Benden, Ders Çalışma, Kütüphane, Tavsiyeler

Vizelere Nasıl Çalışılır? | Vizelere Nasıl Çalışmalı? | Çalışma Teknikleri

Vizelere Nasıl Çalışılır?

Vizelere nasıl çalışılır? sorusunun cevabını bilmiyor olabilirsiniz. Daha önce hiç vize sınavına girmemiş olabilirsiniz. Vizelerden AA not almak için yapmanız gerekenler hakkında en ufak bir fikriniz olmayabilir. Bu gibi problemler sizin için herhangi bir endişeye neden olmamalıdır. Vizelere son derece kolay teknikler ile hazırlanıp, istenilen harf notu rahatlıkla alınabilir. Tek yapmanız gereken, vizelere nasıl çalışmalı? sorunuza vermiş olduğumuz cevaplara sadakat göstermenizdir. Gelelim etkili vizelere çalışma yöntemlerine

Psikolojik Olarak Ders Çalışmaya Odaklanın

Vizelere Nasıl Çalışmalı?

Vizelere Nasıl Çalışmalı?

Vize haftasına yaklaştığınız andan itibaren, ders çalışma psikolojisine girmeniz gerekir. Aşağıda yer alan yöntemlerin %100 başarı vermesi için bu adımın uygulanması ve bu motivasyona sahip olunması çok önemlidir.

Ders çalışmak, size dünyanın en zor işlerinden biri olarak gelebilir. Notlarınızı anlayamamanız ve okuduklarınızın akılda kalıcı olmadığını düşünmeniz son derece doğaldır. Bu durum ders çalışmanın ilk evresidir ve herkesin başına gelir. İlk evreyi aşmanız durumunda, diğer evrelerde ders çalışmanın ne denli zevkli bir etkinlik olduğunu göreceksiniz.

Vizelerin ve ders çalışma sürecinin geçici bir süreç olduğunu unutmamalısınız. Bu süreyi gözünüzde büyütmemeli ve olaya karamsar bakmamalısınız. Vizelere etkili bir şekilde çalışan arkadaşlarınızın sınavdan yüksek not aldıktan sonra, notlarını tüm cihana duyurmak için büyük çaba göstereceklerini ve düşük not alırsanız, size bu konuda nispet yapacaklarını unutmayın. Bu tür şeylere takılmıyor olsanız dahi karşı tarafa başarılı bir öğrenci olduğunuzu bildirmeniz, size karşı yapılan nispetin sona ermesine neden olacaktır. Öte yandan, “vizelere nasıl çalışır?” sorusunun cevabını arıyorsanız ve bu yazıyı okuyorsanız, zaten siz bu psikolojiye girmişsiniz demektir.

Vizelere Nasıl Çalışılır ve Nereden Çalışmaya Başlamak Gerekir?

Vizelere çalışırken öncelikle hangi sınavınızın hangi gün olduğunu bir kağıda not etmelisiniz. Sınav psikolojisine ve motivasyonuna girebilmeniz adına bu son derece önemli bir detaydır. Ardından biraz araştırma yapmanız gerekir. Ayrıca ders hocalarınızı iyi tanımanız ve ne tür kişiliklerinin olduğunu bilmeniz de büyük önem taşır.

Vizelere çalışmaya başlarken ilk adım olarak geçmiş sınav sorularını bulmayı deneyebilirsiniz. Çoğu üniversitede vize ve final soruları öğrencilerin elinde dolaşır. Bu sorular hocaların geçmiş yıllarda sordukları sorulardır. Kimi öğrenciler sınav esnasında belli etmeden kağıdın fotoğrafını çeker kimi öğrenciler ise soruları aklında tutar ve sınav çıkışı hemen bir kağıda not eder. Bu yüzden mutlaka geçmiş yılların soruları üst sınıflarda bulunur. Üst sınıftaki arkadaşlarınızdan veya üst sınıflarla bağı olan arkadaşlarınızdan bu soruları isteyebilirsiniz.

Soruları aldıktan sonra rehavete kapılmayın. Bu soruların tekrar karşınıza çıkma ihtimali oldukça düşüktür. Soruları araştırmamızın ve bulup değerlendirmemizin temel sebebi, dersin hocasının soru tarzını anlayabilmektir. Vizelere nasıl çalışılır? sorunuzun en önemli yerlerinden biri bu kısımdır. Geçmiş sınav soruları ile hocanızın ne sorup ne sormayacağını büyük ölçüde tahmin edebilirsiniz. Hocanızın soru tarzını anladıktan sonra ikinci adıma geçmelisiniz. Bu arada hocanızın geçmiş dönem sorularını bulamıyorsanız, üst sınıflardan hocanızın soru tarzı hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Kendinizce Bir Sınav Hazırlayın

Vizelere hazırlanmak ve yüksek puan almak için bu adımı mutlaka uygulamalısınız. Geçmiş dönem sınavları hakkında bilgi aldıysanız, ders notlarınızı açıp her sayfanın başlıklarını ayrı ayrı incelemelisiniz. Sonrasında önemli olan başlıkların yanına bir yıldız koymalısınız. Zaten dersleri de takip ettiyseniz, hocanızın hangi konular üzerinde fazlasıyla durduğunu bilirsiniz. Bu yüzden önem taşıyan konuları tespit etmeniz son derece kolay olacaktır.

Önemli başlıkları incelemenizin ardından tek tek başlıkları ve içeriklerini okumalı, anlamaya çalışmalısınız. Okuma ve anlama kısmını bitirerek, boş bir defter çıkarıp, kendi kendinize sorular hazırlamalısınız. Hazırlayacağınız sorular, önemli konu başlıklarının en can alıcı noktaları içermelidir. Örneğin; herhangi bir başlığın tanımını yazarak, altına birkaç kelime ile cevabı yazabilirsiniz. Ayrıca kendi kendinize ders notlarınızdan test soruları da hazırlayabilirsiniz. Hocanızın test veya klasik seçimine göre soruları hazırlamanız daha etkili olacaktır.

Soruları ve cevapları hazırladıktan sonra öncelikle kendinizi bir sınava sokmalı ve cevapları tek tek başka bir sayfaya not etmelisiniz. Ardından kendi cevap anahtarınıza göre cevaplarınızı kontrol etmeli ve o ders için hangi seviyede olduğunuzu tespit etmelisiniz. Bu sayede eksiklerinizi görüp, o noktalara ağırlık verebilirsiniz.

İyi Bir Ders Çalışma Defteri Edinin ve Defteri Düzenli Bir Şekilde Kullanın

Vizelere nasıl çalışılır? sorusunu araştırıp, etkili bir çalışma tekniği öğrendiğinizi düşünüyorsanız, bu teknikleri sıradan defterler üzerinde denememelisiniz. Seçtiğiniz defterin, ders çalışmak için sizi isteklendirmesi ve bu konudaki iştahınızı kabartması gerekir. Aşağıdaki defterlerin ders çalışmak ve vizelerden AA almak konusunda size çok yardımcı olacağını söylemek isteriz.

[urunikili]

Defteri kullanırken savruk bir şekilde kullanmamanız gerekir. Bu durum kafanızın daha çok karışmasına ve ders çalışma iştahınızın azalmasına neden olur. O yüzden iyi bir defter seçimi ve düzenli defter kullanımı önemlidir.

Anlamadığınız Noktaları Arkadaşlarınıza Sorun

Çalışma süreciniz içerisinde anlamadığınız noktalar olabilir. Bu tür durumlarda pes etmemeniz, başarının en önemli anahtarlarından biridir. Anlamadığınız yerleri mutlaka arkadaşlarınıza veya üst sınıflara sormalısınız. Arkadaşlarınız rekabet ortamı nedeniyle size yardımcı olmayabilir ancak üst sınıflar bu sınavı çoktan atlattıkları için rekabetin içinde yer almazlar. Bu yüzden size çok daha iyi bir şekilde yardımcı olurlar. Ayrıca hocalarınızdan da yardım alma imkanınız varsa mutlaka bu imkanınızı kullanın.

Sosyal Medyadan Uzaklaşın ve Oyunları Silin

Vizelere nasıl çalışılır?” sorusu hakkında yaptığınız araştırmanın sonucunun olumlu olmasını istiyorsanız, sosyal medyayı geçici süre hayatınızdan çıkarmalısınız. Sosyal medya, birçok insanı ve sınıf arkadaşlarınızı takip etmenize yardımcı olan bir ortamdır. Herkes vizeleri sizin kadar umursamayabilir. Bu yüzden sosyal medyada sürekli olarak paylaşım yapıp, şevkinizi kırabilir. İşte bu tür durumlardan etkilenmemek için sosyal medyayı hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Bunun yanı sıra telefonda ve sosyal medyada geçirdiğiniz vakit, büyük ölçüde azalmalıdır.

Yapılan bilimsel araştırmalar, telefonda, oyunlarda ve sosyal medyada geçirilen zamanın, gün içerisinde odaklanma problemlerinin artmasına neden olduğunu kanıtlamıştır. Bu tür etkinlikler, derslerinize odaklanmanız için büyük bir engeldir. Ayrıca günümüzde birçok ünlü, herhangi bir içerik veya ürün üretecekleri zaman, kendilerini dış dünyadan ve sosyal medyadan tamamen arındırırlar. Başarı sırlarının da genel olarak bu yöntem olduğunu dile getirirler.

Hangi Ortamda Ders Çalışacağınızı Belirleyin

Vizelere nasıl çalışmalı veya vizelere nasıl çalışılır?” sorularının kilit noktalarından biri de çalışma ortamıdır. Öncelikle konfor alanınızdan çıkmanız gerekir. Konfor alanınızda çalışmaları sürdürmeniz, dikkatinizin çok daha çabuk dağılmasına neden olur. Mutlaka uğraşacak bir şeyler bulur ve dikkatinizi farklı yönlere kaydırırsınız. Halk kütüphanesi, okul kütüphanesi vb. tamamıyla sessiz olan yerler, çalışma iştahınızın maksimum seviyeye çıkmasına neden olur. Ayrıca evinizde veya kaldığınız odada ses olması, okuduklarınızı anlamamanıza yol açacaktır.

Ders Çalışma Süresi

Vizelere nasıl çalışılır?” sorusu hakkında dikkat etmeniz gereken son madde ise ders çalışma süresidir. 5-6 saat derse gömülüp, hiç ara vermeden çalışmanız, verimli bir çalışma olmaz. Zaten bir süre sonra okuduklarınızı anlayamazsınız. Bu yüzden 45 dakika veya 1 saat kadar çalışıp, 10 dakika ara verip, tekrar çalışmaya devam etmelisiniz. Böylelikle beyninizi de dinlendirerek çalışmalarınızı sürdürür ve verimli bir şekilde ders çalışmış olursunuz. Çalışma esnasında yanınızda atıştırmalık bulundurmanız, bu aktivitenin biraz daha eğlenceli bir hal almasına fayda sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir