Benden, Denemeler, Motivasyon

Yeni Yıl, Yeni Hedefler, Yeni Umutlar

Aralık,en sevdiğim ay. Hele gökyüzünde güneş, yerde kar hafif erimek üzereyken sıcak çikolatamı alıp pencerenin karşısında oturmak yapmaktan en çok hoşlandığım şeyler. Zaman zaman kendimize ufak ödüller vermek günlük hayatın koşuşturmacasında bir dinlenme arası olabiliyor. Bunun için kendimize bir şans vermeliyiz.

Yeni yıla sayılı günler kaldı. Yeni bir yıla girerken umutlarımızı,hayattan isteklerimizi,beklentilerimizi tekrar gözden geçirmek,yeni yılla birlikte yenilenmek,amaçlar belirlemek o seneyi daha verimli geçirmenizi sağlar. Yaşadığımız hayatı verimli ve üretken bir şekilde geçirmezsek günlük hayatın kaosu içerisinde yorulabilir,ertelemelerle birlikte yapmak istediklerimizi hiçbir zaman yapamadan koca seneyi bitirebiliriz.

Oysaki verimli bir sene demek verimli bir sen demek. Verimli bir sen mutlu bir sen demek.

Hızlı bir şekilde popülerlik kazanan Bullet Journaller ve Planerleri planlama için kullanabilirsiniz. Farklı dizaynlarla oluşturulmuş,zevkinize göre edinebileceğiniz diğer defterleri de kendiniz süslemeler, stickerlar ile daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.Bu sayede planlama yapmak daha eğlenceli bir hâl alabilir. Günlük,haftalık ve aylık planlar kişinin kendisini daha güvende hissetmesini sağlar. En kötü plan bile boşlukta hissetmekten iyidir. Çünkü yoldayken yapmış olduğunuz kötü bir plan bile size tecrübeler kazandıracaktır. Hatta şu an bu yazıyı okuduysanız hemen elinize bir kağıt kalem alın ve 2020 senesinde yapmak istediklerinizi kategorilendirerek yazmaya başlayın.Örneğin; Okul alanında yapmak istediklerim,iş alanında varmak istediğim nokta,bu sene katılacağım seminerler,bu sene katılacağım konser,tiyatro ve festivaller gibi.Bunu yaptıktan sonra temize çekip görebileceğiniz bir yere asın,sürekli görebileceğiniz bir yer. Mesela en çok odanızda zaman geçiriyorsanız odanızın duvarına,lezzetli yemekler yapan biriyseniz ve mutfakta zaman geçirmeyi seviyorsanız buzdolabına yapıştırın. Değişmeye izin verin,yenilenmek için zaman tanıyın kendinize.Umut etmek öyle sihirli bir şey ki en çaresiz kaldığınız anda bile sizi ayağa kaldırabilir. Bir de bu umutlarınızı sürekli kendinize hatırlattığınızı düşünün ?

Yeni yılla birlikte yapmanız gereken ama ertelemekten dolayı bir türlü başlayamadığınız işlerin kapısına yeşilli kırmızılı yılbaşı süslerinden asın, daha güzel görünsün yüreğinize. Hayallerinize güzel kokular sürünün,beklenti ve ideallerinize hediyeler sunun. Kurdelesini kendi ellerinizle,heyecanla ve merakla çözebileceğiniz hediyeler olsun bunlar. Aslına bakarsanız yeni yıl tüm bunlar için sadece bir ortam hazırlar. Yeni yıl sihirli değildir,sihirli olan sizin aklınız ve kalbinizin yaptığı gerçekçi işbirliğidir. Deriz ya hani hazır zaman gelmişken diye hah işte hazır gelmiş dayanmışken kapımıza bahanemiz olsun. Yıl başı bir insan değil size kapıyı açacak kapıyı siz açacaksınız yılbaşı sadece metaforik bir algı. Algılarınızı kötü şeylere yöneltirseniz, kötülükler sizi bulduğunda ben zaten biliyordum dersiniz. Oysaki iyi algısı en azından size kendinizi iyi hissettirir. Bu yüzden,kalbiniz kırılacağına,olumsuz yargılarınızı kırın ve bu sene iyiye odaklanın. Umarım yeni yıl sizin için yeni hedefler ve yeni umutlara vesile olur..

Yazımın sonuna gelirken sizlere mevsime uygun bir şarkı önermek istiyorum Bing Crosby; , I’ll be home for christmas.

Dipnot. Eski şarkıları daha çok seviyorum daha samimi,daha sıcak geliyor

Hepinize lavanta kokulu bir gün diliyorum..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir