100₺ ve üzeri siparişlerinde kargo ücreti bizden! Üstelik 49₺ üzeri alışverişine de dilediğin kitap ayracı üçlüsü hediye!

KADIN DOĞMAK SUÇ MU?

Bir insan kadın olduğu için kendini neden suçlu hisseder?

Oysaki kadın olmak kutsal bir mertebedir. Yoksa öyle değil mi? Hepimiz kandırıldık mı?

Bütün toplumlarda, bütün dinlerde kadının yeri çok ayrıdır. Ama neden Kadın olduğum için kendimi suçlu hissediyorum?

 Ben cüretkâr bir kadınım. Vicdanımın beni rahatsız etmeyeceği her şeyi yapabilecek, güçlü olduğunu düşünen bir insanım. Kadın olmaktan çok daha fazlası olduğumu düşündüğüm zamanlarım çok oldu. Hakkım olanı almaya çalıştığım ve bunu yapmaktan pişman olmadığım zamanlarım da.

Ben özgür olduğumu düşünürdüm. Tabi ki beni kapattıkları kutunun içinde bir o yana bir bu yana gittiğimde farkına vardım. Bu toplumda seni bir başına bırakırlar yani sen öyle olduğunu düşünürsün. Aslında hep kontrol altındasın. Kimsenin kontrolü dışında bir davranışta bulunman, herhangi bir şey söylemen suçtur. Bu senin hakkın! Senin onu yapman gerekiyor biliyorsun. Ama hep çevrende bir şeyler seni istediklerine ulaşmana engel oluyor. Bu kimi zaman insanlar kimi zaman da yaşadığın toplumun normlarını içselleştirmen ile alakalı olabiliyor.  Ama artık içselleştirdiğimiz bu tabuları yıkmanın vakti geldi. Hepimiz hapsedildiğimiz kabukları kırıp insanca yaşayabilmeyiz. İnsanca diyorum çünkü bu kelime ne yazık ki unutuluyor ve unutulacak … Biz kadınlar da yitip gideceğiz bu hayat denen karmaşanın içinde.
İnsanca yaşamak ümidiyle … 

Önceki Yazı

Olağanüstü bir gece mi?

Sonraki Yazı

bayağılaşan hayat

KADIN DOĞMAK SUÇ MU?” için 4 yorum var

  • Kesinlikle öyle. İnsan kalabilmek bizim hayattaki en önemli ödevimiz olmalı

 1. Aksine, yaşadığımız toplumdan ötürü ben erkekler adına utanıyorum ancak biliyorum ki sizin kendinizi suçlu hissetmeniz kadar benim cinsiyetim adına utanmam da yanlış.

  Toplumun normları da yine o topluma ayak uydurmak isteyenleri bağlamalı, kadın veya erkek farketmeksizin mantık ve vicdanımızla düşünebilmeliyiz.

  Özetle ne siz bir kadın olarak suçlusunuz ne de biz erkekler olarak birkaç hemcinsimizin yaptıklarından ötürü utanmalıyız. Asıl utanması gerekenler toplum içerisinde her türlü şiddeti normalleştirenler ve durumun bu noktaya gelmesine sebebiyet veren yöneticiler.

  • Öncelikle güzel düşüncenizi için sizi tebrik etmek isterim. Ama ben bu yazı da sadece kendim için değil bütün kadınlar adına bir şeyler dökmek istedim.
   Şöyle bir gerçek var ki; toplumun normları hepimizin içine işledi ve hepimiz aslında birbirimizin kopyasıyız. Kimse kabul etmese de benim için gerçek bu. Çoğu şeyi inkar ediyoruz ama biz iki yüzlü bir toplumuz. Yani hiç bir şeyin düzeldiği yok ve bu düzen kuşaklarca devam edecek. Zaten en üzüldüğüm nokta da bu. Değişmeden hayatın içinde evrilmek. Değişmeden her şeye ayak uydurmak. Umarım bu döngü bir değişir ve hepimizin hayatında küçükte olsa değişimler olur. Zira zor gelecek bir gelecek bizi bekliyor.
   Umarım gelecekteki günler herkes için güzel bir olur. ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Telli Defterlerimizi Gördün Mü?

Bir ürün aramak için yazmaya başla
Sepet
Giriş Yap

Henüz hesabın yok mu?

Kayıt Ol
Çerez Bildirisi
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmek ve ziyaret tercihlerini hatırlamak için çerezler kullanılmaktadır.
Tamam