100₺ ve üzeri siparişlerinde kargo ücreti bizden! Üstelik 49₺ üzeri alışverişine de dilediğin kitap ayracı üçlüsü hediye!

GÖNÜL ENGELLİ OLMADIKTAN SONRA…

  Engel nedir diye sorsam herkesten farklı yorumlar çıkacağına eminim .Hangisi doğrudur hangisi yanlıştır bilemeyeceğim ama ben kendi doğrularımla dilim döndüğünce , elim yazdığınca paylaşmak istedim düşüncelerimi .
       Küçüklüğümde belki bakıp güldüğüm , aciz diye küçümser bakışlarla ezdiğim nice engelli kardeşlerime şimdi baktığımda aslında ezilen tek şeyin benim ruhum olduğunu görüyorum . Büyüdükçe , insanları tanıdıkça öğrenmeye başladım aslında onların hiçbir engeli olmadığını .Zihinsel ve fiziksel olarak engeli olan hangi insana bakarsanız bakın başarması çok güç yeteneklere sahip olduklarını görürsünüz . Bu  sadece eli olmadan resim yapması , ayakları olmadan basket oynaması değildir . Göremeyeceğini bildiği halde  bakmak için çabalamasıdır ,  duyamayacağını bile bile kulak vermesidir , konuşamayacağını bildiği halde  dudaklarını oynatmasıdır . Hissetmesidir ,  inanmasıdır , kendine olan güvenidir .
       Eli ayağı sağlam  , zihninde hiçbir problemi olmayan ben bile imkanlarım doğrultusunda bu kadar çabalamıyorum . Onlar kadar güvenmiyorum kendime . Onlar kadar sevemiyorum hayatı .Onları örnek alıp  başarmak isteyeceğime kendi halimde isyan edip rahatlatıyorum karanlık ruhumu .
     Engelli olan kimi görürsek görelim hemen üzgün ve acıma moduna geçip ; “ Ay ALLAH yardımcısı olsun . Kendine de bakana da sabır versin . Dağlara taşlara ya rabbim “ deriz . Engelli gönüllerimizle dua ederiz kim sorarsa onlara . Keşke onlar kadar büyük ve samimi bir gönle sahip olsak ta tek engelimiz elimiz , kolumuz , gözümüz olsa …
           O kadar olumsuzluğa rağmen hayatın inadına gülen , yaşamak için daha çok sebebi olduğunu düşünen ,  vatana millete hayrım dokunsun diye çabalayan , kendi doktoru kendi olan ve  bu yazıyı yazmam da büyük katkısı olan tüm engelli kardeşlerime , ağabeylerime , ablalarıma , amcalarıma , teyzelerime … hepsine canı gönülden teşekkür ederim . En içten , en samimi duygularımla hepsinin yanında olduğumu belirtmek isterim .
   Hiç işe yaramaz gibi gözükseler de vatan için , insanlık için , başarının ne demek olduğunu öğretmek için verdikleri uğraşla herkesten çok işe yararlar aslında . Kendi gönlümün engellerini  onlarla aşabildim ben .  Sevmeyle , inanmayla , güvenmeyle aşılamayacak hiçbir engel yoktur . “ İnanıyorum ama OLMUYOR ! “ diyorsanız eğer yanılıyorsunuz . Sizin fark edemediğiniz , gönlünüz en ücra köşelerinde kalan  engelleriniz vardır mutlaka . Hala bir yerlerde var olan yeteneklerinizden ve imkanlarınızdan kaçıyorsunuzdur belki kim bilir …  Savaşmayı öğrenin  ve göremeyeceğini bildiği halde bakmak için çabalayan kardeşlerimizi örnek alıp , gören gözlerinizle bir kez daha bakın .

Düşlediğiniz her şeyi yapabilirsiniz . Yeter ki başarmak için hemen yola koyulun …

                                                           NURDAN AKTAŞ

Önceki Yazı

AH BABAM

Sonraki Yazı

ÇEVRE İMDAT DİYOR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Telli Defterlerimizi Gördün Mü?

Bir ürün aramak için yazmaya başla
Sepet
Giriş Yap

Henüz hesabın yok mu?

Kayıt Ol
Çerez Bildirisi
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmek ve ziyaret tercihlerini hatırlamak için çerezler kullanılmaktadır.
Tamam