Benden

Kudüs

Kudüs! Ah Kudüs!
Müslümanların baharı, özlemi, hasreti, sevgilisi, ilk kıblesi, ince çizgisi. Peygamberler mabedi. Yalnız kalmış, sürekli ertelenmiş, gündem dışı edilmiş ey kadim şehir.
Ne zaman biter bu çilen? Ne zamandır özgür olduğun gün? Nasıl sahip çıkmayız sana? Nasıl olur da bırakırız bir avuç müslümana seni? Kardeşleri değil miyiz onların? Hesap sormazlar mı bize? Nasıl dayanıyorlar bunca zulme ? Ne oldu da unuttuk onları? Kim unutturdu bize ?
Cesur , kocaman yürekli İslam çocukları kadar olamadık. Elinde bir avuç taşlarla, sapanlarla islamı koruyan çocuklar kadar bile yürekli olamadık biz. Filistin’de isminin başında şehit olarak anılan yüzlerce çocuğu nasıl unuturuz? Şehit Hanzala’yı nasıl unuturuz?
Annelerin gencecik evlatlarını toprağa verdiği, babaların evlatlarını dahi göremediği, sebepsiz yere Filistin halkının evlerine baskın yapıldığı, namaz kılarken, ibadet ederken başlarında çelikten yelek giyinmiş kocaman tüfekli ordunun akbaba gibi beklediği, çocuklara ses bombası atıldığı, Müslümanlara yaşama hakkı verilmediği ,adaletsizliğe uğrayan bir şehirdir kadim şehir Kudüs. Sezai Karakoç’un da dediği gibi: “Kudüs şehri artık yer şehri, toprak şehri, bakır yaprakların, çelik gövdelerin, acımasız yüreklerin, demir köklerin, tunçtan ve uranyumdan dalların, kurşundan çiçeklerin şehridir.” Hiçbir zaman unutma Kudüs’ü. Attığın adımda, yürüdüğün yolda, aldığın nefeste, içtiğin suda, evladının gülen gözlerinde unutma Kudüs’ü.
Unutursak kalbimiz kurusun!
Ama hiç kimse unutmamalıdır ki kutlu zafer yakındır fetih zamanı yakındır Allah bizimledir Kudüs’ün başkenti Filistin’dir.

Gel
Anne ol
Çünkü anne
Bir çocuktan bir Kudüs yapar
Adam baba olunca
İçinde bir Kudüs canlanır
Yürü kardeşim
Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin.
Nuri Pakdil

Kudüs” ile ilgili yorumlar;

  1. Okurkâşif dedi ki:

    Duygularıma tercüman olmuşsun kardeşim. Allah razı olsun 🤎
    Üstad Nuri Pakdil’in bu şiiri en sevdiğimdir…

    1. Şeyda Nur Yılmaz dedi ki:

      🤍 Allah sizden de razı olsun ne mutlu ki gönüller bir..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir