Tanıtım Yazıları

Günlük Defteri Tutmak Neden Önemlidir?

Günlük defteri anılarımızı, sırlarımızı, hayallerimizi, umutlarımızı, fikirlerimizi, üzüntülerimizi, sevinçlerimizi, gün içerisinde yaşadıklarımızı, akademik bilgilerimizi, iş hayatında yaşadıklarımızı ve daha birçok şeyi içerisine kaydettiğimiz dostlarımızdır.

Günlük defteri, hemen hemen günlük tutan günlük tutan herkesin “Sevgili Günlük” ya da “Sevgili Dostum” diye cümlesine başladığı veya birçoğunun günlük defterini kişiselleştirmek için isim taktığı en büyük sırdaşıdır hatta arkadaşıdır.

Günlük Defteri Tutmanın Önemi Nedir?

Günlük defteri tutmak bir kişinin, özellikle günlük yaşantısında paylaşmak isteyip de paylaşamadığı ya da paylaşmadığı her şeyini gizli ve düzenli olarak bir deftere kaydetme şeklidir. Kısacası bir günlük başkasıyla paylaşmadığımız hatta bazen kendimize bile söylemeye çekindiğimiz her şeyi bilir. Gizemlidir, sır doludur ve köşe bucak hep bir yerlere saklanırlar.

Ayrıca günlük tutmak oldukça önemlidir. Mesela:

  • Günlük defterleri yazma isteğimizi artırır,
  • İnsanın en önemli dostu olduğu için sıkıntı anında sakinleştirir,
  • Okumaya karşı eğilimi ve ilgiyi artırır,
  • Disiplinli olmayı sağlar,
  • Kendimizi daha iyi tanımamızı sağlar,
  • Motivasyonumuzu artırır,
  • Düzenli defter tutulması nedeniyle programlı bir yaşam düzeni getirir,
  • Geçmişle bugünü karşılaştırabilmemiz açısından faydalıdır.

Günlük Defteri Nasıl Tutulur?

Birkaç farklı türde günlük defteri vardır. Mesela sağlık günlüğü, beslenme günlüğü, gizli günlük gibi. Gizli günlükler özelimizi paylaştığımız, sağlık günlüğü sağlığımızla ilgili bilgileri paylaştığımız, beslenme günlüğü ise her öğünde yediklerimizi içerisine yazdığımız günlük defterleridir. Ayrıca iş günlükleri de tutulmaktadır ve bu tür günlük defterleri ise iş hayatındaki fikirlerimizin ya da gelecek için düşündüğümüz planlarımızın kaydedebildiği bir defter türüdür.

Gizli günlük tutarken çoğunlukla sessiz bir ortan seçilir ve takriben 10 – 15 dakika kadar günlük tutmak için her gün zaman ayrılır. Defterin her sayfasında bir tarih ile genellikle günün konusunun geçtiği şehrin ismi bulunur. Günlük defterini kişiselleştirmek isteyenler defterin kenarlarına resim çizebilir veya herhangi bir yerden kesilmiş resimleri yapıştırabilir. Ayrıca her günlüğün bir tarzı olmalıdır; anı günlüğü, seyahat günlüğü gibi.

Öncelikle günlük defteri tutmak isteyen kişinin ne tür bir günlük defteri tutacağına karar vermesi gerekir ve tutulacak günlük defterinin ebatları belirlenir. Bazen Defter satışları arasında istenilen ebatta günlük defterleri bulunmaktadır ve “Bazen Defter” tasarıma meraklı olanlar için kapakları oldukça şık defterler üretmektedir. İstenilen her tarza ve arzuya göre günlük defterleri, “Bazen Defter” defterleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca günlük defterleri çoğunlukla yanımızda taşıdığımız defterler olduğu için kolay taşınabilen ve kullanımı kolay olan defterlerden olmalıdır. Bu sebeple de “Bazen Defter” herkes için özel olabilecek, kullanışlı defterler üretmektedir ve fiyat olarak da oldukça uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir