100₺ ve üzeri siparişlerinde kargo ücreti bizden! Üstelik 49₺ üzeri alışverişine de dilediğin kitap ayracı üçlüsü hediye!

Kırmızı Pazartesi / Oku-Yorum

“Bana bir önyargı verin, dünyayı yerinden oynatayım.” 

Gabriel Garcia Marquez’in Kırmızı Pazartesi kitabında hoşuma giden bir alıntı ile başlamak istedim.

Kitapta namus cinayeti anlatılıyor. Konu dallanıp budaklandırılmadan hatta cinayette kimin öldüğünü, cinayetin olacağını falan biz kitabın başında biliyoruz. Böyle çok sade ve basit bir kitap olarak gözükse de işe yazarın kalem gücü giriyor.

Cinayeti bilmemize rağmen kitap akıcılığından bir şey kaybetmemiş kitapta akıcılığı etkileyen tek şey bence çok karakter olması o kadar çok karakter var ki kitabı kısa zamanda bitirmezseniz büyük ihtimalle kişilerin kim olduğunu unutacaksınız o yüzden kitabı bir çırpıda bitirmeye bakın.

Alt mesajlarda toplumun duyarsızlığını, genovese sendromunu güzel bir şekilde anlatmış. Kitabı okuduktan sonra acaba bizim de görmezden geldiğimiz zaten başkası yapmıştır dediğimiz olaylar olabilir mi diye sorgulatmıyor değil.

Gabriel Garcia Marquez’in okuduğum ilk kitabıydı ve kitabı bi hayli beğendim. Elimdeki kitaplar azalınca “Yüzyıllık Yalnızlığı” da muhakkak okumak istiyorum. Henüz Kırmızı Pazartesi’yi okumamışsan da bence ilk fırsatta okumalısın.

Önceki Yazı

Kitap Ayracı Nedir? Ayraç Modelleri Hangileridir? Kitap Ayracı Seçimi

Sonraki Yazı

Fransız Mutfağının İkonu: Hare À La Royale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Telli Defterlerimizi Gördün Mü?

Bir ürün aramak için yazmaya başla
Sepet
Giriş Yap

Henüz hesabın yok mu?

Kayıt Ol
Çerez Bildirisi
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmek ve ziyaret tercihlerini hatırlamak için çerezler kullanılmaktadır.
Tamam