Benden, Kategorisiz, Tavsiyeler

Kişisel Gelişime Katkı Sağlayan Hobiler Nelerdir?

Kişisel Gelişime Katkı Sağlayan Hobiler

Kişisel gelişime katkı sağlayan hobiler bireyin bulunduğu seviyeyi aşması ve kişisel gelişiminin devamlılığı için gerekli olan eylemlerdir. Hobiler sayesinde kişi, kişisel gelişimini çok daha verimli ve keyif alacağı bir şekilde yönlendirebilir. Yaşamış olduğu problemlere farklı bir vizyon getirmek adına edindiği hobilerden birtakım ekstralar katabilir. Bu nedenle bireylerin kişisel gelişimlerini sürdürebilmeleri adına kişisel gelişim odaklı hobiler edinmeleri gerekir. Her bireyin elbette ki ortak hobileri olmayabilir ancak içeriğimizde, birçok kişiye hitap eden önemli hobiler bulunur.

[toc]

Peki, kişisel gelişime katkı sağlayan hobiler nelerdir?

Yazı Yazma Hobisi

Kişisel gelişime katkı sağlayan hobiler konusunda yazı yazma hobisi ilk sırada gelir. Herhangi bir derse, metne veya akademik zorunluluğa hitap eden yazı yazma olayından ziyade, direkt olarak insanın kendini veya yaşadıklarını anlatacağı bir yazı yazma hobisi, kişisel gelişim konusunda büyük önem taşır. Sürekli olarak günlük şeklinde, gündelik hayatına not alacak şekilde veya iş hayatına özgü notlar alacak şekilde yazılan yazılar, bireyin kişisel gelişimine fazlasıyla katkı sağlar. Sorumluluk bilincinin artmasına yardımcı olan yazı yazma hobisi, aynı zamanda bireyin olaylar veya kişiler karşısında da kendini daha iyi bir şekilde ifade edebilmesine yol açar.

Yazı yazma hobisi edinmeden önce mutlaka bu hobinize özgü bir defter edinmeniz gerekir. Böylelikle hobiniz daha özel ve daha eğlenceli bir hal alır. Haliyle yazı yazmaya karşı motivasyonunuz da artar. Eğer yazı yazma hobisi edinmek istiyor ancak kendinize özgü bir defter bulamıyorsanız, aşağıda yer alan modellere göz atabilirsiniz:

Egzersiz veya Herhangi Bir Spor Branşı

Hobi edinirken olmazsa olmazlar arasında mutlaka spora dayalı hobiler yer alır. Spora dayalı hobiler kişisel gelişimle birlikte bireyin gündelik hayatta yaşamış olduğu stresin de büyük ölçüde azalmasına yol açar. Bilindiği üzere spor veya egzersiz yapmak beynin direkt olarak mutluluk hormonu salgılamasına yol açar. Bu nedenle de bireyler egzersiz veya herhangi bir spor branşına odaklanarak, kendilerince sevdikleri bir hobi edinebilirler. Ayrıca spor sayesinde kişinin kendini daha dinamik, daha diri ve daha özgüvenli hissetmesi söz konusu olur. Ayrıca vücut formunun korunması konusunda da spor hobisinin büyük katkısı olur.

Müziğe Yönelik Bir Hobi Öğrenmek

Egzersiz veya spor yapmak kadar mutluluk hormonu salgılatan bir diğer hobi türü ise müziktir. Bir enstrüman çalmak, bireysel DJ uğraşı içerisinde olmak, remix yapmak, beat üretmek, söz yazmak veya melodi üretmek gibi müziğe dayalı birçok hobi sayesinde becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Müziğin ruhu beslemesinden ötürü stres seviyenizin azalmasına ve gün sonunda daha rahat bir şekilde uyumanıza müziğe dayalı bir hobi ile olanak sağlayabilirsiniz.

Yabancı Dil Öğrenmek

Kişisel gelişime katkı sağlayan hobiler konusunda önem taşıyan bir başka hobi ise yabancı dil öğrenmektir. Yabancı dil öğrenimi, beyni en çok zorlayan ve en maksimum seviyede çalıştıran aktivitelerden biridir. Bireyler yabancı dil öğrenerek, beyinlerinin tekrar aktif bir şekilde çalışmasına imkan tanıyabilirler. Beynin zorlanması ise direkt olarak gelişimine yol açar. Yabancı dil öğrenerek, aynı zamanda öğrendiğiniz dilin kültürü hakkında da az çok bilgi sahibi olacağınız için vizyonunuzun artması da söz konusu olur. Böylelikle olaylara farklı yorumlar getirip, farklı fikirlere daha açık olursunuz ve esnek düşünce yapınız sayesinde durumları birden fazla açıdan değerlendirmeniz kaçınılmaz bir hal alır.

Dans Öğrenmek

Müzik kadar önem taşıyan bir diğer hobi ise danstır. İnsanın müziğin ritmine kapılıp, birbirinden farklı figürler ile müziğe uygun bir şekilde dans etmesi, ciddi anlamda stres atmasına ve mutluluk hormonunun da tavan yapmasına yol açar. Bu nedenle dans öğrenmek en önemli hobiler arasında yer alır. Dans sayesinde stres seviyeniz ciddi anlamda azalır. Ayrıca bir topluluk içerisinde dans öğreneceğiniz için iletişim becerileriniz kuvvetlenir. Bununla birlikte el-göz koordinasyonu da dans öğrenirken büyük ölçüde gelişir. Haliyle beynin çok daha hızlı bir şekilde çalışması ve beynin her açıdan çalıştırılması mümkün olur.

Bilgisayar Oyunları Oynamak

Kişisel gelişime katkı sağlayan hobiler konusunda son dönemlerin en çok tercih edilen hobilerinden biri de bilgisayar oyunları olarak bilinir. Özellikle online FPS oyunlarının veya senaryo bazlı oyunların, kişisel gelişime katkılarının tahmin edilemeyecek kadar fazla olduğu bilinir. Çevrimiçi, çok oyunculu ve FPS türünde olan oyunlar, genel olarak takım halinde hareket edilen oyunlardır. Bu oyunlarda hem kendi ülkenizden hem de dünyanın birçok yerinden aynı insanlarla takım halinde hareket etmeniz gerekir. Haliyle bu durum yabancı dil gelişimine doğrudan etki eder. Aynı zamanda stratejik düşünme, analitik düşünme, çözüm odaklı düşünme ve takım olarak düşünme gibi birçok konuda size katkı sağlar.

Mutfak Becerilerinin Geliştirilmesi

Kişisel gelişim, pratik zekanın gelişimi, analitik düşüncenin gelişimi ve daha birçok düşünce yapısının hem gelişimi hem de edinilmesi konusunda mutfak becerilerinin geliştirilmesi büyük önem taşır. Gün içerisinde, 2 günde bir defa, 3 günde bir defa veya hafta sonları mutfakta bir şeyler hazırlamaya çalışmak, edinebileceğiniz en güzel hobilerden biridir. Böylelikle yaptığınız yiyecekleri ister kendiniz yiyebilir isterseniz de yakınlarınızla paylaşabilirsiniz. Haftanın veya günün stresini azaltabilir, emeğinizin karşılığını almanız nedeniyle de motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz. Anlık gelişen durumlara karşı pratik çözümler üretebilir ve pratik zekanızı geliştirebilirsiniz. Kısacası, kişisel gelişime katkı sağlayan hobiler arasından mutfak becerilerini geliştirme hobisi sayesinde birçok düşünce yapısını kolay bir şekilde edinebilirsiniz.

Resim Çizmek

Kişisel gelişime katkı sağlayan hobiler konusunda önem taşıyan bir başka nokta ise resim çizmektir. Resim çizerek, içinizde olan bir çok şeyi bir kağıda aktarabilir ve kendinizi farklı bir şekilde ifade edebilirsiniz. Resim çizme konusunda çok yetenekli olmasanız bile zaman içerisinde pratik yaptıkça, ister istemez kendinizi başarılı bir şekilde geliştirirsiniz. Haliyle çizdiğiniz resimlerle her geçen gün kendinizi daha iyi kağıda dökebilir, böylelikle kendinizi ifade etme yeteneğinizi de ciddi anlamda arttırabilirsiniz.

Hobi Edinmek Konusunda Yapay Zekaya Adım Atmaya Ne Dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir