Benden, Ders Çalışma, Kütüphane, Motivasyon, Tavsiyeler

Ales 80 Almak

Ales 80 almak

Ales 80 almak çoğu lisans öğrencisinin veya lisans mezununun akademik anlamda en büyük hayallerinden biri olarak bilinir. Akademik anlamda kariyer yapmak isteyen öğrencilerin ilk basamağı olan Ales sınavı, 80 puan için sıkı bir çalışma ve iyi bir net sayısı gerektirir. Toplamda 100 soru sorulan Ales’te başarılı olabilmek, en azından 80 puan alabilmek adına 85 civarı bir netinizin olması gerekir. Puan hesaplama konusunda sayısal, sözel ve eşit ağırlık gibi detaylar da büyük önem taşırken, genel anlamda 80 ve üstünde puan alabilmek adına öğrencilerin en azından 85 civarı net yapmaları önemlidir.

Ales’ten 80 alabilmek adına bireyin çok sıkı bir çalışma programına ihtiyacı vardır. Konuları iyi bir şekilde analiz etmesi, öğrenmesi ve Ales sınav mantığını da çözmesi gerekir. Bununla birlikte haftalık olarak konu bazında deneme çözmesi ve doğru denemeler sayesinde sürekli olarak kendini test etmesi gerekir. Her ne kadar Ales 80 almak adaylara zor gelse de doğru bir çalışma programı ve istikrarlı bir çalışma sayesinde istenilen puan alınabilir.

Ales 80 Üstü Almak Zor Mu?

Ales 80 üstü almak zor mu?” tarzında birçok sorulur ve bu sorunun cevabı “hayır” olarak verilebilir. Ales’ten 80 alabilmek adına belirli bir net barajını aşmanız gerekir. Öncelikle seviyenizi belirlemeniz ardından da seviyenize uygun bir şekilde çalışmanız, Ales’ten çok rahat bir şekilde 80 almanıza olanak sağlar. Seviyeniz ne olursa olsun, istikrarlı çalışma sonucunda elbette ki seviyeniz üst seviyelere çıkar ve belirli bir müddet sonra ciddi anlamda aşama kaydettiğiniz netlerinizden çok iyi bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Peki, Ales’ten 80 almak için nasıl çalışmalı?

Ales 80 Almak İçin Nasıl Çalışmalı?

Ales 80 almak için nasıl çalışmalı?” bu yola giren adayların ortak soruları arasında yer alır ve bu konuda birçok aday ilk etaplarda aşırıya kaçarak, en baştan çalışma heveslerini yok ederler.

Ales’ten 80 almak için sert bir çalışma programına değil, doğru ve istikrarlı çalışma programına ihtiyaç vardır. Doğru bir çalışma programı ile istediğiniz sonucu net bir şekilde alabilir ve Ales’te istediğiniz üniversitenin yüksek lisans kontenjanında kendinizi bulabilirsiniz. Ales’e çalışmaya başlamadan önce mutlaka kendinizce bir deneme çözmeniz ve seviyeniz hakkında bilgi almanız gerekir. Seviyenizi belirlemeniz sonucunda ders çalışma programınızı oluşturabilir veya bu konuda bir uzmandan yardım alabilirsiniz. İlk olarak kendinizi denediğiniz sınavda kaç net çıkardığınızı görebilir ve hangi konularda eksikliğinizin olduğunu da net bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Yapmış olduğunuz bu tespitin ardından gün içerisinde nasıl bir çalışma programınızın olması gerektiğine karar verebilirsiniz. Uzmanlar ders çalışma konusunda günde 2 bölüm tercih edilmesini önerirler. Sabah-akşam, sabah-öğlen ve öğlen-akşam gibi 2 bölümlük ders çalışma programları oluşturabilir. İlk etaplarda kendinizi zorlamamanız ve hevesinizi kaçırmayacak süreler bazında ders çalışma programı oluşturmanızı önermekteyiz. Örneğin; sabah 1 saat, akşamları 2 saat ders çalışma programı uygulayarak, ilk etaplarda kendinizi bu sürece mental açıdan da hazırlayabilirsiniz. Bu zaman dilimlerini ilerleyen süreçlerde arttırarak, ihtiyacınıza ve eksiklerinize yönelik bir ders çalışma programı edinebilirsiniz.

Ales Puan Hesaplama

Ales puan hesaplama yapılırken, hangi bölümlerden hangi bölümlerden ne gibi netler çıkardığınıza bakılır ve sonrasında puan türüne göre bir hesaplama söz konusu olur. Ales sayısal puanınız hesaplanırken %75’lik kısmı sayısal test sonuçlarında, %25’lik kısmı ise sözel test sonuçlarından alınır. Ales eşit ağırlık puanınız hesaplanırken %50 sayısal ve %50 sözel gibi bir dağılım söz konusu olur. Ales sözel puanınız hesaplanırken de %75 sözel test sonuçları, %25 sayısal test sonuçlarından alınarak bir puan hesaplaması yapılır.

Alesten 80 Almak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Alesten 80 almak için kaç net yapmak gerekir?” adayların belki de bu konuda en çok merak ettikleri detaylardan biridir. Adaylar Ales 80 almak adına net sayısına göre kendilerince bir hedef belirler ve her geçen gün bu net sayısına yaklaşmayı isterler. Ales’ten 80 alabilmek adına kaç netin yapılacağı, puan türüne göre değişim gösterir. Giriş yapmak istediğiniz üniversitenin hangi bölüm olduğu ve hangi puan türüyle alım yaptığı önem taşıyan bir detaydır. Puan türüne göre yapmanız gereken netler değişim gösterir. Sözel, sayısal ve eşit ağırlık gibi puan türleri birbirinden farklı şekillerde hesaplanırlar. Haliyle 80 alabilmek adına net sayısı da puan türüne göre değişir. Peki, hangi puan türünde kaç net yapmak gerekir?

Ales Sözel 80 Almak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Ales sözel 80 almak için en az 45 net sözel kısmında net çıkarmanız gerekir. Çıkarmış olduğunuz net sayısı sayısal kısmında 45 olarak yeterlidir ancak sözel kısmında da mutlaka hatırı sayılır bir netle sınavı tamamlamanız önemlidir. Sayısal kısmında da 20 net ile hedeflediğiniz puana ulaşmanız söz konusudur. Kısacası, Ales sözel 80 almak adına 45 sayısal, 20 de sözel netinizin olması gerekir. Aksi halde 80 seviyesine ulaşmanız söz konusu olmaz.

Ales Sayısal 80 Almak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Ales sayısal 80 almak için mutlak suretle sayısal testinde 45 net civarı bir sonuç almanız gerekir. Bununla birlikte sözel kısmında da çıkardığınız net sayısının yeterli olması önemlidir. Sadece sayısal kısmında yapılan 45 netin yeterli olması söz konusu değildir. Sayısal kısmında da yaptığınız 20 net, Ales’ten istediğiniz puanı almanıza yardımcı olur. Genel olarak Ales 80 almak sayısal puan türünde sayısaldan 45, sözelden 20 net gerektirir.

Ales Eşit Ağırlıktan 80 Almak İçin Kaç Net Gerekir?

Ales eşit ağırlıktan 80 almak için gereken net sayısı da büyük önem taşır ve eşit ağırlıktaki bölümlerin daha çok ilgi çekiyor olması, bu konunun çok daha fazla merak edilmesine yol açar. Ales eşit ağırlıktan 80 almak adına toplamda 45 net sayısaldan, 35 net de sözelden yapmış olmanız gerekir. Bunun yanı sıra tam tersi olarak da 45 net sözelden, 35 net sayısaldan çıkararak da eşit ağırlıkta hedeflediğiniz puana ulaşabilirsiniz. Tüm bunları ciddi çalışma temposu ve doğru çalışma teknikleriyle mümkün olay hedeflerdir.

Ales 80 Almak İçin Günde Kaç Soru Çözmeli?

Ales 80 almak için günde çözülmesi gereken soru sayısı konusunda bir alt sınır konulması yanlış olacaktır. Öncelikle öğrencinin hangi konularda zayıf olduğunu tespit etmesi gerekir. Ardında o konularda, teknik detayları aştıktan sonra soru çözümüne yani sahaya inmelidir. Günlük en az 200 soru civarı çözülmesi büyük önem taşıyan bir konuyken, 200 sorunun mutlaka eksik yanlarınıza göre dağıtılması gerekir. Eksik yanlarınız veya eksik olduğunuz konular için 100 soru çözebilir, kalan 100 soruluk kısmı ise 50-50 bölerek, istediğiniz konulara dağıtabilirsiniz.

Ales 80 Almak İçin Haftada Kaç Deneme Çözmeli?

Ales 80 almak için deneme çözmek, kişinin yapacağı en önemli ders çalışma davranışlarından biridir. Bilindiği üzere denemeler, öğrencinin hangi seviyede olduğunu gösteren ve seviye belirleme konusunda büyük bir nimet olarak değerlendirilebilecek testlerdir. Öğrenciler deneme çözmeye başlamadan önce haftada kaç deneme çözecekleri konusunda birçok yanlışa imza atarlar. Deneme çözümü için aşırıya kaçmak, çalışma hevesinizi kaçırır ve çok bir süre geçmeden, yoğun bir şekilde çalışmışsınız gibi sizi yıpratır. Bu nedenle doğru bir şekilde deneme çözmek gerekir.

Ales 80 almak için haftada 2 adet deneme çözülmesi yeterli olacaktır. Çözülen denemelerin, mutlaka çalıştığınız konu anlatımlarından olması gerekir. Çalıştığınız konu anlatımlarının ne denli başarılı olduğunu, konu odaklı denemeler sayesinde daha rahat anlayabilirsiniz. 80 almak adına haftada 2 adet deneme çözülmesi gerekirken, ayda 1 defa da mutlaka genel seviye odaklı deneme çözümü yapılmalıdır. Aylık 1 deneme, konu odaklı değil daha çok genel seviye ölçümü için tercih edilmelidir. Böylelikle kişinin aydan aya ne gibi aşamalar kaydettiği net bir şekilde gözlemlenir. Ayda 1 defa çözülen deneme sayısı duruma göre 2’ye de çıkarılabilir. Bu karara tamamıyla öğrenciye kalmıştır ve deneme çözerken mutlaka gerçek sınav gibi çözüm yapılmalıdır. Ales’in bir tatbikatı mutlaka tüm denemelerde yapılmalıdır.

Kişisel Gelişime Katkı Sağlayan Hobiler Nelerdir?

Ales 80 Almak” ile ilgili yorum;

  1. Ahmet dedi ki:

    2020/2 ALES’ten 40 doğru 5 yanlış türkçe, matematik 30 doğru 1 yanlış yani toplam 68,5 net eşit ağırlıkta 80 puan aldırdı, tabii standart sapmadan dolayı bu her sınav değişir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir