Benden, Kütüphane, Motivasyon, Tavsiyeler

Nasıl Kararlı Bir İnsan Olunur? Kararlı Olmanın 8 Yolu

Nasıl Kararlı Bir İnsan Olunur

Nasıl kararlı bir insan olunur?” sorusundan önce, “kararlı insan nedir?” sorusunun tanımını yapmak gerekir. Kararlı insan, belirlemiş olduğu hedeflere ulaşabilmek adına bu yolda önüne çıkan tüm engelleri yıkan, yok eden ve bu engellerin bir şekilde üstesinden gelerek, her halükarda yolun sonuna ulaşabilen bir insan olarak tanımlanabilir.

Şansa inanmayan kararlı insanların tek düşünceleri çalışmak, azimli olmak ve iradelerini doğru kontrol etmektir. Karar verdikleri her ne olursa olsun, aşama aşama hareket ederek, sabırla ilerleyerek ve mantık çerçevesinde düşünerek, hedefe ulaşmak için ne yapılması gerekiyorsa tüm gereklilikleri yerine getirirler. Kararlı insanlar en kötü senaryodan en iyi senaryoya kadar her türlü duruma hazırlıklı olurlar. Kriz yönetimleri çok iyidir ve hiç planda olmayan en ufak bir detay karşısında son derece doğru bir şekilde hareket edebilirler. Kararlı insanların sınırlarını bilerek hedef koyduklarını söylemek doğru olacakken, ulaşmak istedikleri herhangi bir hedef yolunda, detay ne olursa olsun duygusal hareket etmezler. Rasyonel düşünceye ve bakış açısında sahip olan kararlı insanlar, bu özellikleriyle olayları ve durumları en doğru bakış açısı ile alarak eylemlerini gerçekleştirirler. Peki, nasıl kararlı bir insan olunur? Kararlı bir insan olmak için taşımak veya edinmek gereken özellikler nelerdir?

Aceleci Olmamak

Kararlı insanlar hayatın ve hedeflerine ilerledikleri yolun hiçbir noktasında aceleci davranmazlar. Aceleci davranmak, birçok detayın kaçmasına neden olabilirken, aynı zamanda anahtar niteliği taşıyan detayların da kaçırılmasına yol açacaktır. Kararlı insanlar hedeflerine ulaşma konusunda bir aşama kat etmeleri gerektiğinin farkında olurlar. İlerleyen süreçte elde edecekleri her türlü varlığın ya da kazanımın kolay bir süreç gerektirmediğin bilirler. Aceleci davranarak motivasyonlarını ve heyecanlarını henüz ilk adımlarda kaybetmezler.

Sürekli Not almak

Kararlı insanlar not alma konusunda çok hassas davranırlar ve notlarını sadece iş veya eğitim hayatlarına dair değil, aynı zamanda sosyal hayatlarına dair olarak da alırlar. Her zaman için önemli gördükleri bir detayı hafızaya atıp, hafıza kalabalık yapmak yerine veya sonsuza  dek unutmak yerine, anlık olarak not alırlar ve ilerleyen süreçte değerlendirerek, not aldıkları her detayı hayatlarının her alanında kullanırlar. Başarının en kilit noktalarından biri olan bu not alma alışkanlığı için de yanlarında her zaman bir defter taşırlar. Özel ve kimsenin ulaşmayacağı bu defterlerine her an not alarak, önem arzu eden her durumun, düşüncenin veya fikrin kalıcı olmasına olanak sağlar. Kararlı insanların genelde şu tarzda özel defterler tercih ederler:

[ajandadefter]

Doğru Bir Arkadaş Çevresine Sahip Olmak

Kararlı insanlar hayatlarına aldıkları insanlar konusunda çok seçici olurlar. Sürekli olarak onu aşağıya çeken, başarısını istemeyen, ona yeni bir şeyler katmayan ve onu sömüren insanlardan uzak dururlar. Jim Rohn tarafından söylenen “insan, birlikte en çok zaman geçirdiği beş kişinin ortalamasıdır.” Sözünü de her zaman için akıllarından çıkarmazlar. Kıskançlık, haset, kirli düşünceler vb. olumsuz enerji içeren ortam veya bireylerde uzak dururlar.

Çalışma Disiplini Edinmek

Kararlı insanların en büyük hazinelerinden biri çalışma disiplinleridir. Kararlı insanlar her zaman için en doğru şekilde ve sürekli olarak çalışırlar. En verimli çalışma yeteneklerine sahip olan kararlı insanların, çalışma disiplininden alsa vazgeçmedikleri görülür. Sürekli olarak akıllarında hedeflerine dair çalışmalar yürütmek ve hedeflerine dair adımlar atmak vardır. Günlük olarak en az belirli miktarda çalışma saatleri vardır ve minimum çalışma düzeyini veya miktarını asla aksatmazlar.

Güçlü ve Zayıf Yönlerin Tanınması

Kararlı insanların güçlü ve zayıf yönlerini her zaman için çok iyi tanıdıkları bilinen bir gerçektir. “Nasıl kararlı bir insan olunur?” gibi bir düşünce içerisinde olan bireylerin de ilk olarak yapmaları gereken analizlerden biri, kendileri hakkındaki güçlü ve zayıf yönleri saptamaktır. Güçlü ve zayıf yönleri hakkında bilgi sahibi olan kararlı insanlar, güçlü yönlerini her zaman için iyi kullanmak ve doğru kullanmak için çabalarlar. Zayıf yönlerini ise sürekli olarak geliştirmek ve bir bir azaltma eğiliminde olan kararlı insanlar, zayıf yönlerini dahi doğru yönetip doğru bir şekilde kullanabilirler.

Net Hedeflere Sahip Olmak

Kararlı bireylerin en temel özellikleri arasında net hedeflere sahip olma durumu yer almaktadır. Kararlı olan birey, hedefleri konusunda nettir ve belirlediği hedefler doğrultusunda sürekli olarak ilerler. Hedeflerin birbirleriyle bağlantıları oldukları görülürken, odaklanılan bir hedef, beraberinde de birçok hedefe ulaşma konusunda önemli bir adım olacaktır. Kararlı bireyler tarafından oluşturulan hedeflerin her biri mantıksal çerçeveler sonucunda belirlenir ve anlık sınırlar da iyi bir şekilde gözetilir.

Yüksek Odaklanma Kabiliyeti

Kararlı insanların odaklanma becerileri son derece yüksektir ve bu durum, içerisinde bulundukları durumu veya olayları çok iyi bir şekilde kavramalarına yol açmaktadır. Odaklanma becerileri sayesinde önemli detayları kaçırmayan kararlı bireyler, her zaman için ne yapacaklarının farkında olurlar. “Nasıl kararlı bir insan olunur?” gibi bir soruya cevap arayan bireylerin, ilk olarak edinmeleri gereken beceriler arasında odaklanma becerisi yer almalıdır.

Pozitif Düşünce Yapısı

Kararlı insanların en büyük özelliklerinden biri de her zaman için pozitif düşünce yapısına sahip olmalarıdır. Düşünce yapıları hiçbir zaman değişmez ve tüm olaylar karşısında daima pozitif davranırlar. Olayları pozitif değerlendirmeleri bir kenara dursun, yaşanan durumlar veya olaylar sonucunda elde edilen kötü sonuçlara takılı kalmazlar. Bilirler ki kötü sonuçlara, olaylara veya durumlara takılı kalmak, her zaman için onları geriye götürür ya da oldukları yerde saymalarına yol açar. Bu nedenle kötü olan her anı, durum veya sonuçtan bir ders çıkararak, ilerleyen süreçte de elde etmiş oldukları dersleri hayatlarını son derece başarılı bir şekilde kullanırlar.

İradenin Doğru Yönetimi

İradenin doğru yönetimi, tam hakimiyeti ve farkındalığı, kararlı insanların sahip oldukları önemli becerilerden bir diğeridir. Kararlı insanlar hedeflerine ulaşmak konusunda her zaman için son derece sıkı çalışırlar ve her zaman için hedeflerine doğru adım atarlar. Bu durum iradeleri konusunda ne kadar güçlü olduklarını gösterir ancak sürekli olarak iradenin çalıştırılması ise bir müddet sonra irade patlamasıyla birlikte şiddetli bir iradesizliğe neden olabilir. Kararlı insanlar ne zaman aşırı iradeli davranmaları gerektiğini ne zaman iradelerini biraz daha serbest bırakmaları gerektiğini kısacası, doğru irade yönetimini çok iyi bilirler. Böylelikle iradelerini yıpratmazlar, uzun soluklu ve güçlü bir iradeye sahip olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir