Benden, Ders Çalışma, Kütüphane, Motivasyon, Tavsiyeler

Ezberleme Teknikleri | 5 Etkili Ezberleme Yöntemi

Ezberleme Teknikleri

Ezberleme teknikleri, sürekli olarak veya kısa vadede ihtiyaç duyulabilen tekniklerdir. Her ne kadar bir konunun veya bilginin öğrenilmesi konusunda ezber yönteminden kaçınılıyor olsa da bazı durumlarda ezber ihtiyaç haline gelir. Bir bilginin, konunun veya verinin ezberlenmesi ise birçok kişiye zor gelir ve haliyle verinin ezberlenmesi de zor bir hal alır. Halbuki doğru ezberleme teknikleri kullanılırsa, ezberlemek hem sanıldığı kadar sıkıcı bir hale gelmez hem de çok kolay bir işlem olarak görülebilir.

Özellikle sınav öncesi, sunum öncesi, gösteri öncesi vb. durumlarda ezber yapmak şart olur. Özellikle daha önce ezberle işi olmayan ve ezberleme konusunda kötü anıları olan kişilerin, ezber yapmakta ciddi anlamda zorlandıkları görülür. Ezber yapabilmek adına birçok teknik ve farklı detaylar vardır. Ortamın yapısı, zihnin ezbere hazırlanması, yazmak, beslenme ve daha birçok detay, ezberleme yeteneğinize güç katacak unsurlardır. Peki, ezberleme teknikleri konusunda en çok kullanılan ve etkili olan yöntemler hangileridir?

Ezberlenecek Konu Hakkında Hikaye Yazın! En Etkili Ezberleme Teknikleri Arasında Hikaye Yazmak Yer Alır

Ezberleme teknikleri arasında en çok kullanılan, en etkili ve bilgilerin direkt olarak zihne kazınmasına yardımcı olan teknik, hikaye yazma tekniğidir. Önemli olan ezberlenmesi gereken verilerin bir araya toplanmasıdır. Biraz da yaratıcılığınızı devreye sokarak, elde ettiğiniz ve ezberlemeniz gereken verileri toplayarak bir hikaye yazabilirsiniz. Hikayenin can alıcı noktalarında veya aklınızda kalacağını düşündüğünüz noktalarda ezberlenmeniz gereken verileri yerleştirmeniz, ezberleme konusunda üzerinizde olan yükü önemli ölçüde hafifletir. Hikayenin konusu veya konseptinin herhangi bir şekilde önemi olmamalıdır. Bunun nedeni ise asıl amacın verilerin ezberlenmesidir. Bu nedenle detaylara veya konuya takılmadan istediğiniz şekilde bir hikaye yazıp, bu hikayeyi sürekli olarak okumanız ve hikayeye odaklanmanız, direkt olarak ezberlemeniz gereken verilerin zihninize kazınmasına yardımcı olur.

Ortamınızı Ezbere Uygun Hale Getirin

Ezber konusunda en çok önem taşıyan noktalardan biri de ezber yapılan ortamdır. Ezber konusunda ortamın yüzdelik anlamda büyük bir payı vardır ve ortam ne kadar iyi olursa, ezber başarınız da aynı oranda artış gösterir. Ezber yaparken bulunduğunuz ortamın sessiz olması ve dikkat dağınıklığına neden olacak unsurların etrafta olmaması büyük önem taşır. Ezber, yüksek odaklanma gerektirir ve ortamın uygun olmaması, ne yazık ki yüksek odaklanma sağlamaz. Ortamın sessiz olması yeterli değildir. Ortamda telefon veya bilgisayar gibi detayların da olmaması gerekir. Elektronik cihazlar odaklanma konusunda istediğiniz verimi alamamanıza neden olurlar. Bu yüzden ezber yaptığınız alandan uzak olmaları büyük önem taşır. Masa düzeninin sağlıklı olması, ortamın ferah olmaması, masa üzerinde fazla obje olmaması ve oturduğunuz nesnenin ne konforsuz ne de aşırı konforlu olmaması gerekir. Böylelikle ortam ideal ezberleme düzenini almış olur ve ortamdan kaynaklı dikkat dağınıklığı söz konusu olmaz.

Yazı Yazarak Ezberlemek

Ezberleme teknikleri arasında en fazla kullanılan ve en eski tekniklerden biri olan yazma yöntemi, ezberlemeniz gereken verilerin hem deftere hem de zihninize yazılmasını sağlar. İster ezberlemeniz gerekenleri direkt olarak kağıda yazarak isterseniz de özet haline getirerek ezberleme üzerinde çalışabilirsiniz. Yazarken ezberlemeye çalışıyorsanız dikkat etmeniz gereken konu ilk seferde akılda kalmama ihtimalidir. Bu nedenle defalarca yazarak ezberlemeye çalışabilirsiniz. Ayrıca yazarken motivasyonunuzu ve isteğinizi arttırmak adına kendinize özel olarak defterler edinmenizi de önermekteyiz. Sıradan ders defterleri ezberlemeyi sıkıcı hale getirebilirken, özel defterler motivasyonunuzu arttıracağı gibi aynı zamanda ezber konusunda görsel hafızanızın da devreye girmesine yardımcı olur.

Kendinize özel olarak defter almadıysanız, aşağıdaki defter modellerinden herhangi birini kullanarak ezber işlemlerinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz:

Beyni, Zihni ve Hafızayı Verimli Bir Şekilde Çalıştıracak Olan Besinlerden Faydalanın!

Beslenme hayatın her evresinde önem taşıdığı gibi ezberleme teknikleri konusunda da etkin rol oynayan detaylardan sadece biridir. Doğru beslenme ve beyni daha performanslı çalıştıracak olan besinlere yönelme, ezberleme konusunda yaşadığınız zorlukları azaltacak önemli bir unsurdur. Başta balık tüketimi olmak üzere birçok besinin tüketimi, ezber konusunda kolaylık sağlar. Balıkla birlikte kuru üzüm, ceviz, fındık, ıspanak, brokoli, süt ve süt ürünleri, yeşil çay ve muz gibi besinler, beynin çok daha aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olurlar. Bu nedenle ezber yaparken değil de belirli bir süre bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi, ezber vakti geldiğince yaşadığınız zorlukların üstesinden gelmenize katkı sağlar.

Sesli Bir Şekilde Tekrar

Ezberleme teknikleri içerisinde hem kolay hem de eğlenceli tekniklerden biri de bilgilerin veya ezberlenmesi gereken metnin sesli bir şekilde okunmasıdır. Bazı kişiler sesli bir şekilde okuyarak bazı kişiler de içinden okuyarak tekrar eder. Sesli bir şekilde okumak ise her ikisinin de aynı anda gerçekleşmesine yol açar. Böylelikle bilgiler daha çabuk bir şekilde ezberlenebilir. Sesli bir şekilde tekrar yaparken sadece bilgilere odaklanmak gerekir ve ses tonunuz, nasıl okuduğunuz, sesinizin iyi veya kötü olması gibi detaylar dikkate alınmamalıdır. Ayrıca sesli bir şekilde tekrar ederken, bulunduğunuz ortamın sessiz ve dikkatinizi dağıtacak unsurlardan uzak olması büyük önem taşır.

Öğrenme Becerisi Geliştirme

Ezberleme Teknikleri | 5 Etkili Ezberleme Yöntemi” ile ilgili yorum;

  1. Elif dedi ki:

    Ben ezberledim elinize sağlık ama 123 diğer yazsanız daha iyi olur şimdi yorumumu üste çıkmaya ugfj6ftutu68gfyiyfi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir