Benden, Kütüphane, Tavsiyeler

Okula Yeni Başlayacak Çocuk Nasıl Hazırlanmalı? Çocuğa Karşı Davranış Nasıl Olmalı?

Okula Başlayacak Çocuk

Okula başlayacak çocuk, okula başlamadan önce aklında birçok soru işareti ve şüpheyle okula başlama sürecine hazırlanır. Özellikle velisi tarafından okula başlaması konusunda hazırlık yapılmayan çocuklarda bu endişe ve soru işaretlerinin daha fazla olduğu görülür.

Haliyle bu durum çocuğun okula adapte olmasını ciddi anlamda geciktirir. Hatta bazı çocuklar okuldan tamamen uzaklaşmak isterler. Bir çocuğun bu tür duygu ve durumların içine girmesi ise okuma yazma gibi temel becerileri kazanmasında büyük bir engeldir. Bu yüzden okula başlayacak çocuk veli tarafından ciddi bir hazırlık sürecine tabi tutulmalıdır.

Psikolojik olarak okula güzel bir şekilde hazırlanan çocuk, öğrenme konusunda problem yaşamaz. Derslerde maksimum verim gösterir ve okuma yazma gibi önemli temel becerileri kolaylıkla edinir. Peki, okula hazırlık konusunda nereden başlamak gerekir?

Okula Başlayacak Çocuk Defter ve Kalem Kullanmayı Bilmeli

Okula başlayacak çocuk defter ve kalem kullanırken zorluk çekmemelidir. Bu materyalleri kullandığı ilk yer okul sırası olmamalıdır. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa, öğrenme süreci ciddi ölçüde gecikir ve okuma yazma becerilerine ilişkin verilen eğitimden herhangi bir şey anlamaz. Öncelikle çocuğunuzun seveceği bir defter almalı ve renkli bir kalemle, kalem tutmasını sağlamalısınız. Defter derken, düz ders defterlerini almak gibi bir hataya düşmeyin. Tercih edilen defterin mutlak suretle çocuğun ilgisini çekecek ve neşeli bir defter olması gerekir.

Çocuğunuzun ilgisini çekebilecek, yazmayı ve çizmeyi sevdirecek defterleri aşağıdan inceleyebilirsiniz.

[adace_shop_the_post ids=”6101,6094″ id=”1589427512031″]

Çocuğa Okulun Nasıl Bir Yer Olduğu Anlatılmalı

Çocuk daha önce hiç okula gitmediyse, okul ona korkunç bir yer olarak gelebilir. Bir sürü çocuk ve bir öğretmenle birlikte ders görmek, çocuklar için pek alışılagelmiş bir durum değildir. Bu yüzden okulda nasıl bir sistemin içine dahil olacağı detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Derslerin ne kadar süreceği, teneffüslerin ne kadar süreceği, zil çaldığında neler yapması gerektiği, ders dinlerken neler yapması gerektiği, arkadaşlarıyla ve öğretmeniyle nasıl iletişim kurması gerektiği gibi konularda güzel bir anlatım şekliyle çocuğa bilgiler verilmeli.

Okulun Ona Kazandıracakları Anlatılmalı

 

Çocukların yanında birtakım yazıları sesli bir şekilde okursanız, onların okuma yazma gibi becerilere olan ilgisi artacaktır. Kısacası okula başlayacak çocuk, mutlak suretle yazıları okumaya ve yazı yazmaya meraklandırılmalıdır. Tabelalar, televizyondaki yazılar, kitaplar ve daha birçok yazının, çocuğun gözü önünde ve hatta ona anlatılacak şekilde okunması gerekir. Çocuklar o yaşlarda yetişkinlere çok özenirler ve sizin böyle bir yeteneğinizin olması onları büyüler. Haliyle okuma alışkanlığına olan ilgileri bu şekilde artmış olur.

Başarılı Olmak Zorunda Hissettirmeyin

Çocuklar okula başlama süreçlerinde zaten çok stresli ve baskı altında hissederler. Size yansıtmasalar bile içlerinde sürekli olarak okula karşı kaygı ve soru işaretleri vardır. Siz çocuğunuzu önceden okula hazırlayarak, bu stres objelerini ciddi oranda azaltabilirsiniz. Çocuğun böyle bir stresli döneminde ise ona başarılı olması gerektiği şeklinde bir baskı yapmanız, stresinin çok daha fazla artmasına neden olur. Üstelik bu durumu size yansıtmaz ve kendi içinde yaşar. Haliyle sizle iletişimi zayıflar ve baskı yüzünden okula karşı önyargısı daha da artar. Ebeveynlerin çocuğa bu konuda olumlu yönde telkinler vermeleri ve ona güvendikleri konusunda mesajlar vermeleri gerekir. Çocuğun kendini kasmaması ve okuma yazma becerilerini dersi düzgün dinlemeleri durumunda edinecekleri öğretilmelidir. Ayrıca çocuğun anlayamadığı konuları zaten ebeveynlerinden bir şekilde öğreneceği de hissettirilmelidir.

Okula Dair Videolar İzletin ve Okulunu Ziyaret Edin

Okula başlayacak çocuk, siz her ne kadar anlatsanız da nasıl bir ortama gireceği konusunda pek bilgi sahibi olamaz. Kendi hayal dünyasında okulun nasıl bir yer olduğunu tam olarak kestiremez. Haliyle bu durum onu daha birçok soru işaretinin içine atar ve kaygılarını arttırır. Bu yüzden Youtube vb. platformlar üzerinden okul videoları izletilerek, okulun nasıl bir yer olduğu hakkında bilgi verilebilir.

Ayrıca okul açılmadan önce gideceği okulun ziyaret edilmesi, kaygılarının ve endişelerinin büyük ölçüde azalmasına neden olur. Bu yüzden mutlak suretle okul öncesi nasıl bir okula gideceği, nasıl bir sınıfta okuyacağı ve nasıl bir sırada oturacağı gibi bilgiler, direkt olarak okula giderek çocuğa aktarılmalıdır.

Kreş ve Ana Okulu Eğitimi

Okula başlayacak çocuğun, 1. sınıfa hızlı bir şekilde adapte olmasını sağlayacak en önemli faktörlerden biri de okul öncesi eğitim, yani kreş ve ana okulu eğitimleridir. Bu okul öncesi eğitimler sayesinde çocuk, okul düzenine büyük ölçüde alışır. Arkadaşları ve öğretmeni ile nasıl bir diyalog kuracağını büyük ölçüde kavrar. Böylelikle okula olan bakış açısı değişir ve kaygıları büyük ölçüde azalır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir