Benden, Ders Çalışma, Kategorisiz, Kütüphane, Motivasyon, Tavsiyeler

KPSS Ortaöğretim Çalışma Programı | 70+ Üzeri Puan Almak

Kpss Ortaöğretim Çalışma Programı

KPSS ortaöğretim çalışma programı belirleyerek çok daha verimli bir şekilde, süreniz az da olsa bulunduğunuz seviyenin çok daha üstüne çıkabilirsiniz. Özellikle KPSS’yi uzun süredir hedeflemeyen ortaöğretim mezunları, genel olarak son aylarda sınava önem verirler. Bununla birlikte gerek iş gerekse çeşitli gündelik hayat koşuşturmaları da çalışılmasına olanak sağlamaz. Tüm bu detaylar neticesinde çalışmak her ne kadar gözükse de gün içerisinde sosyal medya, daha çok uyku ve diğer detaylara ayırdığımız vakitleri, birkaç aylığına KPSS’ye ayırırsak, en azından bulunduğumuz seviyenin çok daha üstüne çıkabilir ve memurluk kariyeri şansımızı arttırabiliriz.

KPSS ortaöğretim çalışma programı adına başkalarının hazırlamış olduğu programları tercih etmenize de gerek yoktur. Kendi programınızı kendiniz belirleyebilir ve bu programa uygun bir şekilde çalışma düzeninizi oluşturabilirsiniz. Öncelikle kendinize defterler ve çalışma kitapları alıp, ardından en ideal online çalışma kaynakları belirleyerek, KPSS ortaöğretim çalışma serüveninizi başlatabilirsiniz.

KPSS Ortaöğretim Çalışma Defteri

KPSS ortaöğretim çalışma defteri olarak ne alacağınız hakkında kararsız olabilirsiniz. Alacağınız çalışma defterlerinin seçimi diğerlerinden farklı olmalıdır. Ders çalışmak adına sıradan defterler tutabilirsiniz ancak çalışma programınızı takip edebileceğiniz ve sınav çalışma düzeninize dair detayları not alabileceğiniz defterin mutlaka sıradan ders çalışma defterlerinden farklı olması gerekir. Defterin her anlamda size özel hissettirmesi ve görüntüsüyle bile sizi çalışmaya motive etmesi önem taşıyan konulardır. Bu nedenle ders çalışma programınız ve bu sürecin takibi adına özel defteriniz yoksa hemen alt kısımda yer alan özel defter modellerine göz atabilirsiniz.

Defter seçiminin ardından ise KPSS çalışma serüveni adına ne kadar süreniz olduğunu belirlemeniz, en önemli aşamaların başında gelir.

[urunuclu]

Süre Belirleme

KPSS ortaöğretim çalışma programı konusunun en önemli detaylarından biri de çalışma sürenizin en kadar olduğu yani, sınava çalışmak adına ne kadar süreniz kaldığıdır. Sınava süreniz ne kadar kalmış olursa olsun panik yapmanıza mahal yoktur. Şu an için elde sıfır olduğunu düşünürsek, süreyi doğru kullanmanız durumunda en azından şu an bulunduğumuz seviyenin çok daha üstüne çıkmak söz konusu olur. Sürenin 2 ay, 1 ay ya da 15 gün kalması gibi bir durum, sizin için pek yeterli olmayabilir ancak bulunduğunuz seviyenin elbette ki üstüne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle süre belirleme konusunda öncelikle tam olarak gün sayısını bulmalı, ardından gün gün programınızı düzenlemelisiniz.

KPSS ortaöğretim çalışma programı hazırlarken, gün gün hazırladığınız programa uymanız da büyük önem taşıyan bir unsurdur. Çalışma saatleriniz sırasında sadece çalışmak için çalışmak yerine, maksimum odakla çok daha verimli bir çalışma süreci elde edebilirsiniz. Çalışmalarınıza odak noktanızın zirvesinde devam edebilmeniz adına süre planlamasının, tüm gündelik hayat akışınıza uygun olması büyük önem taşır. Bu yüzden çalışma süresine istinaden hazırlanan programın mutlak suretle tüm detaylar hesap edilerek, odağınızı bozacak işlerin, bu programa müdahale edemeyecekleri şekilde dizayn edilmesi son derece önemlidir.

KPSS Ortaöğretim Çalışma Programı İçin Konu Eksikleri Belirleme

KPSS ortaöğretim çalışma programı için konu eksikleri belirleme, aslında hazırlanan programın en önemli detaylarından biri olarak da tanımlanabilir. Konu eksikleri belirlendiği takdirde, zaman dilimiyle senkronize bir şekilde çalışma programı oluşturulması söz konusu olur. Konu eksiklerini belirleme konusunda isterseniz KPSS’de sorumlu olduğunuz konulara göz atarak bir tespit yapabilir isterseniz de direkt olarak bir deneme sınavıyla eksiklerinizi belirleyebilirsiniz. Deneme sınavıyla belirlenen eksikler genel anlamda çok daha faydalı olur. Denem sınavına girebilmek adına herhangi bir eğitim kurumuna da gitmenize gerek yoktur. Geçmiş yıllarda çıkmış olan sorular sayesinde kendinizce evinizde bir sınav oluşturma şansını elde edebilirsiniz.

Çalışma Kaynakları Belirleme

KPSS ortaöğretim çalışma programa hazırlama aşamaları arasında en çok önem taşıyan noktalardan biri de çalışma kaynaklarının belirlenmesidir. Kitap, online, özel ders gibi birçok seçenek vardır ancak bu konuda seçim tamamıyla kişinin kendisine aittir. Öte yandan nasıl bir çalışma süreci oluşturulduğuna göre çalışma kaynaklarının belirlenmesi yönünde bir adım atılabilir. Hızlandırılmış ya da direkt olarak kilit noktaları öğreten kaynaklar tercih edilebilir. Bununla birlikte konuların temelinden anlatan kaynaklar da tercih edilebilir. Zaman, çalışma programı ve kişinin halihazırda bulunduğu seviyeye göre bu unsurların değişim gösterebilmesi gibi bir durum söz konusudur.

Çalışma kaynaklarını belirlerken mutlaka referanslardan yararlanmanız gerekir. Direkt olarak herhangi bir kaynağı dıştan görüp, seçim yapmak son derece yanlıştır. Mümkünse tüm içeriği incelemeniz, diğer adayların yorumlarını okumanız ve yine mümkünse bu kaynakla çalışmış olan adayların en gibi sonuçlar aldığı hakkında fikir sahibi olursanız, kaynak belirleme konusunda ciddi bir avantaj elde etmiş olursunuz. Kaynak seçimi konusunda kesinlikle maliyet üzerinde durulmamalı ve direkt olarak verim odaklı seçim yapılmalıdır. Bunun yanı sıra kaynak olarak eğitim kurumlarını tercih etme gibi bir hakkınız da vardır ancak çalışmaya geç başlayacaksanız, büyük ihtimalle çoğu ders için geri kalmış olacaksınız. Bu nedenle kendi kaynaklarınızı bulup, kendi imkanlarınızla çalışmanız, sizin için daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

Uyku Düzeni

KPSS ortaöğretim çalışma programı içerisinde uyku düzenine önem vermemeniz büyük bir hata olacaktır. Uyku düzeni elde etmeden, yeteri kadar uyumadan veya düzenli bir şekilde uyuma programına sahip olmadan, programın size verim sağlayacağını söylemek son derece zor olacaktır. Bunun nedeni ise tamamıyla bilinçtir. Az veya yeteri kadar uyumama gibi durumlar, konuları öğrenirken bilincinizin ve odağınızın etkin bir biçimde çalışma sürecinde olmamasına yol açacaktır. Bu nedenle uyku düzenine çok büyük bir önem vermeli ve uyku düzeniniz için en iyi seçeneği bulmalısınız. Günlük 7 saat gibi bir uyuma süresi idealdir ancak bu ideal uyku süresi kişiden kişiye de farklılık gösterebilir. Bazı kişiler için 10 saat yeterliyken bazı kişiler için de 8 saatlik bir uyku sürecinin yeterli olması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Uyku düzeninizi oluştururken ya da çalışma programı içerisinde, uyku sürenize dikkat etmeniz büyük önem taşır. Az uyumak kadar aşırı derecede uyumak da odağınızı toplayamamanıza ve bilincinizi etkin bir şekilde kullanamamanıza yol açabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına mutlaka kararınca uyumanız son derece önemlidir.

Beslenme Düzeni

KPSS ortaöğretim çalışma programı konusunda dahil edilmesi gereken bir diğer nokta ise beslenme düzenidir. Her ne kadar adaylar bu duruma dikkat etmiyor olsalar da düzensiz beslenmek, sağlıksız beslenmek ve özellikle yüksek kalorili beslenmek gibi durumlar, vücut üzerinde çok ciddi baskılara yol açabilir. Haliyle bu durum karşısında vücudunuzun genel işleyişi sekteye uğrayıp, çalışma programınızın da etkilenmesi gibi bir ihtimal ortaya çıkabilir. Özellikle çalışma dönemi içerisinde mutlaka zihin açıcı, beyin için faydalı, vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerinin alınması büyük önem taşır. Örneğin; ceviz ve fındık gibi kuruyemişlerin tüketimi çalışma sürecinde mutlaka arttırılmalıdır.

KPSS ortaöğretim çalışma süreci içerisinde uzak durulması gereken besinler ise şekerli, yağlı, hazır ve fast food tarzı gibi trans yağlar içeren besinlerdir. Bu besinlerin sindirim sisteminde yaratmış olduğu stres, aslında tüm vücudu etkiler ve çalışma programınıza da zarar verir. Bununla birlikte aşırı şekerli besinlerin beyinde olumsuz etkileri, çalışma motivasyonunuzun ve odağınızın ciddi anlamda azalmasına yol açabilir. Bu detaylara dikkat ederek çalışma programına uymanıza büyük fayda vardır.

Mini Tarih Notları

KPSS çalışma programı içerisinde mutlaka ihmal etmemeniz gereken kısım, mini tarih notları kısmıdır. Bu notlar direkt olarak tarih dersi ya da KPSS’nin tarih bölümüyle alakalı değildir. KPSS’de çıkması muhtemel olan tarihi veya tarihte önem taşıyan konuların not alınması büyük önem taşır. Bu olaylar tarihi tarihine ve hatta günü gününe KPSS sınavında karşınıza çıkabilir. Bu durum göz önünde bulundurarak, kronolojik bir şekilde tarih notları oluşturmanızı önermekteyiz. Hazırlamış olduğunuz bu küçük tarih notlarını ise yakın tarihten geçmişe kadar uzatmanız büyük önem taşımaktadır. Sonrasında ise bu notları her gün baktığınız veya gözünüzün tam olarak önünde şeklinde tanımlayabileceğiniz noktalara asınız.

Sürekli olarak göz önünde bulunan bu notların, bir müddet sonra kafanıza otomatik olarak yerleşmesi ve uzun süre yer edinmesi gibi bir durum söz konusu olabilir. Çalışma programı içerisinde tarihsel olayların ya da genel kültür kısmında çıkabilecek olan güncel olayların, birden bire ezberlenmesi mümkün olmayacaktır ancak bu yöntem, önemli olayların zihninize kazınması konusunda büyük katkı sağlayacaktır.

Bol Bol Matematik Çözümleri

KPSS ortaöğretim çalışma programı içerisinde özel bir kısımda değerlendirmeniz gereken konu ise matematik çözümleridir. Çalışma programınız içerisinde sevmiş olduğunuz matematik konularına zaten vakit ayırıp çalışmalısınız ancak matematik soru çözümlerine ayrı bir bölüm ayırmanız büyük önem taşır. Matematikte soruların çözüm yöntemleri farklılık gösterebilir ve bazı matematik sorularında yorum katma gibi bir olayla karşılaşılması gibi bir durum söz konusu olabilir. Özellikle matematik sorularında yorum katma yeteneğinizin zayıf olduğunu düşünüyorsanız, bol bol matematik soru çözümü incelemenizi önermekteyiz. Bu soru çözümlerini ister videolar vasıtasıyla isterseniz de direkt olarak soru çözümü içeren kitaplar vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz. Matematik soru çözümünün incelenmesi, KPSS konusunda seviyenizin bulunduğunuz noktadan ileri bir noktaya ilerlemesi konusunda ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.

KPSS Ortaöğretim Çalışma Programı | 70+ Üzeri Puan Almak” ile ilgili yorum;

  1. Çağla dedi ki:

    Merhaba Kpss ortaöğretim sınavına hazırlanıyorum ama tarih ve coğrafyaya nasıl çalışacağımı daha çok hangi konulara çalışmam gerektiğine karar veremiyorum nasıl bir ders programı uygulamalıyım yardımcı olur musunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir