100₺ ve üzeri siparişlerinde kargo ücreti bizden! Üstelik 49₺ üzeri alışverişine de dilediğin kitap ayracı üçlüsü hediye!

Kelimelerin Ortaya Çıkış Serüveni: Düğün

Düğün kelimesinin ortaya çıkmasındaki anlam nedir?

İlk olarak gelin düğün kelimesine yakın olan düğüm kelimesini inceleyelim.

Düğüm, iki şeyi birbirine bağlayan noktadır. İki ipliği birbirine bağladığımzda ortaya çıkan tümsektir. Ve düğümün amacı, bağlamaktır.

Düğme kelimesine bakacak olursak, örneğin gömleğimizin iki ucunu birbirine bağlama işlevini görmektedir. Yani düğüm kelimesinden türemiştir.

Gel gelelim düğüne. Biliriz ki düğün iki insan arasındaki ilişkiyi resmeden bir merasimdir. Ve aslında düğüm kelimesiyle olan ilişkisi de; iki insanın arasındaki ilişkiyi birleştirmesi, bir nevi bağlamasıdır. Bu yüzden biz bu merasime düğün deriz.

Ek bilgi: Eski dönemlerde insanlar birbirlerinin düğününe giderken onlara paraları olmadığından dolayı takı yerine eşya, bazen de oradaki misafirleri doyurmaları için çörek ve ekmek getirirlerdi. Bir gün Fransız bir aşçı getirilen ekmekleri üst üste dizerek piramit haline getirmiş ve onları kesip dağıtmak için gelin ve damada bıçak vererek kesmelerini istemiş. Bu sayede de günümüzdeki ‘düğün pastası’ ortaya çıkmıştır. Oldukça ilginç değil mi?

Bir sonraki kelimede görüşürüz!

Önceki Yazı

Bakabilir misin?

Sonraki Yazı

Aynı Gece’nin Altındakilere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir ürün aramak için yazmaya başla
Sepet
Giriş Yap

Henüz hesabın yok mu?

Kayıt Ol
Çerez Bildirisi
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmek ve ziyaret tercihlerini hatırlamak için çerezler kullanılmaktadır.
Tamam