Benden, Kütüphane, Motivasyon, Tavsiyeler

Çizim Yeteneği ile Para Kazanmak | Çizimden Gelir Sağlamak

Çizim Yeteneği ile Para Kazanmak 2021

Çizim yeteneği ile para kazanmak, kalemine güvenen herkesin tercih edebileceği bir yöntemdir ve sevdiği işi yaparak para kazanmak isteyen herkes rahatlıkla tercih edilebilir. Bu konuda iki esas nokta vardır, bunlardan birincisi gerçekten iyi çizimler çıkarmaktır. İkincisi ise çizimleri satabilecek doğru kaynakları bulmaktır. Doğru kaynakların bulunması, çizim yeteneğinin iyi olması ve her geçen gün daha iyi bir çizim yeteneğine sahip olmak, bireylerin bu işten para kazanmaları için yeterli detaylardır.

Çizim yeteneği ile para kazanmak isteyen bireylerin fiziki satışları da söz konusu olur ancak genel olara yapılan çizimler internet üzerinden satılır. Bununla birlikte siparişe dayalı çizimler daha çok satılacağı için bir fotoğrafın veya bir görüntünün kaleme dökülebilmesi gibi gereklilikler de söz konusudur. Çizimlerin büyük veya profesyonel materyallere çizilmiş olmasına gerek yoktur. Öncelikle mini bir deftere kendinizce çizimler yapmanız ve bu çizimleri referans amaçlı kullanmanız, belirli kitleler veya müşteriler edinmenize yardımcı olacaktır. Bir çizim defteri edinmek bu konuda büyük önem taşır. Müşterilerinize gönderdiğiniz çizimlerin ise kesin olarak profesyonel materyallere çizilmiş olması gerekir.

Çizim yeteneği ile para kazanmak adına çizim defterinizin olması neredeyse şarttır. Farklı şekillerde de yapılan çizimler potansiyel müşterilere sunulabilir ancak çizim defterinin her sayfasının dolu dolu olması ve çizimlerle kaplı olması, potansiyel müşterilerinize nasıl bir çizim yeteneğinizin olduğunu gösterecektir. Bununla birlikte ne tür çizimler yapabildiğiniz de yine bu defter içinde rahatlıkla anlaşılabilecektir. Peki, çizim defteri nasıl olmalıdır? Ne tür bir çizim defteri elde etmek gerekir? Çizim defteri edindikten sonraki adımlar nelerdir? Yapılan çizimler hangi platformlar üzerinden satılabilir?

Çizim Defteri Nedir? Nasıl Olmalıdır? Çizim Defteri Nasıl Para Kazandırır?

Çizim yeteneği ile para kazanmak isteyen her bireyin mutlaka kendine ait, yanında taşıyabileceği, her ortamda barındırabileceği ve ufak çaplı sayılabilecek bir defteri olmalıdır. Çizim defteri kategorilere ayrılmalı ve her çizimin mutlaka uygun kategori sayfalarında barındırılması gereklidir. Çizimler kesinlikle çizgisiz kağıda yapılmalı ve kaliteli bir defterde barındırılmalıdır. Kağıt kalitesi oldukça yüksek olmalı, kalemler nedeniyle kağıtların hemen yıpranmamaları da son derece önemlidir.

Çizim yeteneği ile para kazanmak isteyen kişilerin tercih ettikleri çizim defterin özel olması en önemli detaydır. Sıradan bir a4 ya da a5 çizgisiz defter, çizim defteri olarak kullanılamaz ve çizimlerinizin kalitesini düşürür. Bu nedenle aşağıda yer alan, birinci sınıf kalite ve tamamıyla profesyonel bir görüntüye sahip olan defter modelleri gibi defterler, çizim defteri olarak rahatlıkla kullanılabilirler:

[kumaslidefter]

Defterlerinizin kategori ayrımını yapabilmek adına da son derece nazik, şık ve güzel görünüme sahip olan kitap ayraçlarına da yine aşağıdan göz atabilirsiniz:

[kitapayraci]

Instagram’da Çizimler Paylaşarak Para Kazanmak

Instagram’da çizimler paylaşarak para kazanmak, 2019, 2020 ve 2021 yılında en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Profesyonel olarak bu işten para kazanan birçok kişi, mutlaka Instagram hesabına sahiptir ve bu platformda çizimlerini düzenli olarak paylaşır. Çizimlerin sponsorlu veya normal bir şekilde paylaşımı yapılarak, hedeflenen kitleye ulaşmak amaçlanır. Hedeflenen kitleye sponsorlu reklamlarla ulaşmak adına yapılması gereken, belirli bir miktar ücret ayırmak ve hedef kitlenizi iyi bir şekilde tespit etmektir. Böylelikle hızlı bir şekilde takipçi sayınızı arttırmanız ve istediğiniz kişilere ulaşmanız söz konusu olabilir.

Instagram’da çizimler paylaşarak para kazanmak adına hiç para harcamadan, sadece çizimlerin paylaşımı ile belirli kitlelere ulaşılabilir. Bunun için keşfet odaklı bir çalışma yürütülmesi ve Instagram hesap yönetimi hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Bu yöntem yavaş ilerlemenize neden olabilir ancak sıfır sermaye ile bu işe girmek isteyen kişiler, direkt olarak keşfet odaklı çalışmalar yaparak, çizimlerini istedikleri kitlelere ulaştırabilirler. Çizim yeteneği ile para kazanmak 2021 yılında Instagram üzerinden çok hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Tek yapılması gereken, doğru hesap yönetimi veya doğru sponsorlu içeriklerin hazırlanmasıdır.

Çizim Dersleri veya Eğitimleri Vererek

Çizim yeteneği ile para kazanmak adına öncelikle bu konuda uzman bir birey olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Bu nedenle çizim kurslarına gidip, başarı sertifikaları almalı, ardından da eğitmenlik programlarına başvurmalısınız. Herhangi bir resmi kurumdan, MEB onaylı eğitici sertifikası almanızla birlikte artık profesyonel olarak çizim dersi vermeniz mümkündür. Sertifika veya belge sahibi olmadan da eğitim verebilirsiniz ancak bu belgeler olmadan eğitim verecek kişiler veya kurumlar bulmak zorlaşabilir.

Çizim dersleri veya eğitimleri vererek para kazanmak adına kendinizce eğitim programları düzenleyebilir ve bu programları sosyal medyadan veya kendi çevrenizden duyurabilirsiniz. Bununla birlikte herhangi bir kurumda uzman eğitmen olmak adına iş ilanı arayışına girebilirsiniz. Ayrıca sertifika aldığınız kurumlardaki hocalarınızla aranızı iyi tutarak, siz de onlar gibi nasıl bu işten eğitmenlik ile para kazanacağınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Letgo, Sahibinden, Özel Ders Siteleri, Udemy ve daha birçok online ders satılabilecek platformdan, bu konuda eğitim verdiğinizi ve belirli bir ücret karşılığında bireyleri yetiştirebileceğinizi de ilanlarla hedeflenen kişilere duyurabilirsiniz. Bu konuda bireysel olarak gelişmek isteyen kişilere ulaşabilir ve özel derslerle ciddi gelirler de elde edebilirsiniz. Böylelikle kurs veya eğitim verip, çizim yeteneğiniz üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Sellfy Platformu Üzerinden Çizim Satmak

Sellfyçizim yeteneği ile para kazanmak isteyen bireyler için önem taşıyan seçeneklerin başında gelir. Sellfy, konseptinden de anlaşılacağı üzere usta ya da profesyonel düzeyde çizim yapan bireylerin, çizimlerini satışa çıkardıkları bir platformdur. 5 dakika gibi kısa bir sürede direkt olarak çiziminizi yükleyebilir ve çizim ürünlerinizi satışa çıkarabilirsiniz. Özellikle vektör tasarımlar satmak adına harika bir platform olan Sellfy, çizim konusunda hem satıcıyı hem de alıcıyı bir araya getirir. Böylelikle satış işlemi için direkt olarak hedeflediğiniz kitleye ulaşmanız mümkün olur.

Sellfy platformu üzerinden satış yapabileceğiniz kategoriler ise şu şekildedir:

 • Logo Tasarımlarının Vektörel Çizimleri,
 • Özel Olarak Çizdiğiniz Resimler,
 • Tarafınızca Hazırlanmış Simge Paketleri,
 • Karakter Tasarımlar,
 • Grafik Tasarım Kategorisinde Satılabilecek Her Türlü Çizim,

Sellfy platformu ile kolaylıkla satışa çıkarılabilir. Bu platform sayesinde dijital pazarlama masraflarından veya dijital pazarlama uğraşlarından direkt olarak kurtulabilirsiniz. Platformun amacı, direkt olarak çizim ihtiyacı olan bireylerle, profesyonel çizim yapan kişilerin bir araya gelmesini sağlamak olduğu için hedef kitlenizin bu platform sayesinde çok daha ulaşılabilir olması mümkündür. Düzenli çizim paylaşımı, doğru kategorilerde paylaşım ve yeterli açıklamalar sayesinde çizimlerinizi çok daha fazla kişiye ulaştırmak mümkündür.

İç Mimarlar ya da Dekorasyon Firmalarıyla Bağlantı Kurarak

Çizim Yeteneği ile Para Kazanmak

Çizim Yeteneği ile Para Kazanmak

Çizim konusunda yeteneğiniz sadece kağıt üzerinden olmayabilir. Duvarlar ya da zeminlere de güzel çizimler yapıyor olabilirsiniz. Çizim yeteneği ile para kazanmak isteyen bireyler, duvarlara ya da zeminlere, konseptlere uygun şekilde çizimler hazırlayarak ciddi meblağlar kazanabilirler. Bunun için direkt sizin müşteri kitlesiyle iletişime geçmeniz biraz zordur. Bu nedenle bir iç mimar firmasıyla ya da bir dekorasyon firmasıyla irtibat haline olmak büyük önem taşır.

Çevrenizde bulunan dekorasyon veya iç mimar firmalarıyla iletişime geçerek, çizim yeteneğiniz hakkında referans çalışmalarınızı paylaşabilirsiniz. Özellikle zemin ya da duvar çizimleri konusundaki yeteneklerinizi iyi bir şekilde sunarsanız, artık o firmaların ilk tercih ettiği seçeneklerden biri olabilirsiniz. Hemen bu firmalara referans çalışmalarınızla birlikte bağlantı kurarak, çizim yeteneğinizin sizin için bir gelir kapısı olmasını sağlayabilirsiniz.

Etsy ile Çizim Satmak

Çizim veya tasarım konusunda online satış yapabileceğiniz bir diğer platform ise Etsy adlı satış sitesidir. Bu internet sitesinde binlerce tasarımcı veya çizim yeteneği üst düzey olan birey, çizimlerini alıcılarıyla kolaylıkla buluştururlar. Üstelik dünyanın birçok ülkesinden alıcı bulmak mümkündür ve hedef kitlenizin büyük bir kısmına bu platform ile ulaşabilmeniz olağan bir durumdur. Tek yapmanız gereken üye olmak ve üyelik işlemlerinin tamamını eksiksiz bir şekilde tamamlamaktır.

Ardından örnek çalışmalarınızı platforma yükleyerek anında satış yapmaya başlayabilir ve çizim yeteneği ile para kazanmak adına önemli bir adım atabilirsiniz. Çizim satışı konusunda herhangi bir kategori söz konusu değilken, bu site üzerinden aynı zamanda; ürün tasarımı, takı tasarımı, aksesuar tasarımı gibi yine çizim yeteneği ile alakalı olan satışlar gerçekleştirebilirsiniz.

Youtube ile Çizim Videoları Çekerek Para Kazanma

Çizim yeteneği ile para kazanmak isteyen profesyoneller için önemli bir diğer seçenek de YouTube gibi bir platformdur. Bu platformda çizim videoları yaparak, kendinize has bir kitle edinebilirsiniz. Video konsepti tamamıyla sizin yaratıcılığınıza kalmışken, ister teknik bilgiler verdiğiniz videolar, ister materyal videoları, ister konsepte bağlı çizim videoları ve isterseniz de kendinizce yeni bir video tarzı geliştirerek, milyonlarca kişiye erişim sağlayabilirsiniz.

Youtube üzerinden çizim yaparak gelir elde etmek adına ilk seçenek reklam gelirleridir. İzlenme başına aldığınız gelirler sayesinde çizimlerinizden gelir elde edebilirsiniz. Bununla birlikte Youtube üzerinden elde ettiğiniz kitleye de çizimler satarak çizimlerinizi bir gelir kapısına dönüştürebilirsiniz. Youtube kitlenizi, diğer sosyal medya hesaplarınıza da aktarmanızı önermekteyiz. Sosyal medya hesaplarınızda takipçi sayınız ne kadar fazla olursa, hitap ettiğiniz kişi sayısı da o kadar fazla olacaktır. Bununla birlikte hedef kitlenize böylelikle daha çabuk ulaşmanız da mümkün olacaktır.

Youtube’da yer alan “KATIL” özelliği sayesinde size belirli bir ücret karşılığında abone olacak kişilere özel videolar çekerek de para kazanabilirsiniz. Youtube üzerinden sahip olduğunuz kitleyi, yaratıcılığınıza bağlı olarak iyi bir gelir fırsatına çevirebilirsiniz.

Yarışmalara Katılarak Gelir Elde Etmek

Çizim yeteneği ile para kazanmak hedefinde olan birçok kişinin mutlaka takip etmesi gereken seçeneklerden biri de yarışmalardır. Birçok ilde düzenlenen, herkesin katılabileceği ve ödüllü yarışmalar sayesinde çizim yeteneğinizi ciddi gelir kapılarına dönüştürebilirsiniz. Üstelik çizim yarışmalarının büyük bir genelinde, sadece birinciye değil, ilk 3 sıraya giren kişilere ödüller verildiği için ödül kazanma şansınızı da arttırabilirsiniz. Şirketlerin, kurumların, belediyelerin ve daha birçok toplulukların düzenlemiş oldukları, belirli bir konsept üzerinden gerçekleştirilen çizim yarışmalarının ilanlarını internet üzerinden çok rahat bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Yarışmanın konseptine en uygun şekilde çizimler hazırlayarak, çizimlerinizle birlikte yarışmalara ödül amacıyla katılabilirsiniz. Bununla birlikte yarışmalardan elde ettiğiniz başarılar sayesinde yeni kariyer fırsatları yakalayabilir veya çizim yeteneğinizi maddi gelire dönüştürecek birçok avantajı da elde edebilirsiniz. Yarışmalarda önemli bağlantılar kurabilir veya sizi büyük kitlelere ulaştırabilecek kişilerle tanışabilirsiniz. Yarışmalar çizimleriniz dereceye girmese dahi, bazı kesimler tarafından başarılı bulunursa, bu durumu da fırsata çevirerek, çizim yeteneği ile para kazanmak konusunda önemli adımlar atabilirsiniz.

Fuarlara Katılarak Çizimlerden Para Kazanmak

Fuarlara katılarak çizimlerden para kazanmak da son dönemlerde profesyonel çizim yapan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen seçeneklerden biridir. Bireyler, genel olarak büyük şehirlerde düzenlenen çizim veya resim fuarlarına katılarak, burada stant açabilirler. Açtıkları stantlarda ise çizimlerini sergileyerek, halihazırda olan çizimlerini satışa çıkarabilirler. Bununla birlikte fuara gelen ziyaretçilerle bağlantı kurarak, bu ziyaretçilerden kendilerine özel bir müşteri kitlesi elde edebilirler.

Fuarda sizi ziyarete gelen kişilerle iyi iletişim kurmanız durumunda, kişiye öze çizimler veya tasarımlar yaptığınızı belirtebilirsiniz. Böylelikle insanların ilgisini çekerek, çizim konusunda sadece stantta bulunan ürünleri değil, çok daha fazlasını sunabileceğinizi belirtebilirsiniz. Çizim yeteneğiniz konusunda ikna ettiğiniz bireylere ilerleyen süreçlerde birçok konuda çizim satabilir ve böylelikle çizim yeteneğinizi önemli bir gelir kapısına dönüştürebilirsiniz.

Letgo, Sahibinden vb. Platformlardan Çizim Yaparak Para Kazanmak

Letgo, sahibinden vb. platformlardan çizim yaparak para kazanmak isteyen kişiler, son dönemlerde bu yöntemin birçok kişi tarafından kullanıldığını bilmelidirler. Profesyonel olarak çizim yapan kişiler, çizimlerinden birkaç örneği bu tür platformlara yüklerler. İlanlarında ise hangi kategorilerde ne gibi çizimler yapabildiklerini belirtiler. İlanlarda birkaç örnek çizim paylaşılır ve iletişim bilgilerinin de ilana eklenmesiyle birlikte artık insanların bu konuda irtibata geçmeleri beklenir.

İlan kalitesinin, açıklamalarının, fotoğrafların ve her türlü detayın oldukça iyi olması gerekir. Bu gibi platformlarda çok fazla rakibiniz olduğu için iyi bir ilan, diğerleri arasında fark yaratacak ve daha çok müşteri potansiyeli sağlayacaktır. Çizim yeteneği ile para kazanmak adına bu yöntemi kullanarak, şuan için binlerce TL gelir sağlayan birçok kişi mevcuttur.

Çizim Yeteneği ile Ne Kadar Para Kazanılabilir?

Çizim yeteneği ile aylık ne kadar para kazanılacağı son derece merak edilen bir konudur. Son dönemlerde çizim yeteneği ile para kazanmak veya çizimlerin pazarlanması artık online platformlar üzerinden gerçekleşir. Yerel anlamda veya fiziki olarak yapılan çalışmalar, onlarca kişiye veya yüzlerce kişiye çizim yeteneğinizi sergilemenize neden olur. Online ortamdan ise bazı durumlarda milyonlarca kişiye dahi ulaşma imkanı söz konusudur. Bu nedenle öncelikle çizim yaparak para kazanmak isteyen kişilerin, mutlaka yeteneklerini sergileyebilmeleri adına online platformları nasıl kullanabileceklerini iyi bir şekilde kavramaları gerekir.

Online seçeneklerin ne şekilde kullanılacağının tam olarak kavranmasıyla birlikte artık online ve fiziki satışlar başlayabilir. İlk etaplarda ve hatta ilk senelerde ciddi gelirler elde etmek söz konusu olmayabilir. İlk aylarca yüzlerce TL kazanmak söz konusuyken, yavaş yavaş gelirler büyür. Bir müddet sonra ayda çizim yeteneği ile binlerce TL kazanılabilir ve bu konuda miktarın düşük olduğu söylenebilir. Aradan yıllar geçtikçe kazanılan binlerce TL çap olarak daha da büyür. İlerleyen süreçte yerini on binlerce TL’ye dahi bırakabilir. Bu konuda azim, inanç ve süreklilik gibi faktörler çok önemlidir. İlk seneler, hatırı sayılır bir müşteri kitlesi elde etmek adına mutlak suretle yoğun bir emek harcamak ve çaba göstermek gerekir.

Ardından gerçek kazanç elde etmek ve hayatınızı devam ettirebileceğiniz kadar bir gelir sahibi olmak söz konusudur. Müşteri kitleniz büyüdükçe, iş kaliteniz de artmalıdır. Buna bağlı olarak da kazandığınız meblağ da her geçen zaman diliminde daha farklı seviyelere çıkacaktır.

Çizim Yeteneği ile Para Kazanmak | Çizimden Gelir Sağlamak” ile ilgili yorumlar;

 1. S her dedi ki:

  Gsl mezunuyum resim yeteneğime çok fazla güveniyorum fakat bunu nasıl değerlendiricem bilmiyorum İstanbul da yaşıyorum

  1. Osman dedi ki:

   Selam bende hobi olarak resimle uğraşıyorum kendi çapımda iyi düzeyde resim yapıyorum çizimlerinizi ders anlatma niteliğinde video çekerek yapabilirsiniz isterseniz instagram da ya da başka platformlar da şu şekilde de yapabilirsiniz Fiver gibi Frilence siteleri mevcut bu sitelerde öncelikle bir ilan açıyorsunuz daha sonda yaptığınız çalışmaları yükleyip fiyat belirliyorsunuz böyle de yapabilirsiniz

 2. Nazlıcan dedi ki:

  Çizim elbise tasarımlarını satmak istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir