Benden, Kitap İncelemeleri, Kütüphane, Tavsiyeler

İçindeki çocuğun yaralarını sar

Bir süre önce bir kitap fuarında yüzlerce insan ve müzik sesleri arasında bir kitabın içine düştüm. İnsan çok az durumda gerçekten bunu yaşayabilir. Sessiz bir odada bile bazen okuduğumuz kitapla hemhal olamayız. Bense o kitabı dikkatim dağılmadan yanlızca 10 dakikada bitirdim çünkü bir çocuk kitabıydı. Her sayfada sadece bir cümlesi olan toplam 20 sayfadan oluşan bir kitap. Kitabı bitirdiğimde, günlerdir çıkamadığım kuyuya birisi elini uzatmış gibi hissettim.

Yıllardır çocuk kitapları inceliyorum bu benim için bir keyif, kısacık cümleler içindeki o sırrı anlayabilmek beni oldukça heyecanlandırıyor. Yüzlerce sayfası olan bir kitaptan alamadığınız hazzı bir çocuk kitabından alabiliyorsunuz. Okuduğunuzda bir kelebeğin içinizde kanat çırptığını yada boğazınıza bir düğüm oturduğunu hissediyorsunuz, şaka değil gerçekten çocuk kitaplarından bahsediyorum.

Hepimizin içinde hala yarası kanayan bir çocuk vardır, bazı çocuk kitaplarıysa yara bandı. Belki dizinize belki kalbinize. Kısacası uzuun zamandır elinize bir çocuk kitabı almadıysanız ya da çocuğunuza bir kitap arıyorsanız, burada naçizane birkaç kitap önerisi bulacaksınız.

Bay Ka Buk ve Ejder – Zeynep Sevde/ Taze Kitap

Bu kitap kabuğundan çıkamayan ejderler için. Eminim hepimizin etrafında ya da daha yakınımızda yani zihnimizde kabuğumuzdan çıktığımızda ve sınırımızı aştığımızda ayağımıza dikenlerin batacağını, kafamıza saksıların düşeceğini söyleyen biri vardır. Bence bu kitap bir merhemdir.  Ayrıca Taze Kitap ülkemizde benim için kaliteli çocuk kitapları denilince aklıma gelen yayındır, şimdi bir de bebekler için Bebebiyat serisi çıkıyor. Merakla bekliyorum.

Bir Problemle Ne Yaparsın? – Kobi Yamada / Nar Yayınları

Aslında bu kitabın iki de kardeşi var “Bir Fikirle Ne Yaparsın?” ve “Bir Sanatla Ne Yaparsın?” kesinlikle okumalısınız. Sanki zihnimde tüm ipler karışmış da bu kitabı okuduğumda hepsi bir bir çözülmüş gibiydi.

Üzüntü Kapını Çaldığında –  Eva  Eland/ Martı Yayınları 

Üzüntü kimin kapısını çalmıyor ki? Üzüntünüzü misafir etmeyi hiç düşünmüş müydünüz? İşte bu kitap üzüntümüzü nasıl misafir edeceğimizi anlatıyor.  Okumaktan büyük keyif aldığım kitaplardan biriydi hem illüstrasyon hem de içerik oldukça güzel.

Şimdilik bu kadar. “Amaan benim içimde çocuk mu kaldı?” diyenlerse bence bir ağacın arkasına yada masanın altına iyice bir baksın kesin oralardadır. (:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir