Benden, Denemeler

Varoluşsal Hafta Sonu Klasiği

Yorucu bir haftanın, hastalıkla boğuştuğum bir hafta sonunda dizi, film, kitap üçlüsünün doyumsuzluğu içindeydim. Otuz, kırk dakikalık dizilerin ilk on yirmi dakikasını izleyip sonra diğerine geçiyor ve bundan müthiş bir haz alıyordum. Sonra öğrencimin hediye ettiği bir Orhan Pamuk kitabı olan Yeni Hayatı elime alıyor ve tabiki yine dizi aralarında yeni hayatını bulmak üzere olan bir gencin hayatını okuyordum.

Tüm bunları niye bu kadar aceleyle yaptığımı düşündüm sonra. Neydi? Yetişememek korkusu mu? Neye? Hayata mı? Yeni hayata mı? Her neyse bu yeis içinde mutfağa gidip biraz atıştırmak istedim. Hasta olduğumu söylemiştim sanırım. Geçmeyen türden bir hastalık olduğunu da belirteyim o zaman.

Çağdaş hayatta insanın en büyük kaygısı nedir? Hangi anksiyetik durum güzel şeyler yaparken bile bu kaygıyı içimize sokmuştu? Belki daha farklı bir dünya düşlemek…

Hımmm…

C vitamini. Çokça C vitamini fikri dolduruyor aklımı… Aynı anda yine mantarlı parmesanlı soyalı bir makarna fikri. Neydi şimdi bu? Yine aynı anda birden fazla yapma hoşluğu.Gerçekten hayatımın her anını ele mi geçirmişti? Kaos, yeis ve atalet üçlüsünü bi anda yaşamak niyeti beni dinlendiren şeydi sanırım bu cumartesi. Cumartesilerim hep bu tarz düşüncelerle geçer.? Hem her şeyin bitip tükendiğini hem de her şeyin henüz kaynağında olduğumu düşünür dururum.

Durur ve penceremden dışarı bakar, yollara insanlara ve gökyüzüne ( bu sıralama nadiren değişir ) “yetmek” fiilinin neyi ne kadar karşıladığını düşünürüm. Sonra yorgun düşen zihnimi alır tekli kanepemde kitap elimde okumaya devam ederim… Okur, okur, okur, izler,izler,dinler ve cumartesi muhasebemi kapatırım. Ertesi günün hayalini kurmak da geceye kalır. Pazar günü ise benim için sadece aşktır. Sadece ve tüm benliğimle. Artık ne koyarsanız yerine odur işte.

Psikolojik danışman olarak öğrencilerime bir şeylere, olaylara ve insanlara fazla anlam yüklemeyin derim hep. Oysa Victor Frankl’ın anlam için söyledikleri gelince aklıma hayatının anlamını bulmak için yaşa,nerde neyde bulduysan osun cümleleri geliyor devamında içimden. Doğru şeylere,doğru zamanlarda yüklediğiniz anlamlarla dolu bir hafta sonu dilerim..❄❄❄

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir