Benden, Kütüphane, Tavsiyeler

El Yapımı Kitap Ayracı | Dondurmalı Kitap Ayracı Yapımı

El Yapımı Kitap Ayracı

El yapımı kitap ayracı yapımı, ilk etapta çok zor bir iş olarak görülse de aslında son derece eğlenceli ve kolay bir iştir.

Kitap ayracı yapımı için tek yapmanız gereken, içeriğimizde yer alan tariflere doğru bir şekilde uymak ve tarifleri dikkatli bir şekilde okumaktır. İçeriğimizde ise dondurmalı kitap ayracı yapımını anlatacağız.

Son derece renkli ve şık bir kitap ayracı olan dondurmalı kitap ayracı, karton veya renkli mukavva tarzı malzemelerle yapılabilir. Keçe kullanımı veya renkli kağıt kullanımı da söz konusu olabilir. Mukavva ve kartondan yapımı ise kitap ayracının çok daha sağlıklı bir duruşunun olmasına yardımcı olur. El yapımı kitap ayracı yerine, direkt olarak hazır almak isterseniz de hemen alt kısımda yer alan kitap ayraçlarına göz atabilirsiniz.

[adace_shop_the_post ids=”6857,6854″ id=”1595941086645″]

El Yapımı Kitap Ayracı ve Dondurmalı Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

El yapımı kitap ayracı konusunda dondurmalı kitap ayracı, en çok tercih edilen modellerden biridir. Şekil olarak, ayracın kullanımı olarak ve daha birçok konuda avantajlı olan dondurmalı kitap ayracı, kolaylıkla tasarlayabileceğiniz bir tasarım ürünüdür. Adım adım anlatacak olursak:

ADIM1:

El Yapımı Kitap Ayracı

El Yapımı Kitap Ayracı

El yapımı kitap ayracı yaparken ilk adım, dondurma şablonu oluşturmaktır. Karton üzerine gerek cetvelle gerekse farklı materyaller vasıtasıyla külah çizmelisiniz. Kitap Ayracı

Ayrıca külahın üzerine çapraz şekilde düz çizgiler atarak, tam olarak külah deseni oluşturabilirsiniz.

ADIM2:

El Yapımı Kitap Ayracı

Külah şeklini çıkardıktan sonra sıra külahın üzerindeki dondurmalara geliyor. Okla gösterilen yere dikkat ederseniz, külahın hemen üst kısmında 3 farklı şekil yer alıyor. Bu şekillerin hepsi külahın üzerinde yer alacak olan dondurmalar olarak karşımıza çıkıyor.

Kitap ayracının daha dekoratif ve renkli olmasını istiyorsanız, bu dondurma desenlerini farklı farklı kartonlardan oluşturmanızı önermekteyiz. İlk önce yine karton üstüne dondurma şekli çizebilir ve hemen ardından kesimini gerçekleştirebilirsiniz. İlk şekli çıkardıktan sonra diğer kartonların üzerine de aynı şekilleri, ilk çıkardığınız şekli koyarak çizebilirsiniz. Böylelikle tüm dondurma şekillerini aynı veya birbirlerine en yakın şekilde çıkarmış olursunuz.

ADIM3:

El Yapımı Kitap Ayracı

El Yapımı Kitap Ayracı

Dondurma şekillerinin külah üzerinde tutulabilmesi adına tutkal vb. bir yapıştırıcı ile dondurma şekillerinin külah üzerine yapıştırılması gerekir. Tutkal sayesinde çok daha kalıcı olarak yapıştırmanız mümkündür.

İlk etapta külahın üzerine bir dondurma şeklini, sonrasında ise diğer dondurma şekillerini yapıştırarak, başarılı bir dondurmalı kitap ayracı tasarımının sonuna doğru yaklaşmış olursunuz. Tutkalların kuruyan parçalarının dışarı taşmaması ve kötü bir görüntü oluşturmaması adına mutlaka tutkalı, biraz daha kapalı bölgeye ve aşırıya kaçmadan uygulamalısınız. Bu adımdan sonra kitap ayracı tasarımının %90’lık kısmı hazır diyebiliriz. Sonrasında ise yapacağınız ufak çaplı dokunuşlar sayesinde kitap ayracını daha şık bir hale getirebilirsiniz. 4. adımda, kitap ayracını nasıl daha şık bir hale getireceğinizin ipuçlarını alabilirsiniz.

ADIM4:

El Yapımı Kitap Ayracı

Kitap ayracının çok daha şık bir hal almasını istiyorsanız, kendinizce belirlediğiniz boyalar veya boya kalemleriyle tasarıma farklılıklar katabilirsiniz.

Bu örneğimizde farklı yüz ifadeleri öne çıkarken, isim, sizin için anlam ifade eden yazılar, kitap isimleri, özlü sözler ve daha birçok şeyi dondurma tasarımlı kitap ayracının üzerine ekleyebilirsiniz. Örneğimize uygun yapmak isterseniz de her dondurma şekline farklı bir yüz ifadesi çizebilirsiniz. Ayrıca dondurma şekillerinin üzerine sticker uygulayarak da tasarımı zenginleştirebilirsiniz.

Tasarımın zenginleşmesi adına kendi yaratıcılığınızla da birçok şey katabilirsiniz. Üzerine çizdiklerinizin kalıcı olabilmesi adına yapmanız gereken, kaliteli bir boya veya boya kalemi kullanmaktır. Aksi halde çizdiklerinizin boyasının direkt olarak kitaba veya başka yüzeylere geçmesi söz konusu olabilir.

Dondurmalı Kitap Ayracı İçin Gerekli Malzemeler

Dondurmalı kitap ayracı kullanırken kullanacağınız malzemelerin son derece az olduğu söylenebilir. Öncelikle 3 veya 4 farklı renkte karton, mukavva vb. kırtasiye ürünü gerekir. Tasarımı zengin tutmak istiyorsanız, renk seçeneklerini arttırmalısınız.

Kartonların yanı sıra makas ve cetvel, gerekli olan diğer malzemelerdir. Çizimlerin kolay olması ve şekillerin iyi bir şekilde kesilebilmesi adına büyük makas gereklidir. Külahta, külah desenleri için kurşun veya pilot fark etmez, herhangi bir kalem kullanabilirsiniz. Ayrıca tüm şekillerin birbirine yapışması için de tutkal şarttır.

Dondurmaların üzerine yüz ifadesi çizmek için boya veya boya kalemi kullanabilirsiniz. Tüm bu malzemeler eşliğinde tasarımı son derece güzel bir şekilde çıkarabilmeniz mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir