Benden, Kütüphane, Tavsiyeler

Kitap Ayracı Yapımı | Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kitap ayracı yapımı, birkaç malzeme ile gerçekleşebilen ve yaratıcılığınız ile harika ürünler ortaya çıkarabileceğiniz bir işlemdir.

Ayraç yapımı sadece kitap ayracı olarak düşünülmemelidir. Aynı zamanda defter ayracı, ajanda ayracı, günlük ayracı vb. birçok kullanım için ayraç yapmak mümkündür. Kitap ayraçları her ne kadar küçük ve işlevsiz gibi görünseler de sahipleri ve özellikle kitap severler tarafından çok önemsenirler. Ayracın tasarımı, içerdiği anlamlar ve daha birçok detayı, ayraç sahibi için farklı farklı anlamlar içerir. Bu yüzden kitap ayracı yapımı, kitap severler için çok daha eğlenceli bir olaydır. Kitap ayracı tasarla konusunda yardımcı olan araçlar vasıtasıyla veya kendi çizimlerinizle ortaya istediğiniz bir tasarım çıkarabilirsiniz.

Bu tasarımı ise ayraç yapımı teknikleriyle güzel bir kitap ayracına dönüştürebilirsiniz. Peki, kitap ayracı nasıl yapılır? Öncelikle nereden başlamak gerekir?

Kitap Ayracı Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Kitap ayracı yapımı için gerekli malzemeler sayı olarak azdır ve bütçe olarak da sizi yormaz. Bu malzemelerin genel olarak ince ve narin malzemeler olması sizi tedirgin etmemelidir. Doğru malzemeleri kullanırsanız, ince ancak dayanıklı bir ayraç ortaya çıkarabilirsiniz.

Öncelikle belirtmek isteriz ki karton, keçe, dantel, ahşap, köpük gibi birçok malzemeden el yapımı kitap ayracı yapabilirsiniz. Evde kitap ayracı yapımı için genel olarak bu malzemeler kullanılır ancak kendi isteğinize göre çok daha farklı malzemelerden ayraç yapabilirsiniz.

Kitap ayracı yapımı için gerekli malzemeler;

 • Kare kağıt,
 • Washi bandı,
 • Yapıştırıcı,
 • Makas,
 • Ayraç için kullanacağınız diğer tasarım malzemeleri,

yeterli olacaktır. Tasarlayacağınız ayraca göre malzemeler değişiklik gösterebilir. Kağıdı boyamak için boya kalemi seti, özel stickerlar ve daha birçok malzeme evde kitap ayracı yapımı için kullanılan malzemelerdir. Ayracı ek detaylar katmak istiyorsanız, mutlaka ayraç için gerekli olan kağıttan çok daha fazlasını kullanmalısınız.

Kitap ayracı için gerekli malzemeleriniz yoksa ve tasarım konusunda daha yaratıcı modeller arıyorsanız, aşağıdaki ayraçlara mutlaka göz atmanızı önermekteyiz.

[adace_shop_the_post ids=”6863,6853″ id=”1590980824693″]

 

Evde Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Evde kitap ayracı nasıl yapılır?” sorusunun en can alıcı kısmı, kağıdın katlanma ve kesilme biçimidir. Kağıt, düzgün bir şekilde katlanır ve doğru yerlerden kesilirse, oldukça profesyonel bir kitap ayracı tasarımı elde edilebilir.

El yapımı kitap ayracı tasarlarken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. En önemli noktalardan biri ise ayracın kitap veya defter gibi birçok nesnenin tam köşesine oturacak şekilde yapılmasıdır. Köşe mantığını çözdükten sonra iş artık sizin yaratıcılığınıza kalmıştır.

Kitap Ayracı Yapımı

Kitap Ayracı Yapımı

Evde kitap ayracı tasarımı yukarıdaki fotoğrafta yer alan adımları takip ederek ilerleyelim. Böylelikle ayraç tasarımı çok daha kolay bir hal alacaktır.

Adım Adım Kitap Ayracı Tasarımı:

 • Adım 1: Kare kağıt kesin ve iki farklı köşeden birleştirip bir katlama çizgisi oluşturun.
 • Adım 2: Karşılıklı iki köşeyi tutun ve üçgenin tam ortasına denk gelecek şekilde katlayın. Katlama çizgileri ve katlamaları daha net bir biçimde yapabilmek adına cetvel kullanabilirsiniz.
 • Adım 3: Katlanılan köşelerin içeride kalması şartıyla kağıdı ortadan ikiye katlayın. Uzun köşelerin hizasında kağıdı çevirin.
 • Adım 4: Orta noktayı baz alın ve uçları yukarı doğru katlayın. Bu aşamada kağıdın yapısının bozulmaması ve yırtılmaması için katlama işlemini dikkatli bir şekilde gerçekleştirin. Katlama işlemi milimetrik olmalı ve iki uç yukarıda tam olarak birleşmelidir.
 • Adım 5: Ortaya çıkan şekilde kağıdın mini bir cep şeklini aldığını göreceksiniz. Köşeleri bu cebe sokun ve oluşan çizgileri netleştirmek için cetvel kullanın.

5. adımla birlikte kitap ayracı hazır bir hale gelir ve üstüne çeşitli eklemeler yaparak, çok daha şirin bir tasarım elde edebilirsiniz.

Ayrıca profesyonel kitap ayraçlarından uygun fiyatlarla yararlanmak adına aşağıdaki modellere de göz atabilirsiniz.

[adace_shop_the_post ids=”6855,6861″ id=”1590981601054″]

Diğer Kitap Ayracı Yapılabilecek Malzemeler Nelerdir?

Kitap ayracı tasarımı yalnızca kağıtla sınırlı değildir. Diğer birçok malzeme ile kitap ayracı yapılabilir. Bu seçim tamamıyla sizin kitap ayracı tercihinize ve zevklerinize kalmıştır. Kitap ayracı tasarlanırken genel olarak şu malzemelerin kullanıldığını söylemek isteriz:

 • Kağıttan kitap ayracı tasarımı,
 • Karton veya mukavvadan kitap ayracı tasarımı,
 • Örgü kitap ayracı tasarımı,
 • Ahşap kitap ayracı tasarımı,
 • Keçeden kitap ayracı tasarımı,

genel olarak kitap ayracı tasarlanırken kullanılan malzemelerdir. Bu malzemelerin dışında birçok malzemeden, hayal gücünüzün sınırlarını zorlayarak etkileyici kitap ayracı tasarımları oluşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir