Benden, Ders Çalışma, Kütüphane, Tavsiyeler

İngilizce Seviyenizi Geliştirecek Etkili 15 Yabancı Dizi

İngilizce Seviyenizi Geliştirecek Etkili 15 Yabancı Dizi

İngilizce seviyenizi geliştirecek etkili 15 yabancı dizi sayesinde İngilizcenin birçok yönünü, tekniği, kelime yapılarını, telaffuzları ve diğer birçok detayı çeşitli seviyelerde öğrenmeniz söz konusu olacaktır. İngilizce seviyesini geliştiren Grammer kitapları, online speaking eğitimleri, kelime ezberleme etkinlikleri ve benzer çeşitli uğraşlar, İngilizce seviyenizin belirli bir noktaya gelmesi konusunda önemli araçlardır ancak her zaman için ilgi çekici olmayabilirler. Zaman zaman sıkıcı ve yorucu olmaları söz konusu olabilir. İngilizce diziler sayesinde İngilizce seviyenizi geliştirmeniz ve özellikle dinlediklerinizi anlamanız gibi detaylarda büyük bir aşama kaydedebilirsiniz. Bununla birlikte yeni kalıplar öğrenebilir, yeni kelimeler keşfedebilir ve İngilizce becerilerinizi daha etkin bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Teorik olarak edinmiş olduğunuz birçok bilgiyi dizilerden öğrendiklerinizle örtüştürerek, CV’nize veyahut yeteneklerinize daha yüksek seviye bir İngilizce dil becerisi ekleyebilirsiniz.

İngilizce seviyenizi geliştirecek etkili 15 yabancı dizi serisi içerisinde ilginizi çekmeyen veya konu bakımından sizinle örtüşmeyen çeşitli diziler olabilir. Kendiniz de aşağıda yer alan listeye yeni diziler ekleyebilirsiniz. İngilizce dizi seçimi yaparken aşağıdaki listeden yararlanabileceğiniz gibi bu listeye ekleme çıkartma yaparken, mutlaka ilgi alanlarınıza göre seçim yapmanızı önermekteyiz. İlgi alanınız olmayan veya dizi zevkinize uymayan bir dizinin size herhangi bir katkısı olmayabilir. Dizi izlerken aynı zamanda seyir zevki olarak da birtakım olumlu düşünceler edinmeniz de gerekir. Böylelikle izlediğiniz dizilerin İngilizce seviyeniz üzerinde gerçek anlamda olumlu etkileri olabilir. İngilizce seviyenizi geliştirecek etkili 15 yabancı dizi önerilerimiz de şu şekildedir:

The Big Bang Theory

İki araştırma görevlisi ve bir garsonun komşuluk ilişkilerine değinen The Big Ban Theory, komedi türündedir ve çok zekice olarak nitelendirilebilecek esprilerle izleyenlerini eğlendirebilecek bir dizidir. Dizi genelinde basit ve gündelik hayat akışına dair bir İngilizce konuşuluyor olması, izleyenlerin sosyal hayata dair İngilizce becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca gündelik hayatta kullanılan birçok önemli kalıbın da The Big Bang Theory ile öğrenilmesi mümkündür.

Lie to Me

Dizinin ana konusu olan “bir insan on dakikada ortalama kaç kez yalan söyler?” sorusu, Dr. Lightman ve ekibinin önemli bir araştırma konusudur. Dr. Lightman her bölümde yeni bir dava ile mücadele eder ve aynı zamanda beden dili ile yüz ifadesinden insanların yalan söyleyip söylemediğini çözümlemeye gayret eder. Orta seviye ve anlaşılır bir İngilizcenin konuşulduğu bu dizide, yeni terimler öğrenmek kaçınılmaz olacaktır.

Friends

Altı genç arkadaşın gündelik yaşamını, yaşadıkları olayları, genel duygu durumlarını ve hayatlarına dair neredeyse her detayı ele alan Friends dizisi, komedi alanında dünya çapında bir üne sahiptir. Dizide İngilizce seviyesinin çok basit olması, dünya çapında bu denli bilinir olmasının temel sebepleri arasında yer alır. Dizi İngilizce kalıp öğrenebilmeniz konusunda ve duyduklarınızı anlayabilmeniz konusunda tabiri caizse bulunmaz bir nimettir.

The Brooklyn Nine-Nine

Kısa adıyla daha çok tanınan B-99 yani The Brooklyn Nine-Nine dizisi, konu olarak bir dizi dedektifi ele almaktadır. Dedektiflerin iş hayatlarına ve olaylara yaklaşımlarına dair bir akış içeren bu dizide, oldukça komik ve akıllıca yapılan espriler sizi karşılayacaktır. Basit bir İngilizce içermesinden ötürü diziyi zaman zaman altyazıya ihtiyaç duymadan dahi anlamak mümkündür.

Breaking Bad

Dünya çapında büyük bir ses getiren Breaking Bad dizi, tipik bir kimya öğretmeni olan Walter White karakterinin uyuşturucu sektörüne yön veren bir isim haline dönüşmesini ele almaktadır. Dizinin İngilizce seviyesi olarak orta veya A2 seviyesi ve üstü şeklinde tanımlanabilecek bireyler için oldukça öğretici olduğu aşikardır.

The Office

Absürt komedinin ve kara mizahın en iyi işlendiği dizilerden biri olan The Office, basit bir İngilizce ile izleyicisinin karşısına çıkar. Özellikle iş hayatına dair yeni kelimeler ve kalıplar öğrenmenize yardımcı olacak bu dizi, aynı zamanda sosyal hayata dair de birçok önemli İngilizce dil katkısına neden olacaktır.

How I Meet Your Mother

Efsane olarak tanımlanabilecek 9 sezon içeren How I Meet Your Mother dizisi, Ted Mosby’nin çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını anlatması hikayesini içerir. Ted’in arkadaşı Barney, dizinin ana karakterlerinden biridir ve dizide yer alan arkadaşlarıyla birlikte her gün için farklı bir serüvende kendilerine yer bulurlar. Dizinin İngilizce bakımından en basit ve en öğretici İngilizce diziler arasında yer aldığı rahatlıkla söylenebilir.

Arrow

Hayatını bir deniz kazası sonrası 5 yıl adada yalnız başına kalmasıyla birlikte kökten değiştiren Oliver Queen, suçlularla mücadele etmek adına Arrow karakterini yaratır. Macera anlamında oldukça kaliteli bir senaryosu olan bu dizinin, İngilizce konusunda sınırlarınızı zorlaması ve size öğretecekleri ise en önemli yanlarından biridir.

Under the Dome

Chester’s Mill kasabasının kubbe ile çevrilmesi ve dış dünya ile bağının tamamen kopmasını ele alan bu dizi, bu kasabanın gerçek yüzünü ortaya çıkarmak amacında olan bir hikayeye sahiptir. İngilizce konusunda sınır zorlayabilecek nitelikte bir başka dizi olan Under the Dome, orta seviye İngilizce ile ikili diyaloglara dair birçok öğreti sağlar.

Revolution

Kıyamet senaryolu, oldukça heyecanlı ve dünyanın sona yaklaşması sonucunda hayatta kalmayı amaçlayan bir grup insanın hikayesini ele alan Revolution, soluksuz izlenecek bir dizidir. İngilizce konusunda ikili diyaloglar anlamında izleyicilerine büyük katkılar sağlamaktadır.

Bates Motel

Babasının ölümü ile birlikte küçük bir motel sahibi olan Norman Bates ve annesinin hikayesini ele alan bu dizi, Norman Bates’in gitgide daha da kötüleşen ruh halini işlemektedir. Bu ruh hali sonucunda birçok tatsız olayla karşılaşan Norman Bates, sakin bir hayattan oldukça karanlık bir dünyaya doğru ilerlemektedir. İngilizce gelişimi açısından özellikle dinlediğini anlama konusunda sorun yaşayan bireylerin mutlaka izlemesi gereken bir dizidir.

Teen Wolf

Henüz lise çağında olan genç bir adamın bir kurt adam tarafından ısırılması ve sonrasında hayatında yaşanan büyük değişimleri konu alan Teen Wolf, temel düzeydeki İngilizce ile oldukça anlaşılır ve öğretici bir dizidir.

Ugly Betty

Gençlik dizi olarak tanımlayabileceğiniz Ugly Betty dizisi, dizinin ana karakteri olan Betty’nin sıradan ve sıkıcı hayatının bir anda nasıl yükseldiğini konu almaktadır. Dizinin çok basit seviyede bir İngilizce akışına sahip olması; moda, dergi ve yayıncılıkla ilgili kelime ya da kalıp konusunda da izleyicilerine çeşitli kazanımlar sağlayacak olması, Ugly Betty dizisinin İngilizcesini geliştirmek isteyen bireylerin tercih etmeleri için geçerli bir sebeptir.

Vikings

Lagnar Lothbrok’un İskandinav Mitolojosi’ne dair yaşadığı serüvenleri anlatan ve Vikingleri konu alan bu dizi, heyecan ve maceranın en yüksek olduğu türlerden biri olarak tanımlanabilir. Dizide son derece yavaş ve anlaşılır bir İngilizce konuşulduğu için izleyenlerin yeni kelimeler ve kalıplar öğrenmeleri son derece kolaydır.

House of Cards

İhanetle mücadele eden Frank Underwood ve eşinin başarı hikayesini içeren bu dizide, İngilizce konusunda izleyenleri birçok yeni kavram beklemektedir. Teknik açıdan çeşitli edinimler sağlayacağınız bu dizi sayesinde, aynı zamanda politik kalıplar ve aksan detaylarını da çok iyi bir şekilde kavramanız mümkündür. Resmi İngilizce tabirlerinin önemli parçalarını içeren bu dizi, aynı zamanda sürükleyici ve izledikçe tabiri caizse bağımlılığa neden olan bir özelliğe sahiptir.

 

İlgili İçerik: Çizim Yeteneğinden Para Kazanmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir