Kitap özeti çıkarma işi kimileri için çok zahmetli kimileri için de çok eğlenceli bir iştir. Kitap özeti çıkarma işini eğlenceli bulan kişiler genel olarak teknik anlamda gelişmiş olan kişilerdir. Eğer siz de teknik detaylar doğrultusunda kitap özeti çıkarırsanız, özünde çok faydalı olan bu aktivite, size de eğlenceli gelir.

Özet çıkarma işi aslında sizin kitabı nasıl okuduğunuzla da alakalıdır. Kitabı dikkatli, anlayarak ve yeri geldiğince işaretleyerek okuduysanız, işiniz çok daha kolay olacaktır. Çeşitli nedenlerden ötürü kitap okuma işini biraz daha özensiz yapıyorsanız, zihninizi biraz daha zorlamanız gerekecektir. Ayrıca okuduğunuz kitabın, ilgi alanınıza giren ve seveceğiniz bir kitap olması da son derece önemlidir. Peki, kitap özeti nasıl yazılır? Kitap özeti çıkarırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kitap Özeti Çıkarma: Kitap Seçimi ve Okuma Aşaması

Kitap özeti çıkarma konusunda iyi bir iş çıkarmak istiyorsanız, başlangıcınızın da iyi olması gerekir. Öncelikle hobilerinizi, merak duyduğunuz alanları ve bir kitaptan ne almak istediğinizi belirlemelisiniz. Kitap size heyecan, üzüntü, merak, şaşırma vb. duygulardan hangisini vermeli? Öncelikle bu sorunun cevabını kendi içinizde bulmalısınız.

Bu soruyu cevapladıktan sonra merak ettikleriniz ve hobileriniz ışığında herhangi bir kategoriden kitap seçimi yapmalısınız. Kitap seçiminizi gerçekleştirdikten sonra öncelikle kitabın arka kapağında yer alan özet kısmını okumalı, kitabın size ne katacağını anlamalısınız. Ardından kitabın önsöz kısmına göz atmalı, kitapta içindekiler veya önsöz benzeri yazılar varsa, mutlaka bu yazıları da dikkatlice okumalısınız. Bu sayede kitabı nasıl bir bakış açısıyla okumanız gerektiğini daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Kitabı okurken, sessiz bir ortamda ve telefon ya da bilgisayarınızdan uzak bir şekilde okumalısınız. Etrafınızda dikkatinizi dağıtacak diğer ögeler de bulunmamalı. Kitap tek seferde değil de günlük okuma kapasitenize göre okumalı ve üzerine çıkmamalısınız. Ayrıca kitabı okurken, akıcı ve anlayarak okumanız da oldukça önemlidir. Okurken sizin için önemli olan yerlerin altını çizmelisiniz. Bu sayede daha akılda kalan bir okuma gerçekleştirebilirsiniz.

Kitabın Özetini Hangi Dille Yazacağınıza Karar Verin

Kitap özeti çıkarma konusunun en zevkli işlerinden biri de kitabın nasıl bir dille yazılacağına karar vermektir. Bu konuda seçim tamamen size kalmıştır. Kitabı ister arkadaşınıza anlatıyormuş gibi ister hocanıza veya aranızda resmiyet bulunması gereken bir kişiye anlatıyormuş gibi isterseniz de bir topluluğa sunuyormuş gibi bir dil kullanarak özeti çıkarabilirsiniz. Özet çıkarma amacınızı göz önünde bulundurarak, nasıl bir dille anlatacağınıza daha kolay bir şekilde karar verebilirsiniz.

Kitap Özeti Nasıl Yazılır? Yazarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kitap Özeti Nasıl Yazılır?
Kitap Özeti Nasıl Yazılır?

Kitap özeti çıkarma işinin yazılı olmayan ancak altın değerinde olan kuralları vardır. Bu kurallar ışığında özeti hazırlamak, her zaman için daha iyi bir sonuç elde etmenize yardımcı olur.

 • Özet, bir bütün halinde olmalıdır. Giriş, gelişme ve sonuç birbiriyle bağlantılı bölümler olmalıdır. Giriş bölümünde kitap hakkında ufak bir tanıtım yapılmalı, gelişme bölümünde kitabın konusu ele alınmalı ve bu bölüm merak uyandıracak şekilde yazılmalıdır. Sonuç kısmına gelindiğinde ise kitabın okuyucularına en son nasıl bir etki bırakacağını anlatmak gerekir.
 • Kitap özeti maksimum 2 sayfadan ibaret olmalıdır. Özeti uzun tutmak, kitap hakkında çok detaylı bilgiler verilmesine ve bu nedenle çekiciliğinin azalmasına neden olur. (Özetin 2 sayfadan fazla isteniyorsa, bu madde geçersizdir.)
 • Özeti yazarken kısa cümleler kurmalı ancak kısa cümlelerle çok şey anlatmalısınız. Gereksiz kelimeleri ve cümleleri özetten uzak tutmalısınız. Kitap hakkında bilgi vermeyen her türlü cümle, özetten çıkartmalısınız.
 • Kitap özetinde başrolde yer alan kişilerin bilgileri karşı tarafa iyi bir şekilde aktarılmalıdır. Bunun için de kişi analizini doğru bir şekilde yapmanız gerekir. “Ali her gün işe gider. Ali her gün yemek yer” gibi kişi analizleri yapmamalısınız. Daha çok “Ali çalışkan, dürüst, yardımsever ve işine bağlı” gibi karakteristik özellikleri ele almalısınız.
 • Özet içerisinde sürekli olarak birbirini tekrar eden kelimelerden kaçınmalısınız.

Kitap özetini yazma aşamasında yukarıda yer alan her maddeye büyük bir bağlılık göstermeniz gereklidir. Aksi halde kusursuz bir kitap özeti çıkarmak son derece zor olur. “Kitap özeti nasıl yazılır?” sorusu kadar, “kitap özeti neye yazılır?” sorusu da büyük önem taşır. Sıradan bir deftere kitap özeti yazmak hem uygun olmaz hem de özet çıkarma iştahınızı kaçırır. Bu yüzden uygun bir defter bulmak gerekir. Peki, kitap özeti yazmak için en uygun defter hangisidir?

Kitap Özeti Nasıl Bir Deftere Yazılır?

Kitap özeti yazarken, özeti çıkarmış olduğunuz defterin size o motivasyonu vermesi gerekir. Aksi halde düz bir deftere özet çıkarmak, özet çıkarmayı seven kişiye de son derece sıkıcı gelir. Özeti çıkarırken kitabın yazarı gibi havaya girmeli, kendi kitabınızı sunuyormuş gibi düşünmelisiniz. İşte sizi bu tür hislere ve motivasyona itecek olan Yazar Üçlüsü ürününü hemen aşağıda inceleyebilirsiniz.

[adace_shop_the_post ids=”6076″ id=”1588742934785″]

Özeti Kontrol Etmek

Kitap özeti çıkarma konusunun son ve en önemli aşaması, özeti kontrol etme aşamasıdır. Özeti kontrol ederken mutlaka dikkatli bir şekilde okumalı ve yazmak istediklerinizi tam olarak anlatıp anlatamadığınızı değerlendirmelisiniz. Özeti sanki başkası yazmış da siz değerlendiriyormuşsunuz gibi düşünerek okumalı, bu sayede tarafsız bir değerlendirme yapmalısınız.

Özette içinize sinmeyen veya yanlış yazmış olduğunuz yerleri mutlaka işaretlemeli, özeti okuduktan sonra bu bölgeleri düzeltmeyi düşünmelisiniz. Düzeltirken de nasıl en iyi şekilde yazabileceğinize odaklanmalı ve farklı cümlelerle bu bölgeleri anlatmayı hedeflemelisiniz. Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin tam olarak amacına ulaşıp ulaşmadığını da kontrol sırasında değerlendirmelisiniz. Özeti bitirdiğinizi düşündüğünüzde ise son bir kez hızlı bir şekilde okuyup, kontrol aşamasını tamamlayabilirsiniz. Bu sayede teknik açıdan kusursuz bir kitap özeti çıkarmış olursunuz.

Comments to: Kitap Özeti Çıkarma Teknikleri | Kitap Özeti Nasıl Yazılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.

Son Yazılar

Çizim yapmayı öğrenmek istemenizin birçok nedeni olabilir. Çizim yapmak bir öğrenme sürecidir ve bu süreç sizin isteğinize bağlı olarak hayat boyu devam edebilir. Çizim yapmada asıl beceri, ısrarlı pratiklerinizdir. Çizim yapmaya ve bu yolda kendinizi geliştirmeye dair bir adım attıysanız, yaptığınız pratiklerle zaman içerisinde istediğiniz kalitede çizimlere ulaşabilirsiniz. Çıktığınız bu yolda anahtar kelimeniz tekrarlama olabilir. […]
Hikayenin geçmişi tahmin edilenin de ötesindedir. Hikaye; deneyim, bilgi, inanç ve bakış açısını aktarmanın bir yoludur. İnsanlar yazının icadından önce sohbet ederken veya dedikodu yaparken anlatımlarını hikaye ile pekiştirmişlerdir. Hikaye anlatıcısı anlatımını eğlendirme, ilham verme, merak uyandırma ve bilgi verme amacıyla gerçekleştirebilir. Her hikayenin bir anlatıcısı olduğu gibi en az bir  dinleyicisi de bulunur. Hikaye […]

En Beğenilen Yazılar

 1. Ders Çalışma
 2. Kütüphane
Çizim yapmayı öğrenmek istemenizin birçok nedeni olabilir. Çizim yapmak bir öğrenme sürecidir ve bu süreç sizin isteğinize bağlı olarak hayat boyu devam edebilir. Çizim yapmada asıl beceri, ısrarlı pratiklerinizdir. Çizim yapmaya ve bu yolda kendinizi geliştirmeye dair bir adım attıysanız, yaptığınız pratiklerle zaman içerisinde istediğiniz kalitede çizimlere ulaşabilirsiniz. Çıktığınız bu yolda anahtar kelimeniz tekrarlama olabilir. […]
 1. Hikayeler
 2. Kütüphane
Hikayenin geçmişi tahmin edilenin de ötesindedir. Hikaye; deneyim, bilgi, inanç ve bakış açısını aktarmanın bir yoludur. İnsanlar yazının icadından önce sohbet ederken veya dedikodu yaparken anlatımlarını hikaye ile pekiştirmişlerdir. Hikaye anlatıcısı anlatımını eğlendirme, ilham verme, merak uyandırma ve bilgi verme amacıyla gerçekleştirebilir. Her hikayenin bir anlatıcısı olduğu gibi en az bir  dinleyicisi de bulunur. Hikaye […]
 1. Benden
Bazen bazı acılar dinmez sanıyorsun. O acı geçmeyecek, o acı asla dinmeyecek, hep orda kalacak, seninle kalacak. Vücudunda her hangi bir unzuru kaybetmek gibi, kolunun ya da bacağının kesilmesi gibi, gözlerini kaybetmek. Birinden bire dilsiz kalmak. Mesela bir derdini anlatamamak. Ömür boyu o yara hep kalacak, sızlatacak gibi. Kendine gelemezsin. Bütün benliğinle adadınya kendini ona. […]
 1. Benden
 2. Denemeler
  Sevdim… Sevmemem gerektiğini biliyordum, ama gönül bu işte, dinletemedim. Beni sevmeyeceğini bile bile sevdim. Öyle bir beklentim de yoktu zaten. Sadece yanımda olmanı istedim.   Kaktüsü dikenleriyle sevdiğim gibi, bütün kusurlarınla sevdim seni. İnsanı mükemmel yapan zaten kusurları değil mi? Canımın acıyacağını bile bile sımsıkı sarıldım sana. Yaralarımı sarman umuduyla.   Düşlerimde sakladım seni. […]

Fırsat Ürünü

Giriş Yap

Aramıza hoş geldin

Bazen Blog kendince yazdığın her şeyi paylaşabileceğin ve özgürce yazan yazarlarla etkileşimde olacabileceğin bir platformdur.
Son Aşama