Benden, Denemeler, Motivasyon

Düşlemek İnsan Olmanın Mucizevi Bir Yetisidir

Düşlemek insan olmanın mucizevi bir yetisidir.  İnsan; hayal kurar, düşünür, hedefler belirler.

Hayal ile hedef arasında bir fark vardır: Eylem.  Hayali gerçekleştirmek için hedefler belirlemeli ve harekete geçmeliyiz. Bu hedeflere ulaşmak için çaba sarf etmeliyiz. Bu çabalama süreci için ihtiyacımız, ilham ve planlamadır.

“Önce Düşün Sonra İnan Daha Sonra Düşle ve En Sonunda Cesaret Et!” (Walt Disney)

İlhamı arttırmak, ilham toplamak ve planlamak için defter tutmak çok önemli.

  • Yazmak “ne istediğinize” odaklanmanızı sağlar.
  • Yazdıklarınız, sizi eyleme geçmek için motive eder
  • Yazdıklarınız alternatifleri değerlendirip, yolunuzu netleştirmenizi sağlar.
  • Belirli bir plan oluşturmanıza yardımcı olur.
  • Hedefinizi takip etmenizi kolaylaştırır.
  • Sizi zihinsel olarak hazırlar

Yazmanızı kolaylaştırmak için 3 farklı defter tutmanızı tavsiye edebilirim.

  1. Proje Defteri
  2. İlham Defteri
  3. Günlük Defteri

Proje Defteri: Fikirleri Kayıt Altına Al

Üzerinde çalıştığınız projelerle ilgili olarak aklınıza gelenleri, arkadaşlarınızla konuşurken ortaya çıkan fikirleri veya kitap okurken, film izlerken ansızın aklınıza gelenleri not almalısınız. Yazdıklarınız zamanla birikir. Güncelliğe uygun olanları sistemleştirmek için seçebilirsiniz. Proje önerileri adı altında bir liste oluştururken deftere başka bölümler yazarak seçtiğiniz projeleri detaylandırabilirsiniz. Zaman çizelgesi, yapılacaklar listesi, yardım alınacak kişiler, geliştirmen gereken yönler gibi başlıklar halinde notlar alman, kendinizi ve süreci değerlendirmeniz yolunuzu netleştirir.

İlham Defteri: Mutluluğunu ve yaşamdan aldığın hazzı arttır.

Defterinize olumlamalar yazarak enerjinizi yükseltebilirsiniz. Olumlamalar kendinize duyduğunuz öz şefkati arttırır. Başarılı olduğunuz, kendinizi başarılı hissettiren her şeyin bir listesini çıkarabilirsiniz. Başarı listesinin amacı; kendinizi, kendi yeteneklerinizi tanımanıza, onların bilincine varmanıza yardımcı olmaktır. Sahip olduğunuz tüm olumlu özelliklerin listesini çıkarın. En sevdiğiniz, size ilham veren küçük detayları da belirleyin. En sevdiğiniz kahve, gün batımını seyretmek… Bunları yazdıkça küçük mutluluklar biriktirirsiniz. Daha mutlu ve sevgi dolu oldukça, yaratıcı enerjiniz daha çok akar ve başta kendiniz olmak üzere çevrenize, dünyaya karşı daha büyük katkıda bulunursunuz.

Günlük Defteri: Kendi yaşam öykünün küçük detaylarını yakala.

Günlük, sabah kalktım, kahvaltı yaptım, şuraya gittim gibi günlük akışı yazmak demek değil; yaşadığımız bütün olayların bize ne hissettirdiğini cümlelere dökmektir. Yazıya dökünce düşüncelerimiz, hislerimiz netleşebiliyor, hayatın küçük detaylarını yakalayabilir hâle geliyoruz. Günlük yazarken kendinizi akışa bırakmak önemli. Doğru cümleler yazmak için kendinizi kasmaya gerek yok. Hislerinize odaklanmalısınız.

Aynı zamanda günlük yazmak, insanın kendisiyle hesaplaşmasına, gününü ne derece dolu geçirdiğine dair kendini değerlendirebilmesine, eleştirel becerilerini geliştirebilmesine birer fırsat sunuyor. Hatıralarınızı hem yazdığınız hem de okuduğunuz sırada endorfin salgılıyor ve mutlu oluyorsunuz.

Son olarak yazmakla ilgili bir diğer yazımız olan Yazmanın Terapi Etkisi yazımızı okumanız için sizi buraya davet ediyoruz.

author-avatar

Gizem Bulut Kimdir?

Hayalbaz, Öğretmen, Yaşam Koçu.Öğrencileriyle öğrenmeye ve öğretmeye devam ederken, Instagramda @gununmottosuu üzerinden kendine ve başka kalplere dokunmaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir