Benden, Kütüphane, Motivasyon

Yeni Yılda Hayat Değiştiren Kararlar Almak | 7 Önemli Karar

Yeni Yılda Hayat Değiştiren Kararlar Almak

Yeni yılda hayat değiştiren kararlar almak ve bu kararları yıl sonuna kadar yavaş yavaş uygulamak, yıl sonunda ise nelerin değiştiğine dair bir muhasebe yapmak, 2021 yılının hayatınız için önemli bir yıl olmasına olanak sağlayacaktır.

Yeni yılda alacağınız her karar, yıl sonunda mutlaka sizi farklı bir seviyeye taşımaktır. Tek yapmanız gereken bu karar sonucunda yaşayacağınız gelişim ve değişime inanmaktır. Doğru kararlar almak, size zevk veren mecralara adım atmak ve doğru yönü bulmak son derece önemlidir. Zevk aldığınız işi yapacağınız bir kararı almak ve bu noktada yola koyulmak, yeni yılda hayat değiştiren kararlar konusunda hem kendinizce hem de çevrenizde yaşayacağınız eşsiz bir değişime neden olacaktır. Peki, bu hususta ne gibi kararlar alınabilir? Bu kararlardan hangileri ciddi anlamda hayat değiştirir?

Defter Yazma Kararı Almak

Defter yazma kararı almak yeni yıla adım atarken alabileceğiniz en mantıklı ve en güzel kararların başında gelir. Kendinize özel bir defter almanız, defterin 360’ı aşkın sayfasının olması ve her gün bu deftere bir şeyler not etmek, 2021’in sonunda veya yıl sonunda başka bir yerde olmanıza yıl açar. Bu defteri ister yeni bir şey öğrenmek, ders çalışmak, günlük tutmak, kelime öğrenmek için kullanmak ve isterseniz de daha birçok amaçla kullanabilirsiniz.

Defteri istikrarlı bir şekilde doldurup, her gün deftere aldığınız notun bir sonraki gün daha üst seviyesini yazmak, gelişimi kaçınılmaz kılar. Bu nedenle defter yazma kararı, hayatınızı ciddi anlamda değiştirecek bir karardır. Bu konuda kendinizi daha özel hissedeceğiniz ve motivasyonunuzu yükseltecek defter modellerine aşağıdaki seçeneklerden belirleyebilirsiniz:

[ucludefter]

Sağlıklı Yaşama Dair Bir Karar Almak

Yeni yılda hayat değiştiren kararlar almak konusunda mutlaka atılması gereken adımlardan biri sağlığınıza dair olmalıdır. Unutulmamalıdır ki sağlık, bu hayatta sahip olduğumuz en büyük zenginliktir ve hiçbir maddi değer, sağlıktan gidenleri geri getiremez. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınıza dair, yaşantınıza dair veya sağlığınıza zarar veren alışkanlıklarınıza dair bir karar almayla seneye başlayabilirsiniz. Yağlı, hazır, fast food tarzı ve sağlığa zararlı olan birçok besini tüketmeyi bırakabilirsiniz.

Hareketsiz bir yaşantınız varsa spor yapmaya başlayabilir ve vücudunuzdaki değişimi sene sonunda net bir şekilde görebilirsiniz. Spor yapmak için illa fitness salonlarına gitmenize gerek yok. Kendinizce belirlediğiniz bir egzersizi her gün düzenli olarak yapmanız durumunda dahi sene başından sene sonuna kadar büyük bir değişim yaşarsınız. Bununla birlikte sigara içiyorsanız, bu konuda sağlık kurumlarında destek alıp, sigarayı bırakarak hem sağlığınız hem de bütçenizi koruyabilirsiniz. Bu tarzda birçok kararı sağlığınız için alabilir ve gelecekte yaşayabileceğiniz olası sağlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Yeni Bir Dil Öğrenmek İçin İlk Adımı Atmak

Yeni yılda hayat değiştiren kararlar almak konusunun vazgeçilmezlerinden biri de yeni bir dil öğrenmektir. Yeni bir dil öğrenmek ve bu dile İngilizce ile başlamak, hayatınızı değiştirebilecek bir karardır. Sene başında İngilizce veya herhangi bir dil öğrenmek için adım atmanız durumunda, sene sonuna kadar her gün öğrendiklerinizin üstüne koyarak ilerlemeniz, dil konusunda muhteşem bir gelişime yol açar. Dil öğrenmenin önemini Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun şu dizileriyle de daha iyi kavrayabilirsiniz:

En Azından Üç Dil Bileceksin
En Azından Üç Dilde
Ana Avrat Dümdüz Gideceksin
Çünkü Sen Ne Tarih Ne Coğrafya
Ne Şu Ne Busun
Oğlum Mernuş
Sen Otobüsü Kaçırmış Bir Milletin Çocuğusun

Bilindiği üzere birçok bilgi ve ilim artık yabancı kaynaklarda saklıdır. Türkçe kaynaklardan herhangi bir konu veya bir beceri hakkında bilgi almak istemeniz durumunda kaynakların çok sınırlı olduğunu görebilirsiniz. İngilizce başta olmak üzere diğer dillerde kaynak araştırması yaptığınızda uçsuz bucaksız imkanlarla karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte dünyada ortak dil olarak İngilizce’nin konuşulması nedeniyle dünyanın birçok ülkesinden insanlar, konular hakkında paylaşımlarını İngilizce olarak yaparak, diğer dünya ülkelerindeki insanlara aktarırlar. Sadece bu basit nedenden ötürü başta İngilizce sonrasında yabancı dil öğrenmek oldukça önemlidir.

İmkanlar Dahilinde Gezilebilecek Yerler Tespit Etmek

Yeni yılda hayat değiştiren kararlar almak konusunda gezmeyi de kararlarınızın arasına iliştirmeyi unutmamalısınız. Unutmayın ki her zaman için okuduklarınız değil, aynı zamanda gezerek gördükleriniz ve tecrübe ettikleriniz de size tahmin ettiğinizden de fazla veri katar. Bu nedenle “çok gezen mi bilir çok okuyan mı?” tartışmaları sürekli olarak yapılır. Yeni yılda hayatınızı ciddi anlamda değiştirmek istiyorsanız, mutlaka hem gezin hem okuyun hem de yazın. Bunları düzenli aralıklarla yapın ve sene sonunda geldiğiniz noktayı mutlaka gözlemleyin.

Gezmek için çok vaktiniz veya bütçeniz olmayabilir. Siz de vakit ve nakit imkanlarınızı bir kağıda yazın. Bu imkanları nasıl kullanabileceğiniz konusunda kafa yorun. Hatta bu imkanları genişletme yollarını arayın. Gezerek öğrenecekleriniz, bazı zamanlar parayla satın alamayacağınız verilerdir. Parayla satın alınamayacak kadar değerli olan bu öğrenilecek verilerin daima peşinden koşun.

Yeni Bir Beceri Edinmek

Yeni yılda hayat değiştiren kararlar almak adına beceri edinmek de mutlaka seçenekler arasında yer almalıdır. Herhangi bir konuda beceri edinmek, o konuya dair bilginizi en üst seviyeye taşımak ve o beceride uzmanlaşmak, hayatta beklemediğiniz kapıların açılmasına yol açabilir. O beceri ile uğraşan birçok donanımlı insanla tanışmanıza neden olabilir. Aynı zamanda hayata karşı bakış açınızı ciddi anlamda değiştirebilir. Yeni yılda edinebileceğiniz beceriler konusunda bir sınır yoktur. Programlama öğrenmek, bisiklet sürmeyi öğrenmek, yemek yapmayı öğrenmek, fotoğraf çekmeyi öğrenmek, yeni sistemleri öğrenmek ve daha birçok beceri öğrenilebilir.

Bir beceri öğrenmeye başladığınızda asıl dikkat etmeniz gereken nokta ise bu beceriyi öğrenirken sürekliliğe önem vermektir. Bir beceriye yoğunlaştığınız zaman sürekli olarak bu becerinin üstüne gidin ve her gün bir üst seviyeye çıkma konusunda gayret gösterin.

Eğitim Seviyenizi Bir Üst Seviyeye Çıkarmak Adına Karar Almak

Eğitim seviyesi hayatın devamlılığı ve hayata olan hazırlık adına oldukça önemli bir durumdur. Eğitim seviyesinin sürekli olarak ilerletilmesi, bireyin kendini geliştirme konusunda mutlaka sürekli olarak atması gereken adımlardan biridir. Eğitim seviyesi konusunda sadece akademik anlamda değil, diğer birçok pencereden bakarak kişinin kendini geliştirmesi gerekir. Her gün daha da üst seviyeye çıkmak için çabalaması ve bu konuda gayret göstermesi, sene sonunda istediği seviyeye gelmesine yol açacaktır.

Bununla birlikte yıl sonunda hedeflenen seviyeye ulaşıldığı zaman da yeni bir hedefin ufukta gözükmesi söz konusu olur. Yeni ve daha üst seviye bir hedef, eğitim seviyesi konusunda tahmin ettiğinizden de fazla gelişmenize yol açacaktır.

Hayalinizi Kurduğunuzu Objeyi Satın Almak İçin İlk Adımı Atmak

Kimilerinin hayallerini arabalar, kimlerinin motosikletler, kimlerinin evler ve daha birçok objeler süsler. Unutmayın ki parayla satın alınabilecek hiçbir şey ulaşılmaz değildir. Banka hesabınızda yeterli sayıların oluşması durumunda direkt olarak hayalini kurduğunuz objeyi rahatlıkla satın alabilirsiniz. Belki bu obje çok pahalı olabilir ve sizin geliriniz de şuan için yeterli olmayabilir. Tek yapmanız gereken nasıl daha çok gelir elde edeceğinizin peşine düşmektir. O objeye sahip olan kişilerin hayatlarını ve yaptıklarını irdelemektir.

En önemlisi de bu konuda bir adım atarak para biriktirmeye çalışmaktır. Boş ve önemsiz şeylere para harcamaktansa, paranızı bir kenarda tutarak her gün bu hedefinize daha da çok yaklaşabilirsiniz. Bu hedefinizin gerçekleşmesi için büyük tutarlar gerekiyorsa, bu tutarlara ulaşmak adına biriktirdiğiniz parayı veya öğrendiğiniz ya da sahip olduğunuz becerileri basamak olarak kullanabilirsiniz. Yeni yılda hayat değiştiren kararlar almak adına mutlaka detayları biriktirerek ilerlemek ve amaca ulaşmak adına çok çalışma gerekir.

Kişisel Gelişime Katkı Sağlayan Hobiler Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir