Tanıtım Yazıları

Kitap Ayracı Nedir? Ayraç Modelleri Hangileridir? Kitap Ayracı Seçimi

Kitap Ayracı

Kitap ayracı, kimi zaman ürünlerin yanında hediye olarak gönderilen kimi zaman da kitapçılar vb. yerlerde sevimli tasarımlarıyla karşımıza çıkan ürünlerdir. Parayla satın alınsın ya da alınmasın fark etmeksizin kitap ayracının kitap severler için önemi oldukça büyüktür. Çoğu kitap sever ayraçları bir aparat olarak görmezler. İşlevselliklerinin yanı sıra kitap severler için taşıdığı anlamlar da büyük önem taşır.

Ayraçlar, kırtasiyeler, yayınevleri, online mağazalar ve daha birçok yerde satın alınabilen veya edinilebilen ürünlerdir. Kitap severler için işlevselliğinin büyük önem taşıdığını da eklemek gerekir. Kitap okurken ani gelişen herhangi bir durum nedeniyle veya okumanın sonuna gelindiğinde, sonraki okuma aktivitesi için kalınan yeri bulmak zor olabilir. Ayrıca zaman kaybı yaratır ve okumuş olduğunuz yerleri tekrar etmek zorunda kalırsınız. Böyle bir uğraş içine girmemek adına kitap ayracı büyük önem taşır.

Ayraç, kitap severler için sadece bir hatırlatıcı değildir. Aynı zamanda çoğu kitap sever ayraçlar üzerinden bir koleksiyon oluştururlar. Ayracın üzerinde yer alan baskıların anlamları, hediye eden kişiler vb. her türlü durum, ayracın koleksiyonda ayrı bir anlam taşımasına neden olur. Kitap ayracı modelleri tercih edilirken, yaratıcı modellerin veya sizin için anlam taşıyan modellerin seçimi önemlidir. Aşağıda son derece yaratıcı ve anlamlı kitap ayraçlarına göz atabilir, sonrasında ayraç seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kitap Ayracı Seçimi Nasıl ve Neye Göre Yapılır?

Kitap ayracı seçerken öncelikle hoşunuza giden tasarımları seçmelisiniz elbette ki. Kağıt, karton, ahşap, keçe vb. türlerden olup olmaması pek önemli değildir. Önemli olan ilk etapta tasarım olarak beğenmenizdir. Hobileriniz, görsel alışkanlıklarınız, sevdiğiniz renkler, varsa koleksiyonunuza uyup uymaması gibi birçok detay, tasarım konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardır. Özel tasarımlar tercih etmeniz, bu konuda daha farklı bir kitap ayracı koleksiyonuna sahip olmanıza neden olacaktır. Özel, farklı ve görsel olarak muazzam tasarımlar için  ister kendiniz kitap ayracı tasarla içeriklerine göz atabilirsiniz. İsterseniz de hazır ancak diğer ayraçlardan çok daha farklı olan modellere göz gezdirebilirsiniz.

Tasarım olarak farklı ve size uygun olduğunu düşündüğünüz ayraçları seçtikten sonra ise ayracın hangi madde üzerine yapıldığına dikkat etmeniz gerekir. Ahşap modellere bu konuda çok dikkat edilmelidir. Ahşap modeller uzun süre kitap arasında kalırsa, kitapta iz bırakabilir. Bununla birlikte ahşap ayraçlar kitabın arasındayken, kitabın üstüne veya etrafına herhangi bir şekilde baskı uygulanırsa, yine kitapta iz kalır.

Kitabınızda iz kalması sizi rahatsız edecekse, kağıt, karton ve keçe gibi modellere yönelebilirsiniz. Böyle bir takıntınız yoksa da ahşap modelleri de mutlaka tercihleriniz arasında bulundurmalısınız. Ahşap kitap ayracı modellerinin sadece ince yapraklı kitaplarda sorun yarattığı görülür. Kitap sayfalarınız ve kitabın genel yapısı diğer kitaplara göre biraz daha kalınsa, iz probleminin oluşması pek söz konusu olmaz.

Kitap Ayraç Modelleri Nelerdir?

Kitap Ayracı Modelleri

Kitap ayracı modelleri denildiği zaman akla belli başlı ayraç modelleri gelir. Keçe, ahşap, kağıt, karton, örgü ve ışıklı ayraç modelleri, bu konuda en çok tercih edilen modeller olarak bilinirler. Söz konusu modellerin hepsi hemen hemen aynı amaçla kullanılabilir. Ahşap ve keçe modellerden ziyade, karton ve kağıt modellerin kullanımına dikkat etmek gerekir.

Çantada, kitaplıkta, elde taşırken veya herhangi bir yerde bu modellerin baş kısımlarının dışarıda kalması, çok çabuk kırılabilmelerine neden olur. Bu yüzden karton ve kağıt modellerin kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

Model tercihi yaparken varsa koleksiyon skalanıza, kullanım amacınıza, kitabınızı daha çok nerelerde okuduğunuza ve tasarımlarına dikkat ederek seçim yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir