Benden, Ders Çalışma, Kütüphane, Motivasyon

Sınav Stresiyle Başa Çıkmak

Evet arkadaşlar yoğun geçen bir sınav haftasından sonra hepinize yeniden merhabalar… Yeni okula gectigim için hocaların sınav ve puanlama tarzını bilmiyorum dolayısıyla da kaç alacağimi tahmin edemiyorum ama genel anlamda iyiydi özellikle sayısal dersler güzeldi.

Bu hafta size ben STRES den bahsedeceğim. Şöyle ki ben sürekli yani 11 senelik okul hayatım boyunca her sınavda heyecan stres ve korku yaşardım. Ancak artık yavaş yavaş baş etmeye stresimi yenmeye başladım galiba. Çünkü artık bildiğim sorulari yanlış yapmıyorum ! Evet doğru okudunuz ben hep bildiğim sorulari korkudan ve heyecandan olsa gerek sürekli yanlış yapardım ve her sınav sonrası bunun pişmanlığını yazıyordum. Artık bu denli yok ama. Zaten sıfır kaygı sıfır heyecan diye bir şey yok dozunda olunca bana çalışma isteği ve azim veriyor. Tabi bunu kontrollü tutmak çok da kolay değil ama asıl marifet de zaten zoru başarmak tabi. Şimdi ben kendi stresimle nasıl baş ettiğimi maddelerle açıklayacağım bu yazıda sadece ilk maddeyi aciklayacagim diğer yazılarda diğerlerini de görürsünüz.

Bu arada Instagram hesabıma da bana dm yoluyla siz kendi stresinizle nasıl baş ediyorsunuz benimle paylaşın ben de yazımda size yer vereyim.

Derin Nefes Almak:

Evet çok klişe olabilir ama bende en işe yarar yöntemlerden biri bu çünkü aşırı derecede rahatlıyorum bunu yaparken. Şöyle ki sınavda ya da sınava çalışırken kaygıdan dolayı dikkatim dağılıyor ve odaklanamıyorum. Dolayısıyla hemen dikkatimi toplayıp sınava devam etmem gerekiyor. Ben de hemen derin bir nefes alıp ou vücudumda ciğerlerimde hissediyorum ve bunu birkaç defa denemenin sonunda başarılı bir şekilde tamamlıyorum. Ama ilk zamanlarda böyle değildi. Ilk zamanlarda nefesimle birlikte düşüncelerimi de zihnimde kontrol etmeyi öğrendim. O da şöyle hani kötü olumsuz şeyler yapamayacağım düşüncesi çok oluyordu bende ancak ben o düşüncelerden kurtulmam gerektiğini bu düşüncelerin zihnimde yeri olmadığını olursa bildiğimi yapamayacak kadar kötü bir duruma düşeceğimi biliyordum ve bu kötü düşünceleri atıp yerine çalıştığım için yapabileceğimi her şeyin üstesinden gelecek kadar güçlü bir birey olduğumu falan söylüyordum ve sonunda sınav kağıdına geri dönüyordum. Tabi tüm bunları yapmak 1-2 dakikadan fazla olmamalı. Aksi halde sınavı yetiştiremeyiz.

Evet bugünlük de bu kadar diğer bir yazıda görüşürüz ❣

author-avatar

daffyducksblog Kimdir?

11.sınıfa gidiyorum ve hedefim tıp fakültesini kazanmak. Bu yolda benim gibi bir çok arkadaşım vardır eminim ki . Umarım hepimiz istediğimiz yerleri kazanırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir