28 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor

Filtrele

Langır Lingir Üçlüsü

30,00  20,00  KDV Dahil

Sevdik Sevindik Üçlüsü

30,00  20,00  KDV Dahil

2020 Üçlüsü

30,00  20,00  KDV Dahil

Dersler Üçlüsü

30,00  20,00  KDV Dahil

Göz Göze Üçlüsü

30,00  20,00  KDV Dahil

Zoraki Oyun Üçlüsü

30,00  20,00  KDV Dahil

Robot Üçlüsü

30,00  20,00  KDV Dahil

Yalan Yanlış Üçlüsü

30,00  20,00  KDV Dahil

Sanat Sever Üçlüsü

30,00  20,00  KDV Dahil

Üniversite Üçlüsü

30,00  20,00  KDV Dahil

Gerçekler Üçlüsü

30,00  20,00  KDV Dahil

Kadın Üçlüsü

30,00  20,00  KDV Dahil

Defter tutma alışkanlığı, geçmişten bugüne gelen, önemli kültürel öğelerimizden biridir. Her ne kadar defter özellikleri eskiye göre değişmiş ve gelişmiş olsa da, not tutma ihtiyacı tüm uluslarda ortak özellik halini almıştır. Okumaya düşkün gruplar beğendiği anekdotlar için defter tutarken, inşaatta çalışan bir ustamız aldığı ölçüleri unutmamak adına notlar almaktadır. Bazılarımız, defterleri tamamen bir araç olarak kullanırken, bazılarımız defterlerimize öyle özenle yazarız ki elimizde tuttuğumuz defter sanki bir kitap edasına bürünür. Bazılarımız için defter kullanmak, içimizi boşaltmak için bir arkadaşken; bazılarımız için defter kullanmak hatıralarımızı kalıcı hale getirecek bir belge bir anı koleksiyonu niteliğini taşır. Böylesi önemli amaçların gerçekleşmesini sağlayan defterlerin kaç çeşidi vardır? Defterlerin kullanım alanları nelerdir? Defter seçerken nelere dikkat edilmelidir?

DEFTER ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Hemen hemen her alanda ihtiyaç duyulan defterler amacına ve tasarım yöntemlerine göre çeşitlere ayrılmaktadır. Şekil olarak yani tasarım olarak defter çeşitlerini düşündüğümüzde boyut, kapak, dikiş, yaprak modeli ve kağıt yapısı gibi ölçütler dikkate alınarak farklı çeşitler ortaya çıkmaktadır. Okullarda A4 ve A5 defter boyutları tercih edilirken, ajanda ve özel tasarım defter modellerinde farklı boyutlar tercih edilebilmektedir.

Özel tasarım defterlerde en çok tercih edilen defter boyutu ise A5 defter boyutu iken, bu boyutun kolayca taşınabilecek olması ve çanta boyuna genellikle uygun olması avantajlarından faydalanılmaktadır.

Defter çeşitleri, içerisindeki sayfanın şekline göre de çeşitlere ayrılmaktadır. Çizgili, Kareli ve Çizgisiz Defter modelleri, defterin kullanım amacına göre seçilebilecek defter çeşitleridir. Bu üç tür arasından, her amaç için kullanma şansı sunan çizgisiz defter modeli diğer ikisinden çok daha fazla tercih edilmektedir. Bazen Defter tarafından da tercih edilen bu sayfa modeli, defterin istenilen her amaç için özgürce kullanılmasına imkan vermektedir.

DEFTERLERİN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Bir defter, sahibi hangi amaçla kullanmak isterse o amaç için üretilmiştir. Burada sorulması gereken soru “Defter kullanmak bize ne katar?” olmalıdır. Peki, defterlerin kullanım alanları, başka bir deyişle, defterlerin fayda sağladığı alanlar nelerdir?

Anı Defteri Olarak Defterler

Bir anı defteri tutmak, anılarımızın her zaman taze kalmasını sağlar. Zaman zaman tekrar tekrar okuduğumuz anılarımız, bizi hayatın gündelik zorluklarından çekip alarak geçmişe, o mutluluk dolu anlara götürür. Hatta böyle bir anı defteri sahibi olmak, ve defterimize özellikle güzel anılarımızı not etmek ve varsa fotoğraflar yapıştırmak, en zor günümüzde, kendimizi en üzgün ve yıkılmış hissettiğimiz zamanda hayata tekrar bağlanmamızı sağlar. Bizi motive eder.

Not Defteri Olarak Defterler

Defterler, hayatımızı üzerinde daha önce hiç düşünmediğimiz kadar çok noktada kolaylaştırmaktadır. Öğrenciyken ders notlarını, çalışırken toplantı notlarını ya da evdeyken alışveriş öncesinde alacaklarımızı not etmek için mutlaka bir not defterine ihtiyaç duyarız.

Unutmak istemediğimiz, daha sonradan yarayacağını düşündüğümüz bilgileri kaydederek, hayatımızı kolaylaştıran defterler, eğitim, iş ve ev hayatımızı daha başarılı hale getirir. Çünkü ne kadar zeki olursak olalım, not almadığımız takdirde tüm detaylara hakim olmamız mümkün olmayacaktır.

Günlük Defteri Olarak Defterler

Günlük defteri tutmak, hepimizin zaman zaman denediğimiz, bazılarımızın bunu alışkanlık haline getirdiği bir özel ilgi alanıdır. Günlük defteri tutmak aynı anda hem içimizi dökebileceğimiz tarafsız bir arkadaş bulmak hem de yaşadıklarımızı kolayca hatırlamamıza yardım eden bir hatıra defteri niteliği taşır. Bazen Defter uzman tasarım ekibi tarafından hazırlanan defter üçlüsü modelleri hem günlük defteri hem de anı defteri olarak kullanılmaya imkan sağlamaktadır.

İlham Kaynağı Olarak Defterler

Yazmayı seven kişilerin birçoğunun bir uğurlu nesnesi ya da imgesi bulunmaktadır. Yanlarında taşıdıkları küçük bir nesne onların ilham kaynağına kavuşmalarına yardımcı olur ya da öyle hissettikleri için o nesne yanlarında iken çok daha kolay yazarlar. Bu nesne bazıları için özel bir kalem iken, bazıları için ise çok hoşlarına giden bir defter olabilir. Bazen Defter tarafından tasarlanan kurgusal özellikteki özel tasarım defterler tam bir ilham kaynağı niteliğinde.

Yaratıcılığı Motive Eden Defterler

Hoşa giden bir kapak tasarımı bazen yaratıcılığın ortaya çıkarılmasında büyük bir etkiye sahip olabilir. Özellikle çizim yeteneği olan kişiler yine güzel tasarımlı bir deftere çizim yapmaktan zevk alırlar. Bu defterlere çizim yaparken çok daha iyi performans gösterirler. Bazen Defter ekibi tarafından hazırlanan tasarımlar yaratıcılığını konuşturmak isteyen çizim yeteneğine sahip kişiler de düşünülerek hem çizgisiz hem de A5 boyutta tercih edilmiştir. Bu özellikler hem çizim için gereken boş arka plan görüntüsüne imkan verirken; hem de kolay taşınabilir boy ile istenilen her yerde çizim yapma şansı sunmaktadır.

DEFTER SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Defter seçerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Defterin boyutu, tasarımı, şekli gibi özelliklerinin yanı sıra defterin estetik özelliklerinin de dikkate alındığı günümüzde defter seçimi yaparken aşağıdaki noktalar dikkate alınmalıdır:

Kullanım Amacına Uygun Olmalıdır

Bir defter seçerken, o defteri neden kullanacağınızı bilmeniz gerekmektedir. En ideal defter, amacına uygun seçilmiş defterdir. Tasarım yapılacak bir defterin çizgisiz defter modelleri arasından seçilmesi gerektiği gibi, düz yazı yazılması gereken defterlerin çizgili defter modelleri arasından seçilmesi amacına uygun seçimlerdir.

Gerektiği Kadar Kalın Olmalıdır

Bir defter, içerisine düşülecek notların niteliğine göre kalınlıkta seçilmelidir. Derste not alınacak olan bir defter ders içeriğine göre kalınlıkta seçilmelidir. Örneğin, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin içeriği ile Matematik dersinin içeriği için farklı kalınlıkta defterlere ihtiyaç duyulur.

Boyut Seçimi Yapın

Belirli bir amaç için en doğru boyutu tercih etmenin bir yolu da defter içeriği ve defterin kullanılacağı yere dikkat etmekten geçiyor. Küçük bir masada kullanacağınız bir defter için en uygun boyut A5 iken; çok fazla bilgi yazılacak defterler için daha büyük boyutlu tercih yapılmalıdır.

Dikişli Defter Seçimini Önemseyin

Defter sayfalarının daha uzun süre kopmadan bir arada bulunmasını sağlayan dikişli defter modelleri, günümüzün en sağlam modelleri arasındadır. Eğer çok fazla sayfası olan ve sayfanın ön ve arkasına not alınması gereken bir ihtiyaç için defter satın alma işlemi yapılacaksa spiralli modeller de seçilebilir.

Tarzınıza Uygun Olmalı

Kullanacağınız her defter, rengi, kapak tasarımı, şekli ve boyutu ile sizin tarzınızı yansıtmalıdır. Bu noktada özel tasarım defter modellerini incelemek ve bu modeller arasından seçim yapmak, hem kendinizi motive etmenizi hem de çok daha mutlu olmanızı sağlayacaktır. Sevdiğiniz bir deftere not düşmek, sıradan bir deftere not düşmekten çok daha mutluluk verici olacaktır.