Paella, İspanyol mutfağının önemli yemeklerden birisi. Hatta safran ve domates eklenerek yapılan bir yemek olduğu için İspanya bayrağını andıran renkleriyle de ülkenin bir simgesi olarak görülmektedir.

Tarihçesi olarak birden fazla hikaye olsa da genel olarak 15. yüzyılda Valencia bölgesinde ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kırsal kesimdeki çiftçiler hem kolay bir yemek olsun hem de arta kalan malzemeleri değerlendirmek amacıyla yaban tavşanı,kümes hayvanları, taze sebzeleri su ve zeytinyağı ile bir araya getirmesi ile başlamış. Daha sonra bölgede pirinç yetiştiriciliği önemli bir yer almaya başlanınca yemeğe pirinç eklenmiştir. Kereste olmamasından kaynaklı daha az ateşte büyük bir tavada pirinç yavaş yavaş pişirilip içine aroma versin diye portakal ve çam dalları katılırmış.

En son bu şekilde pirincin de dahil olması ile “Paella” olmuş oldu. Daha sonra deniz ürünleri içine dahil olan versiyonları bulunuyor ancak hangi dönemde dahil olduğu tam bilinmiyor. Paella isminin de yapılan tavasından türetildiği düşünülmektedir. Büyük bir tavada pişirildikten sonra sofranın ortasına konulur ve tavadan yenilir. Farklı Paella yapılışlarının görmek istiyorsanız Netflix’in  The Final Table yarışmasındaki İspanya bölümünü izlemenizi öneririm.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.