Benden, Tavsiyeler

MÜSTAKİL BİR AİLE

 

       Bazı gençler evlenmek istedikleri kişilerin aileleri konusunda uyarıda bulunmak isteyenlere şöyle cevap verirler: ”Ben onun ailesiyle değil, kendisiyle evleniyorum. Ailesinden bana ne !” bu düşünceyle evlilik hayatına başlayanları acı sürprizler bekler.  Kadın da erkek de nikâh defterini imzalarken, aynı zamanda yeni bir aileyle de iç içe yaşamayı kabul etmiş demektir.

       Evlenirken sadece karı-koca olacağınızı düşünüyorsunuz. Hâlbuki onunla hayatınızı birleştirirken ailesiyle de evlendiğinizi çok sonra fark ediyorsunuz. Tam kendi ayaklarınızın üzerinde durmaya ve kendi yuvanızı kurmaya başlamışken her iki aile büyükleri evliliğinize müdahale etmeye başlıyor. Sık sık gelip gitmeleri, telefon açıp her ayrıntıyı merak etmeleri, her konuya müdahale edip akıl vermeleri ve verdikleri aklı uygulamanızı beklemeleri aranızdaki iletişimi oldukça zorlaştırabilir.

       Eşiniz kendi ailesinin üslubuna ve davranışlarına alışkın olduğundan onların müdahalelerinden sizin kadar rahatsız olmayabilir. Fakat unutmayın ki aynı şey sizin içinde geçerlidir. Ailelerin müdahalelerinden rahatsız olduğunuzu onları kırmadan söylemek hiç kolay değildir. Ama ben açık yürekli olmanın her zaman yarar sağlayacağına inananlardanım.

       Evliliğin ilk günlerinden itibaren eşler kendi aileleriyle yeni kurdukları yuva arasında ne kadar uyumlu bir denge kurmuşsa evlilik müessesesi de o kadar sağlam temeller üzerine oturur. İlk aylardaki problemleri sabır ve el birliğiyle aşmak sevgimize sevgi katacaktır.

      Yaptığım gözlemlere göre evliliğin ilk yıllarındaki sorunların çoğu sosyokültürel farklılıklardan yaşanıyor. “ Davul bile dengi dengine!” atasözümüzün doğruluğu bu çatışmalarda hatırlanıyor. Bence evlilik ekonomik, duygusal, sosyal, fikri vb. pek çok yönü içine aldığından eşlerin bu konudaki değer ve kalıplaşmış düşünceleri mutlu yuvanın huzuru açısından çok önemlidir.

        Evliliğin başında yaşanan sorunlar kişinin bütün evlilik hayatında derin izler bırakır. Düğünde kaynanaya verilen altınlar, borçların kapatılması için gelinin boynundan alınan paralar hayat boyu asla sindirilmeyecek olan olaylardır. Ömür boyu yaralı bir eşin dırdırını çekmektense siz siz olun da gelinin altınlarına paralarına aman dokunmayın. Çatışma hayatın bir parçası olsa da seviyeli olması çok önemlidir. Unutmayalım ki:” Saygı her zaman Sevgiden önce gelir!” Karşımızdaki insana saygı duyduğumuz sürece değer görür ve seviliriz. Her anne kızının kendisinden daha iyi bir eş bulmasını umar, bir yandan da oğlunun hiçbir zaman babası kadar iyi bir eşe sahip olamayacağı kanısındadır. Bu kadar egoist olmak biz genç kızları hırslı bir gelin olma maratonuna hazırlar.

        Velhasıl kim ne derse desin: Her başarılı erkeğin arkasında, onunla gurur duyan bir eşi ve bu işe şaşakalmış bir annesi vardır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir