Benden

Linç Üzerine

Bir sosyal medya fenomenine, bir televizyon programcısına, bir köşe yazarına, bir siyasiye kimi zaman makul, anlaşılır kimi zamanda tamamen ilgisiz, saptırılmış, çarptırılmış sebeplerle tetiklenen linç girişimlerine birazda buradan okumak gerekir.

Yıllarca çalışıp, çabalayan ama bir şeylerden yoksun kalan, ulaşamaz pozisyonda kalan, bir insanın sadece video çekerek, milyonlar kasan insanların duyduğu gizli bir öfke ve bu öfkenin zaman zaman açığa çıkması çokta şaşırtıcı olmasa gerek.

Magazin muhabirliğinden medya patronluğuna ulaşan birine yıllarca izleyip, alkışlayıp, genç bir adamın milyonların rencide ettiği için tepki gösteren kitlenin kolektif bilincindeki “Sözüm Ona” duyarlılık ve o empati gücü o gencin 18 yaşındaki tweetleri ilk ortaya çıktığında nerdeydi acaba?

O gençte eleştirilebilir. 18 yaşındaki bir gencin sırf dikkat çekmek için attığı rezil ötesi tweetler, bu ilgi manyaklığı da ayrı bir tartışma konusu elbette.

Sosyal medyanın yarattığı asosyal hâl, bu saldırgan, bu bencil, psikotik hâl bambaşka bir vaka incelemesi.

Özetle, önce linç etmeden anlamayan, empati yapamayan insanlar olduk biz. O öfkeyi, zehri atmadan normalleşmez olduk. Bir cinnetin içinde hoş görüden, anlayıştan uzak insanlar olduk. İnsan diyorsam cümlenin o kısmına bir kelime gerektiğinden…

Sadece mutsuz topraklarda, ilahlara, kahramanlara ihtiyacın olduğunu söyleyen, anlatan onlarca sanat eseriyle karşılamışızdır. en basiti Türk televizyonlarında en çok izlenen dizilere çekilmiş ve de çekilecek olanlara bakmamız yeterli. Biz önce ilahlar yaratıp, sonra onları yerin dibine sokup sonrasında yine yeni ilahlar arayışına düşmüş insanlar olduk. İtiraf edelim; Kimi linç etsek, kimi yerin dibine soksak, biraz da kendimize yapıyoruz aslında. Onları linci hak ettikleri noktaya getiren de biziz, o noktaya getirdikten sonra linç edip, yerin dibine sokan da biziz.

Sebebi mi? Sebebi belli.

Mutsuzuz, ulaşamıyoruz, elde edemiyoruz ve açız. ruhen de, bedenen de açız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir