Benden, Kütüphane, Tavsiyeler

Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapmak | Yurt Dışı Yüksek Lisans Rehberi

Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapmak

Yurt dışında yüksek lisans, henüz iş hayatına atılmadan önce kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde çıkmanıza yardımcı olacak eğitim seçeneklerinden biridir.

Ülkemizde birçok üniversite, her yıl binlerce yüksek lisans öğrencisi kabul eder. Kimi üniversiteler isimleri ve eğitimleri gereği yüksek lisans için büyük avantajken kimi üniversiteler ise sadece yüksek lisans diplomasına sahip olmanıza yardımcı olurlar. Yurt dışında yüksek lisans yapmak ise eğitim kariyerinizin artık farklı bir boyuta geçmesine, iş kariyerinizin de henüz yüksek lisansta iken çok daha iyi olacağı anlamına gelir.

İmkan varken, yurt dışı yüksek lisans yapmak, size dil, kültür, hayata karşı farklı bir bakış açısı ve birçok iş fırsatı doğuracaktır. Özellikle yabancı diliniz ciddi anlamda gelişecek ve iş fırsatları ardı ardına sıralanacaktır. Peki, yurt dışında yüksek lisans nasıl yapılır? Nereye başvurmak gerekir? Lisans diplomasının ne gibi özelliklerinin olması gerekir?

Yurt Dışı Yüksek Lisans Yapmak İstediğiniz Bölümler Neler?

Yurt dışı yüksek lisans oldukça uzun ve birçok detay içeren bir süreç olacaktır. Yurt dışında yüksek lisans yapmaya hazırlanan birçok aday ise ilk olarak kendilerine bir yüksek lisans defteri edinirler. Bu defter sayesinde yüksek lisans yapmak istedikleri, ülkeleri, bölümleri, planlarını ve daha birçok detayı not edebilirler. Siz de öncelikle bir yüksek lisans defteri edinerek, planlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Aşağıdaki yüksek lisans defterlerine biz göz atmanız öneririz.

[adace_shop_the_post ids=”6077,6079″ id=”1589609906073″]

Yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyen birçok aday MBA, IT ve mühendislik bölümleri üzerinde dururlar. Bu bölümler mesleki ve sosyal yabancı dilinizin ciddi anlamda gelişmesine neden olurlar. Ayrıca bu bölümlerin dünya çapında ve ülkemizde geçerliliklerinin son derece fazla olduğu söylenebilir. Söz konusu bölümlerin iş hayatında yerleri de oldukça fazladır. Haliyle hem ülkemizde hem de dünyanın birçok ülkesinde iş fırsatı bulmak mümkündür.

Yurt Dışında Yüksek Lisans İçin En Çok Tercih Edilen Ülkeler

Yuksek Lisans Fiyatları ve Maliyeti

Yurt dışında yüksek lisans konusunda ülke tercihiniz büyük önem taşır. Çoğu ülke yurt dışı konusunda hem Türkiye’den hem dünyanın diğer ülkelerinden gelen öğrencilere cazip imkanlar sunarlar. Yüksek lisans diplomalarının denkliklerinin dünyada geçerli olduğunu belirtirler ancak ülke faktörü, denklik konusunda da önemlidir.

Gelişmemiş ülkeler, Orta Doğu ülkeleri veya Güney Amerika ülkeleri gibi gelişmekte olan ülkelerde yapılan yüksek lisans pek bir işe yaramaz. Yüksek lisans konusunda gözü direkt olarak zirveye, yani gelişmiş ülkelere dikmek gerekir. Yalnızca bu şekilde elde edilen yüksek lisans diplomasının bir anlamı olur. Peki, yüksek lisans için en çok tercih edilen ülkelerdir?

Yüksek lisans için öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında Avrupa ülkeleri yer alır. Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya ve Hollanda, Avrupa’da yüksek lisans için en çok tercih edilen ülkelerdir. Bu ülkelerin yanı sıra Kanada, ABD ve Avustralya gibi ülkeler de yine yüksek lisans için en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alırlar.

Yurt Dışı Yüksek Lisans Tercihi Yapılması Gerekirken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Yurt dışında yüksek lisans yapılacaksa, tercih edilecek ülkelerin master programlarının kaç yıl sürdüğü ve öğrencilere çalışma izni verme gibi konular, en çok dikkat edilmesi gereken detaylardır.

Şuan için yurt dışında master programı konusunda en çok tercih edilen ülkelerin başında İngiltere gelir. İngiltere yüksek lisans için 1 sene gibi kısa bir süre tanır. İngiltere gibi 1 yıl yüksek lisans hakkı tanıyan birçok ülke mevcuttur ancak genel anlamda çoğu ülkede bu sürenin 2 yıl olduğu bilinir.

Çalışma izninin önem taşımasının en büyük nedeni, yüksek lisans programınızın devam ederken bir yandan da çalışıp, geçiminizi sağlamanızdır. Kur farkı nedeniyle yurt dışı yüksek lisans masrafları oldukça fazla olacaktır. Ayrıca söz konusu ülkelerde kazandığınız ücretler, sizin geçiminiz için yeterli olacak ve hatta para biriktirmenize bile yardımcı olacaktır. Biriktirdiğiniz paranın ise ülkemizde karşılığının 7 kat değerli olması, çalışma izninin önemi daha da arttıracaktır.

Yurt Dışı Master/ Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Ne yazık ki yurt dışında master eğitimi alabilmek adına öncelikle bir takım şartları karşılamak gerekir. Herkesin master programına katılması söz konusu değildir. Eğer aşağıdaki şartları karşılıyorsanız, yurt dışı master programına rahatlıkla başvurabilirsiniz.

Şartlar ise şu şekildedir:

  • Niyet mektubu,
  • İşyeri referans mektubu,
  • CV,
  • Akademik referans (en az 2 referans),
  • Not ortalamanızın 2.5 ve üzeri olması,
  • Master yapılacak ülkenin dilinin bilindiğine dair belge,
  • Türkiye’de lisans bitirmiş veya lisans son sınıf öğrencisi olmak.

Yurt Dışında Master İçin Aylık Giderim Ne Kadar Olur?

Yurt dışında master programı düşünmeden önce, mali anlamda planlamalarınızı yapmanız gerekir. Bütçe olarak yetersiz olmanız, lisans programınızın hayli zorlu ve o ülkede yaşam standartlarınızın ciddi anlamda düşmesine neden olur. Herhangi bir ülke belirtmeden sadece o ülkede yaşayabilmek adına aylık en az $1200 dolar civarı gelirinizin olması gerekir.

Eğer yurt dışı master programınız sırasında güzel bir iş bulursanız, eğitiminizi ve yaşamınızı o ülkede çok rahat bir şekilde sürdürebilirsiniz. Bu yüzden çalışma izni büyük önem taşır ve gereklidir. Aksi halde ailenizin durumu iyi değil veya bursunuz yoksa, yurt dışında yüksek lisans sizi son derece zorlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir