100₺ ve üzeri siparişlerinde kargo ücreti bizden! Üstelik 49₺ üzeri alışverişine de dilediğin kitap ayracı üçlüsü hediye!

KPSS Türkçe’ye Nasıl Çalışmalı?

KPSS Türkçe’ye nasıl çalışmalı?” sorusunun araştırması içerisinde olan adayların, KPSS için her bir derse ve hatta zaman zaman konu özelinde dahi özel çalışma detaylarına göre hareket etmek zorunda olduklarını görmeleri mümkündür. KPSS gibi önemli bir sınavın ince elenip sık dokunulması sonucunda istenilen sonucu getireceğini bilmek gerekir. Bu yüzden KPSS puanının önemli bir bölümünü oluşturan Türkçe bölümüne dair de nokta atışı olarak tabir edilebilecek şekilde, doğru çalışma detayları ile hareket etmek oldukça önemlidir. Peki, KPSS Türkçe’ye nasıl çalışmalı? KPSS’nin Türkçe bölümüne çalışırken hangi detaylara dikkat edilmesi gerekir?

Bol Kitap Okuma

KPSS’ye Türkçe’ye daha çok ağırlık vererek hazırlanmak isteyen adayların ilk olarak yapmaları gereken etkinliklerden biri bol kitap okuma etkinliğidir. Bu etkinlik sayesinde bireyler paragraf sorularında çok daha etkili çözümler gerçekleştirirler. Kitap okuma etkinliğinin kelime haznesini geliştirmesi, bakış açısını geliştirmesi ve en önemlisi de paragraflardaki kilit noktaları görmeyi kolaylaştırması gibi durumlar, paragraf sorularında başarı oranını arttırmaktadır. Aynı zamanda sözel mantık sorularında da okunanların iyi bir şekilde analiz edilmesi de yine kitap okuma alışkanlığının önemli nimetleri arasında kabul edilmektedir.

KPSS Türkçe Konularına Dair Notlar Çıkarma

KPSS Türkçe konularına dair bir defter edinmek ve bu deftere dair gerek teorik çalışmalar gerekse teorik çalışmaların hemen ardından notlar çıkarmak, edinilen bilgilerin tamamı ile akılda kalıcı, işe yarar ve sonuçlara etki edici şekilde verim alınması mümkün olur. Not çıkarmaya ve alınan notların daha sonra tekrar okunabilmesine dair motivasyonu arttıracak olan defterlerin tercih edilmesi son derece önemlidir. Defter seçimi için de adaylar hemen alt kısımda yer alan modellere göz gezdirebilirler:

-22%
Arşiv Defter Üçlüsü - Bazen Defter

Arşiv Defter Üçlüsü

34,90  KDV Dahil
-22%
Bulsunlar Deri Defter - Bazen Defter
Bulsunlar Deri Defter - Bazen Defter
Bordo
Koyu Yeşil
Siyah
Taba

Bulsunlar Deri Defter

34,90  KDV Dahil
-20%
Geçmişten Ciltli Defter - Bazen Defter
Geçmişten Ciltli Defter - Bazen Defter

Geçmişten Ciltli Defter

39,90  KDV Dahil

Dilbilgisi Üzerinde Yoğunlaşma

Dilbilgisi konusunda çalışmalara başlamadan önce KPSS Türkçe için dilbilgisinin ne anlama geldiği iyi bir şekilde kavranmalıdır. KPSS Türkçe dilbilgisi soruları, sıralamayı belirleyen veya sıralamada etkili olan standart sapmaya ciddi anlamda etki eder. Bu nedenle dilbilgisi konusunda her halükarda hummalı bir çalışma süreci oluşturmak gerekir.

Yazım kuralları, cümlenin öğeleri ve ses olayları, KPSS Türkçe’de dilbilgisi konusunun ana unsurları olarak bilinirler. Bu nedenle adayların yapmaları gereken, öncelikle bu konulara dair sağlam bir teorik çalışma yapmak, hemen ardından da konu bazlı testler çözmektir. Öte yandan dilbilgisi konusunda anlatım bozukluğu sorularının da en çok hata yapılan sorular oldukları bilinmektedir. Adayların bu tür sorularda rakiplerinin önüne geçebilmek adına, anlatım bozukluğu konusunda detaylı bilgiler içeren kitaplara yönelmeleri önerilir.

Sözel Mantık Sorularına Yoğunlaşma

Sözel mantık sorularının KPSS özelinde gerek puan gerekse sıralama anlamında önemli etkileri söz konusudur. Adayların bu nedenle sözel mantık konusunda ekstra bir mesai harcamaları son derece önemlidir. Sözel mantık sorularının sık sık çözülmemesi durumunda ve sözel mantığa dair teorik bilgilerin edinilmemesi nedeniyle KPSS Türkçe’de istenen sonuç alınamayabilir. Böylesi hassas dengelerden oluşan bir sınav için bol bol test çözerek sözel mantık sorularına ağırlık verilmesi sıklıkla önerilmektedir.

Sık Sık Deneme Çözme

KPSS Türkçe’ye nasıl çalışmalı?” sorusunun olmazsa olmaz cevaplarından biri de deneme çözümleridir. Deneme çözümleri olmadan bireylerin bulundukları seviye hakkında bilgi sahibi olmaları mümkün değildir. Deneme çözümleri sayesinde öğrencilerin sürekli olarak güçlü ve zayıf yönlerini tanımaları mümkün olur. Güçlü ve zayıf yöntemlerin tanınmasıyla birlikte de çalışma programı tekrar revize edilebilir ve zayıf yönlerin güçlenmesine yönelik çalışmalar sağlanabilir. Deneme çözerken genel deneme çözmek yerine konu bazlı denemelere de göz atılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Aksine bu şekilde bir deneme çözme politikası, öğrencilerin çok daha iyi sonuçlar almalarına yol açacaktır.

Özel Paragraf Soruları Kaynağı Edinme

KPSS Türkçe çalışma süreci içerisinde en çok hassas davranılması ve özen gösterilmesi gereken konular arasında paragraf soruları yer almalıdır. Genel Türkçe KPSS deneme çözümleri ile bu konuda temel düzeyde çalışmalar yürütülebilir ancak bu konuda başarı elde etmek adına, diğer adaylara göre fark yaratmak adına mutlaka paragraf sorularına özgü farklı denemeler çözmek gerekir. Aynı zamanda kitap okuma alışkanlığıyla birlikte paragraf sorularının daha kolay kavranması sağlanabilir. Sadece KPSS Türkçe paragraf sorularının çözülmesi adına farklı bir deneme kaynağı elde edilerek, birçok tarzda soru türü ile karşı karşıya kalınıp, KPSS içerisinde Türkçe sorularına karşı çok daha mantıklı bir şekilde yaklaşılabilir.

Önceki Yazı

Çocuklarda Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Sonraki Yazı

Dijital Detoks Nedir? 8 Başlıkta Etkili Dijital Detoks

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir ürün aramak için yazmaya başla
Sepet
Giriş Yap

Henüz hesabın yok mu?

Kayıt Ol
Çerez Bildirisi
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmek ve ziyaret tercihlerini hatırlamak için çerezler kullanılmaktadır.
Tamam