyük önem taşır ve okuyucunun bir sonraki sayfada veya bir sonraki satırda ne gibi bir metinle karşılaşacağının merakı içerisinde olması sağlanmalıdır. Aksi takdirde o seyahat günlüğünün akıcı bir dille yazılmış olduğu pek söylenemez. Olayların bir örgü halinde hareket etmesi, kronoloji, görsel öğeler, iyi bir betimleme ve çok resmiyete kaçınılmaması gibi detaylar, seyahat günlüğünün akıcı bir dile sahip olmasına olanak sağlayacak olan detaylar olarak tanımlanabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir