Benden, Kategorisiz, Kütüphane, Motivasyon, Tavsiyeler

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir? Ne Yapmak Gerekir?

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir? Ne Yapmak Gerekir?

Sizlerle özgüven eksikliği nasıl giderilir, gidermek için ne yapmalıyız yazıda paylaşacağım. Özgüven eksikliği sorununu çözmeden önce kendine teşhis koymalısın. Sorununun özgüven eksikliği olduğuna önce karar ver. İnsanlara hayır demen gereken yerlerde hayır diyemiyorsan ve kendini yetersiz hissediyorsan biraz düşünmelisin. Çünkü sende özgüven eksikliği olabilir. Bu rahatsızlık önemsenmeyecek gibi değildir.

 

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir? Ne Yapmak Gerekir?

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir? Ne Yapmak Gerekir?

 

Bizim hem sosyal hayatımızı hem de özel hayatımızı etkiler. Hatta ileride başka sıkıntılara neden olabilir. O yüzden bu rahatsızlığın farkına vardığın ilk anda hemen karşı koymanın yollarını araştırmalısın. Özgüven eksikliği başlangıcı genelde küçük yaşlarda oluşur. Ama lise hayatında, üniversite hayatında yetişkinliğinde de bazen peşini bırakmaz.

Ergenlerde Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

Özgüven eksikliği nasıl giderilir sorusundan önce,  belirtileri kendinizde var mı ona bakın. Özgüven eksikliği nedir ve Özgüven eksikliği belirtileri nelerdir konusu hakkında açıklama yapalım. Belirtileri kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Ama genel olarak temel belirtiler şu şekildedir:

 • Az konuşma
 • Her olaya olumsuz yönden bakma
 • Yüksek seviyede kırılganlık, alınganlık
 • İnsanlara karşı güven eksikliği
 • Hayal kurma gücünün ortadan kaybolması
 • Kendini beğenmeme
 • Agresif hal ve tavırlar
Ergenlerde Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

Ergenlerde Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

 

 • Halsizlik ve sıkılganlık hissi
 • Konularda kararsızlık
 • Yıkanmama ve mutsuzluk
 • Suç işlemeye özenmek
 • Çevresindekilerin kendisine kötülük yaptığını düşünme
 • Kötü niyetleri görememe
 • Sürekli kâbus görme
 • Ağlama nöbetleri

Saydığımız bu belirtilerden eğer sende de varsa bilmelisin ki özgüven eksikliğin var. En önemli husus bu rahatsızlığı kendinde fark etmendir. Çünkü bazı kişiler ne yaparsan yap rahatsızlıklarını inkâr ederler. Sosyal hayatını da aşırı etkileyen bu belirtilerden kurtulmak istemez misin? Cevabın koca bir evetse, iş sende bitiyor.

Özgüven Eksikliğinden Kurtulma Yolları

En çok merak edilen özgüven eksikliği nasıl giderilir sorusunun, cevabını vereceğim. Özgüven eksikliği tedavisi aslında sizde saklıdır. Sana bir ilaç ismi vererek kurtulun diyen hiç kimseyi bulamazsın. Çünkü özgüven eksikliğinin ilacı kendinsindir. İçindeki mükemmel olma isteğinden, mükemmeliyetçi tavrından taviz vermelisin. Sen kendine özelsin, kendindeki özel detayları görmeli, keşfetmelisin.

 

Özgüven Eksikliğinden Kurtulma Yolları

Özgüven Eksikliğinden Kurtulma Yolları

 

Hayatta başınıza kötü olaylar gelebilir. Bazı durumlarda istediğiniz sonuçlara ulaşamamışta olabilirsin. Ama olayın iyi tarafını düşünerek veya ilerde daha olumlu bir durumu düşünerek olayı küçültmelisin. Her olayda olumsuz düşünceler düşünmek, psikolojine hasar verir. Seni sıkıntıya, derde ve bunalıma sokar. Bir kere olaylara olumlu tarafından düşünmenin keyfine varmalısın. Olumlu düşüncelerin hem senin psikolojine hem de sosyal hayatına olan faydalarını göreceksin.

Özgüven eksikliği nasıl giderilir yazımıza tavsiyelerimizle devam etmekteyiz. Her insan her olayda başarılı olacak diye bir kural yok. Sen kendinin yapabildiği ve başarılı olduğu işleri listelemelisin. Kendi öz güveninin yükseltmelisin. İyi olduğun konularda kendini geliştirmeli ve kendini görmelisin. Ancak sen kendini görürsen, çevrendekiler de sendeki değişimi göreceklerdir.

 

Özgüven Eksikliğinden Kurtulma Yolları

Özgüven Eksikliğinden Kurtulma Yolları

 

Kişisel bakımına ve giyim kuşamına da dikkat etmelisin. Moralini arttırmak için kendini güzel hissetmen büyük önem taşır. Kendini nasıl güzel hissedeceksen o şekilde giyinmelisin. Kendini seversen, kendindeki güzel özellikleri fark edersen hayat daha güzel bir hal alacaktır. Kendine hoş bir hobi edinmelisin. Bu hobi sayesinde başarabildiğini ve keyif aldığını göreceksin.

Üniversitede Özgüven Eksikliği

Üniversitede de özgüven eksikliği problemi yaşayanlar, özgüven eksikliği nasıl giderilir sorusuna cevap aramaktadır. Özgüven eksikliği çevrenizdeki insanların size verdiği tepkiler sonucunda da oluşabilir. Bir konu hakkında konuşulurken kendi fikrini söylemekte çekingenlik yaşıyorsan ve kalabalık sosyal ortamlardan kaçıyorsan, özgüven eksikliği yaşıyor olabilirsin. Özgüven eksikliği neden olur dersen, sebebi bilinen veya bilinmeyen birçok durumdan dolayı olabilir diyebilirim.

 

Üniversitede Özgüven Eksikliği

Üniversitede Özgüven Eksikliği

 

Bir konu hakkındaki fikrini sırf çevrendekilere rezil olma korkusu yüzünden içinde tutma. İçindeki ses seni bir kere alt ettiğinde, bunun devamı gelecektir. Sen fikrini içinde tutma ve başkalarının da duymasına izin ver. Bunu başardığında artık iç sesini yenmiş olacaksın. Kendini yetersiz görme ve özellikle yeni tanıştığın insanlara karşı öz güvenini göster.

 

Üniversitede Özgüven Eksikliği

Üniversitede Özgüven Eksikliği

 

Üniversiteye yeni başladıysan ve yeni arkadaşlar edindiysen, kendini doğru anlatman ve iç sesine kapılmaman için güzel bir fırsat olacaktır. Hata yapmaktan sakın ola ki korkma! Korkma ki cesur bir şekilde kendi hikâyeni yaz. Hata yaptıkça doğrularının arttığını kendin göreceksin. Özgüven eksikliği nasıl giderilir soruna verdiğimiz cevabı kendinde bularak deneyimlemelisin. İç sesine izin verme ve başarılarını erteleme.

author-avatar

Büşra Kutlu Kimdir?

Yazmaya her zaman ilgim oldu. Kişisel yazılarımın haricinde internet üzerinden Freelancer İçerik Yazarlığı da yapmaktayım. Bu işi SEO kurallarına göre yapmaktayım. Makale yazmak benim için her zaman çok güzel bir hobi oldu. Yazmak kadar okumayı ve kendimi geliştirmeyi de başardığımı düşünüyorum. Yazılarımda sizlerle buluşmak dileğiyle...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir